14 Čvn 17 02 Led 19

Potvrzení o daru

Vaše dary Lékařům bez hranic pomohou i vám. Příspěvky, které nám zasíláte, si jednoduše můžete odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Jediné, co k tomu potřebujete, je potvrzení o daru, které vám rádi zašleme.

Potvrzení o daru zasíláme automaticky vždy na konci ledna na adresu, kterou jste nám uvedli, a to ke všem vašim příspěvkům v předchozím roce. Nemusíte se o nic starat, je to naše povinnost a služba našim dárcům.

Pokud si nejste jisti, zda máme vaši aktuální adresu nebo jste se přestěhovali, napište nám prosím na dary@lekari-bez-hranic.cz.

Potřebuji potvrzení o daru hned

Pokud z jakéhokoli důvodu potřebujete potvrzení o daru hned, vyplňte prosím tento formulář a my vám potvrzení o daru během dvou týdnů zašleme.

Potřebuji darovací smlouvu

Pokud namísto potvrzení o daru potřebujete darovací smlouvu, napište nám prosím na dary@lekari-bez-hranic.cz nebo zavolejte na 257 090 151. Rádi ji pro vás připravíme.

Kdo má nárok si odečíst dar ze základu daně?

Fyzické osoby, včetně zaměstnanců, si mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich úhrnná hodnota v kalendářním roce přesáhne 2 % ze základu daně nebo činí alespoň 1.000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně. (Viz § 15, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů)

Zaměstnanci, jimž daňové vyrovnání zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet darů z daní ve svém daňovém přiznání. Zaměstnanci, kteří si podávají vlastní daňové přiznání, uplatňují odpočet rovněž ve svém daňovém přiznání.

Právnické osoby si mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2.000 Kč. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % z již sníženého základu daně. Tento odpočet nemohou uplatnit poplatníci, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání. (Viz § 20, odst. 8 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů)