25 Čvc 17 20 Květen 22

Promítejte s námi

Pro vzdělávací a osvětové akce a veřejné projekce vám nabízíme dokumentární filmy, které vznikly ve spolupráci s Lékaři bez hranic.

Máte-li zájem o projekci některého z následujících snímků, kontaktujte prosím Kláru Rotgeri na e-mailové adrese: klara.rotgeri@prague.msf.org.

Otevřít oči (Open My Eyes, 2019)

16 minut, Lékaři bez hranic

Krátký dokumentární film Otevřít oči sleduje výjimečnou cestu Qusaye Husseina za novým životem.

Poté, co byl v roce 2006 vážně zraněn při sebevražedném bombovém útoku v Iráku, prodělal léčbu v jordánské nemocnici Lékařů bez hranic. I přes trvalé následky se však rozhodl postavit další výzvě – získat v USA doktorát z psychologie.

Snímek zobrazuje jeden z mnoha milionů příběhů lidí, kteří při cestě za bezpečím musí překovávat nepředstavitelné překážky.

Celý film můžete zhlédnout na našem Youtube kanálu.

K filmu nabízíme pracovní listy určené pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Jsou koncipovány na jednu vyučovací hodinu a věnují se zejména konfliktu v Iráku a migraci. Materiály obsahují manuál pro učitele, krátký historický přehled a úkoly pro žáky. K dispozici jsou ke stažení na následujících odkazech: manuál pro učitele – historický přehled – úkoly.

Not a Target (2016)

10 minut; Lékaři bez hranic

Not a Target je krátký film Lékařů bez hranic upozorňující na to, že zdravotnická zařízení, pacienti ani zdravotníci nesmějí být terčem útoku.

I válka má svá pravidla. Bohužel, příliš často nejsou respektovaná. Film můžete zhlédnout na našem Youtube kanálu.

 

Nákaza (Affliction, 2015)

70 minut; režie: Peter Casaer a Lékaři bez hranic

Jak vypadala epidemie viru ebola v západní Africe? Podívejte se sami – očima místních obyvatel, zástupců tamní samosprávy, humanitárních pracovníků, pacientů i přeživších. Svět se z dosud nejvážnější epidemie tohoto onemocnění v západní Africe vzpamatoval teprve velmi nedávno. Při boji s jeho šířením sehráli Lékaři bez hranic významnou úlohu. Jak vypadal projekt v postiženém regionu? To představuje film Nákaza, který dává divákům nahlédnout do míst, kam se kvůli nejpřísnější karanténě téměř nikdo nedostal.

Profil filmu na ČSFD.cz

Ebola Frontline (2014)

45 minut, dokument BBC, režie: Steven Grandison

Film Ebola Frontline pojednává o největší epidemii eboly v dějinách lidstva pohledem lékaře Javida Abdelomoneima z organizace Lékaři bez hranic. Javid léčil pacienty nakažené ebolou uvnitř vysoce rizikové zóny v léčebném centru v Sieře Leone v období vrcholící epidemie. Pomocí speciálně upravených kamer zaznamenal dopady smrtelného viru na pacienty, jejich rodiny i zdravotnický personál. I v takto těžkých situacích vznikají euforické momenty. I v těchto vypjatých situacích vznikají euforické momenty, a to především, když centrum opouštějí vyléčení paceinti. 

Více o filmu.

Směr: Válečná zóna (Access to the Danger Zone, 2012)

70 minut; režie: Peter Casaer a Eddie Gregoor

Film otevřeně vypráví o překážkách, které brání poskytování humanitární pomoci válečným obětem. Prostřednictvím rozhovorů s pacienty a hlavními humanitárními aktéry film nejen odhaluje rizika, která při pomoci lidem ve válečných zónách humanitární organizace podstupují, a nutná bezpečnostní opatření, ale sleduje také prolínání pozic humanitárních s vojenskými a politickými. Získat přístup do válečných zón často znamená učinit mnoho kompromisů. Natočeno v Afghánistánu, Demokratické republice Kongo, Keni a Somálsku v letech 2011–2012.

Profil filmu na ČSFD.cz

Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic (2008)

93 minut; režie: Martin Hopkins

Vůbec poprvé ve své historii nechali Lékaři bez hranic filmovému štábu zcela volný přístup do svých projektů v terénu. Film „Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic“ sleduje příběhy čtyř lékařů ve válkou zmítaném Kongu a poválečné Libérii a způsob, jakým se vypořádávají s každodenními nástrahami práce v extrémních podmínkách. Dokument sleduje proměňující se zkušenost lékařů na misi od začátečníků až po ostřílené veterány – sleduje cestu, která formuje a přetváří jejich ideály, motivy i pohled na samotnou medicínu a svět humanitární pomoci.

Profil filmu na ČSFD.cz