19 Čvc 17 09 Říj 19

Chirurgie

Naše chirurgické aktivity jsou stejně rozmanité jako podmínky, v nichž působí naše týmy -  sahají od operací pacientů zraněných v konfliktních oblastech či při přírodních katastrofách až po císařské řezy v porodnicích.

Naléhavé operace

Naše týmy obvykle pracují v krizových situacích, ve kterých je specializovaná péče vzácná nebo vůbec neexistuje.  V zemi, kde je zdravotní systém oslabený válkou nebo nedostatkem finančních prostředků, bývá jen málo kvalifikovaných pracovníků a chirurgické vybavení nebo zdravotnický materiál potřebný pro operaci je často nedostupný.  Někdy je nemocnice, ve které lze provést specializovaný zákrok, příliš daleko a lidé, kteří potřebují operaci, se do ní nemohou dostat včas.

V těchto podmínkách je většina operací, které provádíme, životně důležitá. Patří mezi ně nejčastěji gynekologické a porodnické intervence, válečná chirurgie, úrazová chirurgie neválečných zranění (například při léčbě obětí dopravních nehod) a patologické stavy ohrožující život pacienta (infekce, záněty apod.).

Rekonstruktivní chirurgie

V řadě zemí, ve kterých pracujeme, neexistují prakticky žádné rekonstruktivní chirurgické výkony, které by umožnily pacientům po úraze vrátit se zpátky do normálního života. Proto například v Ammánu (Jordánsku), kde ošetřujeme oběti konfliktů v Sýrii, Iráku a Jemenu, provádíme ortopedické a plastické intervence, a také zajišťujeme fyzioterapii a psychosociální podporu.

Máme také programy rekonstrukce porodnické píštěle, které se často vyskytují během zablokovaných nebo prodloužených porodů, kdy žena nedostala kvalifikovanou péči. Porodnická píštěl je otvor mezi vagínou a močovým měchýřem či řitním otvorem, jímž neustále uniká moč či stolice. Žena s tímto poraněním často končí na okraji společnosti. V některých zemích nabízíme tuto intervenci pravidelně v našich projektech, v jiných organizujeme programy rekonstrukce porodnické píštěle nárazově, například dvakrát ročně.

Po čtyřech desítkách let, kdy se v projektech věnujeme úrazové chirurgii, jsme v tomto oboru získali mnoho zkušeností a našim pacientům se snažíme zajistit v daných podmínkách ty nejlepší chirurgické služby. Neustále také pracujeme na tom, abychom byli připraveni v akutní situaci zasáhnout v co nejkratším možném čase. Vyvinuli jsme inovativní chirurgické sady, jež obsahují veškeré nástroje a vybavení potřebné k poskytování chirurgické péče v jakémkoli prostředí a ihned. Máme k dispozici také nafukovací nemocnici, díky které dokážeme během několika hodin postavit funkční operační sály i v místech, kde došlo díky přírodní katastrofě a většina stávajících zdravotnických zařízení byla poškozena anebo zcela zničena.


Chirurg Tomáš Šebek na operačním sále s kolegy v nemocnici v jihosúdánském Agoku.

V roce 2018 provedli Lékaři bez hranic 104 700 chirurgických zákroků vyžadujících anestezii.