14 Čvn 17 15 Úno 21

Porodnická píštěl

Porodnická píštěl je otvor mezi ženským pohlavním ústrojím a močovými cestami či řitním otvorem. Jde o těžké zranění způsobené komplikovaným porodem. Každý rok zasáhne 50 000 až 100 000 žen.

Odhaduje se, že neléčenou porodnickou píštělí trpí až 2 miliony žen v zemích Asie a subsaharské Afriky. Kromě zdravotních problémů, jako je nepřetržitá inkontinence, zažívají stud a vyloučení za společnosti. 

Naši zdravotníci ošetřují pacientky s porodnickou píštělí a poskytují jim psychologickou podporu. Zároveň pečují o těhotné ženy a dělají vše pro prevenci tohoto zranění.

Co způsobuje porodnickou píštěl

Téměř ve všech případech je příčinou komplikovaný porod. Hlava dítěte tlačí na jednu část porodního kanálu, okolní tkáň odumře a dojde ke vzniku otvoru – píštěle. Ten pak spojuje vagínu s močovým měchýřem, vagínu s řitním otvorem, nebo obojím. 

Tento otvor se nikdy přirozenou cestou nezahojí. Dítě se navíc často narodí mrtvé, což pro matku znamená další utrpení.

Komplikované porody jsou jednou z hlavních příčin úmrtí matek při porodu. Největším problémem jsou na místech, kde chybí zdravotní péče. Ve výjimečných případech píštěle způsobí extrémní sexuální násilí.

Porodnická píštěl – symptomy

Píštěl způsobuje, že ženě vagínou neustále uniká moč nebo stolice. Výtok nepříjemně páchne a může vést až k vředům či „popáleninám“ na nohách. Zasažené ženy následně často drasticky omezí příjem tekutin, aby zmírnily výtok moči. To může přivodit onemocnění ledvin a močové kameny.

Po komplikovaných porodech dochází u některých žen k nervovému poškození, což může mít za následek paralýzu v jedné i obou nohách, případně obtížnou pohyblivost chodidla.

Ve většině případů trpí ženy s píštělí i po psychické stránce. Čelí nepochopení, vyloučení z komunity, opuštění manželem až úplné izolaci.

Léčba porodnické píštěle

Porodnické píštěli se dá předcházet, a to:

  • oddálením prvního těhotenství,
  • zamezením škodlivých tradičních postupů, které ženám škodí,
  • včasným přístupem k porodnické péči.

Velký význam má výcvik místních porodních asistentek. Školená porodní asistentka pozná, kdy při porodu dochází ke komplikacím, a sežene pomoc, dokud není příliš pozdě.

Samotná píštěl se řeší operací. Někdy se může jednat o jednoduchý a krátký zákrok, jindy si situace žádá specialisty a opakovanou operaci.

Po zákroku má pacientka na několik týdnů zavedený katetr a v rámci rehabilitace posiluje pánevní dno. Po zotavení může mít a porodit zdravé dítě, pokud se jí dostane náležité předporodní péče.

Velmi důležitou součástí léčby je i psychologická a psychosociální pomoc. Pacientky se tak mohou vyrovnat se stigmatem, kterému musely čelit, a vrátit se k plnohodnotnému životu.