Jiří Richtr se nedávno vrátil z mise v Afghánistánu, kde působil jako finanční manažer v porodnici v Chóstu. V následujících řádcích popisuje, jak důležitou roli hraje i práce „v kanceláři“ při poskytování zdravotní péče – a jak vypadá každodenní život na humanitární misi.
Jmenuji se Jirka Richtr a nedávno jsem se vrátil ze své mise v Afghánistánu, kde jsem po dobu šesti měsíců působil jako finanční manažer v porodnici v Chóstu na východě země. Moje práce spočívala především v řízení toku financí, ale společně s kolegy jsem dohlížel i na stavbu čističky odpadních vod v porodnici.
Rád bych vám přiblížil, jak vypadá každodenní život na takové misi – protože i práce „v kanceláři“ je důležitou součástí humanitární pomoci.
Většinu času na misi jsme trávili prací, především v kanceláři, kde jsme společně s kolegou zpracovávali data a rozpočty, aby mohl tým zdravotníků bez překážek poskytovat péči. Je to práce, která možná není na první pohled vidět, ale právě díky ní funguje provoz porodnice hladce – a zdravotní péče je pro pacientky dostupnější.
Na misi jsme se nejčastěji přepravovali vzduchem: letadlem nebo vrtulníkem. Pohled na afghánské hory z výšky je dechberoucí – ta země je opravdu nádherná.
I mimo pracovní dobu je mise plná zážitků. S kolegy z různých koutů světa jsme slavili Vánoce, jiný den nás kolegyně z Malajsie učila připravovat sushi. V Chóstu jsme měli krásnou zahradu, ideální k odpočinku. Čas od času jsme strávili chvíli mimo město a prozkoumávali okolí. Výhledy opravdu stály za to.
Účast na misi v Afghánistánu pro mě znamenala nejen pomáhat lidem, ale také poznávat místní kulturu a krajinu a navzájem se inspirovat s kolegy a kolegyněmi z celého světa. To všechno mi Lékaři bez hranic umožnili a já jsem za tuto příležitost opravdu vděčný.
Jiří Richtr