© Agnes Varraine-Leca/MSF
29 Srp 19 29 Srp 19

Jemen: Lékaři bez hranic v Adenu přijali 51 zraněných během několika hodin

Aden/Praha, 29. srpna 2019 - Ve středu 28. srpna zasáhly jemenský Aden těžké boje mezi tamními ozbrojenými skupinami – především mezi silami věrnými prezidentovi Hádimu a jižním separatistickým hnutím. Lékaři bez hranic přijali během několika málo hodin 51 zraněných. Deset lidí bylo na místě mrtvých.

„Je tu absolutní chaos. Včera se ve městě bojovalo celý den. Zdá se, že dnes ráno se situace trochu uklidnila, ale očekáváme, že se nepokoje obnoví každou chvíli,“ říká vedoucí jemenských projektů Lékařů bez hranic Caroline Seguin, která pracuje přímo v Adenu.

Nemocnice Lékařů bez hranic přijala 51 zraněných, 10 lidí bylo na místě mrtvých. V nemocnici je teď na lůžkovém oddělení celkem 80 pacientů. „Takový nápor zraněných zažíváme za poslední tři týdny už potřetí,“ upozorňuje Seguin. Brzo večer zasáhly nálety mezinárodní koalice vedené Saudskou Arábií okolí nemocnice. „V tuto chvíli je obtížně rozpoznat, které skupiny ovládají jaké území. Letiště a jeho okolí jsou navíc uzavřené. Je tedy reálné riziko, že lidé v bojích uváznou,“ varuje Seguin.

„Naše týmy jsou připraveny přijmout další zraněné. Opět jsme informovali všechny ozbrojené skupiny i koalici, kde se naše nemocnice nachází,“ uvádí Seguin. Od března 2015, kdy válka začala, byly nemocnice Lékařů bez hranic zasaženy celkem šestkrát. Pětkrát se jednalo o nálety ze strany koalice.

Boje v Adenu se odehrávají především mezi silami loajálními prezidentovi Hádímu a skupinami z jižního separatistického hnutí, takzvané Jižní přechodné rady (STC). Spojenci koalice v boji proti Ansar Alláh poslední týdny usilují hlavně o kontrolu nad guvernoráty na jihu země.

Násilné boje už propukly také v guvernorátech Abyan a Šabva. Lékaři bez hranic v těchto oblastech podporují systém zdravotnictví dodávkami léků, zásob a zdravotnického vybavení.

Aden se už mezi 9. a 12. srpem proměnil v bojiště. Týmy Lékařů bez hranic tehdy čelily obrovskému přílivu raněných. Do nemocnice přijaly 119 pacientů za méně než 24 hodin.

{{{ labels.morehistories }}}