Průzkum Lékařů bez hranic v Gaze: Úmrtnost dětí do pěti let vzrostla desetinásobně

Zraněné dítě v nemocnici v Gaze. 2025, Pásmo Gazy
  • Epidemiologické centrum Lékařů bez hranic (Epicentre) provedlo retrospektivní průzkum úmrtnosti mezi některými ze svých palestinských zaměstnanců v Gaze a jejich rodinnými příslušníky 

  • Cílem bylo kvantifikovat úmrtnost a nemocnost v této skupině a porozumět, do jaké míry mají lidé přístup ke zdravotnickým službám

  • Průzkum zahrnul 2 523 lidí v období od října 2023 do března 2025. Od 7. října 2023 zemřela více než 2 % z nich a 7 % utrpělo zranění. Tři čtvrtiny úmrtí byly způsobeny válečnými zraněními, naprostou většinu zapříčinily výbuchy.

  • Úmrtnost mezi sledovaným výsekem populace byla pětinásobně vyšší než předválečný odhad tamního ministerstva zdravotnictví. U dětí do pěti let se úmrtnost zvýšila desetinásobně, u novorozenců šestinásobně. 

Téměř polovina (48 %) obětí výbuchů byly podle zjištění děti, přičemž 40 % z nich bylo mladších deseti let. „Izraelské síly neberou zřetel na dětské životy, vedou válku proti všem Palestincům,“ uvedla Amande Bazerolle z oddělení zaměřeného na krizové zásahy Lékařů bez hranic. „Spojenci Izraele musí vynaložit veškeré úsilí k ukončení genocidy, která se odehrává přímo před našima očima,“ dodala. 

Zjištěná hrubá míra úmrtnosti v rámci průzkumu činí 0,41 úmrtí na 10 000 osob denně, přičemž u dětí mladších pěti let se zvyšuje až na 0,70. Novorozenecká úmrtnost byla vypočtena na 42,3 úmrtí na 1 000 živě narozených dětí, což je zhruba šestkrát více v porovnání s předválečnými údaji. V domácnostech zaměstnanců Lékařů bez hranic měly rodiny alespoň jednoho člena zraněného výbuchem či střelnou zbraní.  

Průzkum se vztahuje pouze na zaměstnance organizace a jejich rodiny a není proto reprezentativní pro celou populaci Gazy. Zaměstnanci zdravotnických organizací mohou navíc mít ve srovnání s ostatními obyvateli lepší přístup ke zdravotní péči. Přesto studie zaznamenala i rostoucí počet úmrtí nesouvisejícími s válečnými zraněními, ale s přerušením léčby chronických onemocnění. Výpadky v přístupu k léčbě zažily dvě třetiny pacientů 

To vše je důsledkem systematického ničení zdravotnického systému a životně důležitých infrastruktur izraelskými silami. Evakuace zraněných byly omezeny na minimum. Podle údajů Světové zdravotnické organizace přes 10 000 lidí v Gaze naléhavě potřebuje lékařskou či chirurgickou péči, která není v tamních podmínkách možná. Lékařům bez hranic se podařilo začátkem července vyjednat převoz devíti dětských pacientů a jejich rodinných zástupců do nemocnice zaměřenou na rekonstrukční chirurgii v Jordánsku. Jejich zranění zahrnují těžké zlomeniny, popáleniny a složitá vnitřní zranění, stejně jako hluboké psychické trauma.  

Data ministerstva zdravotnictví sedí 

Tamní ministerstvo zdravotnictví uvádí, že od 7. října 2023 do 25. června 2025 bylo v Gaze zabito nejméně 56 156 Palestinců a 132 239 jich bylo zraněno. Koordinátor studie Wendelin Moser z epidemiologického centra Lékařů bez hranic upozorňuje, že průzkum potvrzuje věrohodnost ministerských dat: „Při porovnání jmen osob, které podle našeho průzkumu zemřely násilnou smrtí, s oficiálním seznamem obětí jsme dosáhli téměř 90% shody.“  

Studie také přináší znepokojivé informace o rozsahu materiální destrukce. Jen 2 % dotazovaných uvedla, že jejich domy zůstaly nedotčené, 59 % mělo domy zcela zničené, 39 % částečně poškozené. Celkem 41 % z nich v současnosti žije ve stanech. 

Lékaři bez hranic vyzývají izraelské úřady k ukončení genocidy páchané na palestinském obyvatelstvu v Gaze, k okamžitému zrušení blokády humanitární pomoci, potravin, pohonných hmot a léčiv. A vyzývají spojence Izraele, aby neprodleně umožnili evakuaci těžce zraněných civilistů, zejména dětí.