© llustrační foto. MSF/Hannah Wallace Bowman
12 Květen 21 13 Květen 21

Lékaři bez hranic budou znovu zachraňovat životy ve Středozemním moři

  • Od začátku letošního roku do 13. května dorazilo přes centrální Středozemní moře jen k italským břehům téměř 13 tisíc lidí. Minimálně 550 osob při cestě do Evropy zemřelo nebo zůstalo pohřešovaných. Jedná se o jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě.  
  • Více než 7 tisíc migrantů zastavila a násilně zpět do Libye vrátila tamní pobřežní stráž, kterou podporuje Evropská unie.
  • Lékaři bez hranic se proto vrací na moře. Záchranné operace budou provádět pod norskou vlajkou z lodi Geo Barents. Ta popluje v mezinárodních vodách severně od Libye a jižně od Malty a Itálie.

Od roku 2015 jsou týmy Lékařů bez hranic pracující na palubách pátracích a záchranných lodí svědky obrovské lidské tragédie, která se odehrává na prahu Evropy. Tisíce lidí se utopily nebo byly násilně vráceny do příšerných podmínek libyjských detenčních center. Lékaři bez hranic proto budou zachraňovat lidi v ohrožení a poskytovat jim zdravotní péči tentokrát na vlastní pronajaté lodi s názvem Geo Barents. „Náš návrat na moře je přímým důsledkem evropské lehkovážné politiky razící absenci jakékoliv asistence ve Středomoří, čímž odsuzuje lidi na smrt,“ říká Ellen van der Velden, manažerka pátracích a záchranných operací Lékařů bez hranic.

Od začátku roku zemřelo při pokusu dostat se přes centrální část Středozemního moře přes 500 lidí. Jen 22. dubna jich při ztroskotání lodi přišlo o život 130. Ti, co přežijí, riskují, že budou chyceni libyjskou pobřežní stráží podporovanou Evropskou unií a násilně vráceni zpět. Většina z nich poté končí v nebezpečných detenčních centrech, kde jim hrozí nelidské zacházení, sexuální násilí, vykořisťování a dokonce i smrt.

„Během posledních let evropské vlády výrazně upustily od proaktivních pátracích a záchranných operací ve Středozemním moři. Absolutně neobstály v pomoci lidem v nebezpečí a úmyslně brzdily, nebo dokonce kriminalizovaly, tolik potřebnou práci neziskových organizací v této oblasti,“ uvádí van der Velden. „Tato politika opustila tisíce mužů, žen a dětí a nechala je napospas moři. Nechala je utopit se u jižní hranice Evropy.“

Lékaři bez hranic volají po tom, aby Evropská unie přestala podporovat libyjskou pobřežní stráž a tu také vyzývá, aby přestala tyto lidi do Libye násilně vracet. „O této člověkem způsobené katastrofě nehodláme mlčet,“ dodává van der Velden. „Evropskou unií podporovaný byznys s utrpením musí okamžitě přestat. Evropské státy mají povinnost zajistit proaktivní, jednotlivými vládami vedený, pátrací a záchranný mechanismus a co nejdříve ho v centrální oblasti Středomoří znovu zavést.“

Plovoucí klinika

Loď Geo Barents si Lékaři bez hranic pronajali od společnosti Uksnøy & Co AS. Plavidlo je staré 14 let a dříve sloužilo k seismickým průzkumům. Na lodi se provedly potřebné úpravy, aby mohla být využívána pro pátrací a záchranné účely. Plout bude pod norskou vlajkou.

Loď je dlouhá zhruba 77 m a přeživší budou moct využít dvě paluby — jedna bude pro muže, druhá pro ženy a děti. Na palubu se běžně vejde 300 zachráněných lidí, pokud to ale bude situace vyžadovat, je schopná pojmout i větší počet. Loď je vybavená klinikou, sálem pro těhotné ženy a pokojem pro pozorování, který budou lékaři využívat pro různé úkony dle potřeby. K dispozici jsou také dva rychlé záchranné čluny.

Během záchranných operací bude posádka lodi v kontaktu s okolními státy (Libyí, Itálií a Maltou), aby získala informace o bezpečném místě pro vylodění pasažérů. Norsko, pod jejíž vlajkou loď popluje, bude o každé záchranné operaci rovněž vyrozuměno.

Od roku 2015, kdy se Lékaři bez hranic zapojili do pátracích a záchranných operací, jejich týmy pracovaly na palubách sedmi lodí. Působily na nich ve spolupráci s dalšími organizacemi. Celkově se Lékaři bez hranic zapojili do 682 akcí a poskytli pomoc více než 81 tisícům lidí.

{{{ labels.morehistories }}}