Do Pásma Gazy byla po 11 týdnech vpuštěna humanitární pomoc. Je jí však zoufale málo. Jedná se spíše o kouřovou clonu, způsob, jak zamlžit to, že obléhání stále pokračuje.
V důsledku postupu izraelských sil bylo v Gaze za uplynulý týden poškozeno či úplně vyřazeno z provozu minimálně 20 zdravotnických zařízení.
Lékaři bez hranic varují, že místní populace akutně potřebuje lékařskou péči a humanitární pomoc. Izraelské autority záměrně likvidují zdravotnický systém a vytvářejí situaci srovnatelnou s etnickou čistkou.
„Rozhodnutí vpustit po [dvou] měsících tvrdé blokády dovnitř směšně malé množství pomoci signalizuje, že se izraelské úřady chtějí vyhnout obvinění, že nechávají lidi v Gaze vyhladovět. A autority podnikají kroky k tomu, aby Gazané sotva mohli přežít,“ říká Pascale Coissard, krizová koordinátorka Lékařů bez hranic v Chán Júnisu. „Tento plán je příkladem instrumentalizace pomoci. Jde o nástroj k dosažení vojenských cílů izraelských sil.“
I před říjnem 2023 vjíždělo podle OSN do Pásma Gazy denně až 500 nákladních aut s humanitární pomocí. Současné povolení 100 kamionů denně přichází v době, kdy je situace nesrovnatelně zoufalejší.
Dne 19. května 2025 týmy Lékařů bez hranic slyšely ve městě Chán Júnis okolo šesté hodiny ranní dopadat rakety zhruba každou minutu. Jedna z nich zasáhla komplex Násirovy nemocnice. Dopadla zhruba 100 metrů od jednotky intenzivní péče a lůžkového oddělení. Poničen byl také sklad léků. Za poslední dva měsíce byla tato nemocnice zasažena již třikrát. Kvůli bezpečnostním rizikům byli Lékaři bez hranic nuceni dočasně uzavřít ambulanci i místnost, kde pacienti čekají na operaci nebo se z ní zotavují. Pozastavili také fyzioterapii a péči o duševní zdraví – obojí zásadní pro pacienty s popáleninami, z nichž většinu představují děti.
Příkazy k evakuacím, které izraelské síly během rozšiřování pozemních operací vydávají, se dotýkají čím dál širších oblastí. Omezují nejen samotný přístup lidí k lékařské péči, ale i schopnost Lékařů bez hranic ji poskytovat.
Z dat Site Management Cluster vyplývá, že odhadem bylo jen v období od 15. do 20. května nuceně vysídleno téměř 140 tisíc lidí. Zintenzivnění bombardování izraelskými silami a četné evakuační příkazy v Chán Júnisu donutily Lékaře bez hranic zachovat pouze život zachraňující aktivity na pohotovostech klinik Attar a Mawasi.
Dalším příkladem je uzavření zdravotnického střediska Sheikh Radwan v hlavním městě Gaza v důsledku izraelského příkazu k evakuaci zařízení. Byla to poslední plně funkční klinika zaměřená na primární péči v oblasti, kde stále žije zhruba 250 tisíc lidí. Lékaři bez hranic poskytovali na místě ve spolupráci s tamním ministerstvem zdravotnictví přibližně 3 000 konzultací denně. Podobných případů je spousta.
Podle OSN se před říjnem 2023 kapacita všech nemocnic napříč Gazou pohybovala na úrovni 3 500 lůžek, v současnosti jich zbyla zhruba čtvrtina, okolo jednoho tisíce.
Lékaři bez hranic opakovaně volají po tom, aby útoky na zdravotnická zařízení a civilisty ustaly. Do Pásma Gazy by mělo začít proudit dostatečné množství humanitární pomoci tak, aby se dostala k těm, co ji zoufale potřebují. Spojenci Izraele by měli vyvinout maximální úsilí a tlak na to, aby se výše zmíněné promítlo do reality. Každý den, který se promarní, jen přispívá k ničení životů lidí v Gaze.