„Je šokující vidět, jak Spojené státy opouštějí svou vedoucí roli v poskytování humanitární pomoci a podpoře globálního zdraví,“ uvedla Avril Benoît, ředitelka kanceláře Lékařů bez hranic ve Spojených státech. Právě ty dlouhodobě zodpovídaly za přibližně 40 % veškerého financování v této oblasti. Investice, která představovala méně než 1 % ročního amerického federálního rozpočtu, pomohla zlepšit zdraví a životní podmínky komunit po celém světě.
Nynější politická rozhodnutí jsou však součástí širší agendy, která má dalekosáhlé dopady na lidi, jejichž přístup k péči je již omezen pronásledováním a diskriminací. Patří mezi ně například lidé na útěku, civilisté uvázlí v konfliktech nebo zástupci LGBTQI+.
„Náhlé škrty Trumpovy administrativy budou mít katastrofální dopady na miliony lidí, kteří bojují o přežití uprostřed válek, epidemií a dalších pohrom. Tak masivní narušení globální zdravotnické a humanitární pomoci s sebou nese obrovská rizika,“ pokračuje Benoît.
Budoucnost programů, jež prozatím fungují v omezené kapacitě, je velmi nejistá. Podle interního e-mailu ministerstva zahraničí, který se médiím dostal do rukou, vláda nyní plánuje prodloužit původní 90denní lhůtu pro přezkum zahraniční pomoci o dalších 30 dní. Ta měla původně skončit 20. dubna 2025.
Lékaři bez hranic nepřijímají od americké vlády žádné finanční prostředky, tudíž rozsáhlé změny v mezinárodní pomoci organizaci nezasáhnou přímo jako většinu ostatních. Žádná organizace však nemůže tuto práci odvést sama, spolupráce mezi jednotlivými humanitárními aktéry je zásadní. Poskytování péče bude nyní mnohem obtížnější a nákladnější – celosvětově je zasaženo mnoho ministerstev zdravotnictví a komunity přišly o podporu důležitých organizací. Lékaři bez hranic například přijdou o specializované partnery, ke kterým by mohli posílat pacienty vyžadující komplexnější péči.