Americké škrty ve financování ohrožují životy milionů lidí
Spojené státy byly dlouhodobě největším poskytovatelem finanční podpory pro globální zdravotnické a humanitární programy. Nové škrty ale mohou zanechat miliony lidí bez přístupu ke zdravotní péči.

Americké škrty ve financování ohrožují životy milionů lidí
Lékaři bez hranic nepřijímají státní dotace. Financují nás téměř výhradně soukromí dárci. Americké omezení financování neovlivní naše příjmy, ale jeho dopad na lidi v nouzi bude obrovský. Jejich počet dramaticky vzroste. Výpadek u ostatních organizací znamená, že lidé budou hledat pomoc jinde: třeba i u nás. Jsme připraveni pomáhat, ale potřebujeme vás. Abychom zvládli přijmout nové pacienty, musíme navýšit kapacity: už teď se na naše lékaře obracejí místní skupiny s tím, aby převzali péči po těch, co už to dál nezvládnou. Týká se to například Afghánistánu, Ukrajiny, Konga a Etiopie.
Jaké budou dopady v reálném životě?
Mnoho zdravotnických programů bylo zcela závislých na financování z USA. Kvůli jeho zrušení:
- Ubude testování, prevence i léčby.
- Pacienti se budou snažit najít pomoc jinde, ale míst, kde by ji mohli získat, není dost.
- Počet úmrtí nevyhnutelně vzroste.
Nejohroženější jsou lidé s chronickými nemocemi, jako je HIV nebo tuberkulóza, a ti, kteří žijí v odlehlých oblastech.
Například v Súdánu, kde se odehrává jedna z nejhorších krizí současnosti, přišlo o domov 12 milionů lidí. Ti hledají útočiště především v Jižním Súdánu, Čadu a Egyptě. Tady často žijí v provizorních přístřešcích v otřesných podmínkách. Právě v Jižním Súdánu bylo 45 % celkových výdajů na humanitární pomoc závislých na financování z USA, které teď končí. Lidé se tak ocitají bez léků, zdravotní péče a hrozí jim katastrofa.
Co můžete udělat vy?
Podpořte Lékaře bez hranic a pomozte nám zachraňovat životy. Díky naší nezávislosti na státních podporách můžeme dál pomáhat lidem, kteří to potřebují.