© STANLEY LOUIS/AFP
17 Srp 21 17 Srp 21

Smrt, zkáza a tisíce zraněných po zemětřesení na Haiti

V sobotu 14. srpna 2021 v 8:30 ráno místního času zasáhlo Haiti zemětřesení o síle 7,2 stupně. Způsobilo vážné škody na budovách, domech i silnicích. Odhaduje se, že o život připravilo více než 1 300 lidí. Dalších více než 5 700 zranilo. Zasaženým obyvatelům jsme začali pomáhat už v prvních hodinách po zemětřesení.

Náš tým zdravotníků rychle vyrazil na pomoc nemocnici ve městě Les Cayes. Další tým podporuje nemocnici ve městě Port-Salut. Do nemocnice ve městě Jérémie jsme vyslali chirurgy a sterilizační vybavení. Materiálně jsme podpořili i nemocnici sv. Terezy v Miragoâne.

V tuto chvíli je těžké říct přesně, jaké všechny dopady katastrofa měla, ale vydali jsme se do několika lokalit, abychom zjistili, co je potřeba. Podle toho pak vyšleme zdravotníky, budeme distribuovat balíčky s nezbytnými věcmi k přežití nebo zajistíme čistou vodu a hygienická zařízení.

Po zemětřeseních můžeme rychle zasahovat jen díky našim dárcům.

DARUJTE PRAVIDELNĚ

„Naší hlavní prioritou je teď přesně zjistit, jak jsou na tom obyvatelé zdravotně a poskytnout péči zraněným. Buď se o ně postarat přímo, když můžeme, nebo je převézt do funkčního zdravotnického zařízení, jakmile je stabilizujeme.“ říká vedoucí mise Lékařů bez hranic na Haiti, Alessandra Giudiceandrea.


Naši zdravotníci vezou vrtulníkem vybavení do oblastí zasažených zemětřesením na Haiti.

Tropická bouře a nebezpečí

Pomoc zasaženým lidem stěžuje dopravní situace. Některé důležité silnice jsou neprůjezdné nebo poničené sesuvy půdy. Nad Haiti v těchto dnech navíc prochází tropická bouře Grace.

„V Port-au-Prince (hlavním městě země – pozn.) už začalo pršet,“ popisuje Alessandra Guidiceandrea. „Co víme, je, že doprava po zemi i vzduchem bude pomalejší. Budovy se zhroutily a fungujeme ve stanech.“

Mnoho našich pacientů také našlo přístřeší ve stanech, nebo zůstává venku. K tomu je potřeba si připočítat všechny Haiťany, kteří kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou.

Další nemalou výzvou v pomoci místním obyvatelům je bezpečnostní situace. Hlavní cesta vedoucí z Port-au-Prince na postižený jihovýchod země prochází čtvrtí Martissant, kterou sužuje násilí mezi ozbrojenými skupinami. Přestože ozbrojenci tam vyhlásili příměří, všeobecně panující nebezpečí komplikuje přepravu humanitární pomoci.

Navzdory všem problémům se připravujeme do zasažených oblastí vyslat další potřebné vybavení i lidi.


Pacienti před nemocnicí v Les Cayes po zemětřesení.

{{{ labels.morehistories }}}