© Foto: Zdeněk Chaloupka / Lékaři bez hranic
10 Čvn 22 11 Čvn 22

Tomáš Bendl: Ne každý příběh má šťastný konec

O utrpení obyvatel Jižního Súdánu, rizicích humanitárních koridorů na Ukrajině, ale i o tom, jak může svědectví Lékařů bez hranic odvrátit humanitární krizi. Tomáš Bendl byl dalším hostem našeho podcastu Mlčení zabíjí.

Za poslední rok se Tomáš Bendl vydal na dvě mise. Tou první byl Jižní Súdán, který v té době postihly katastrofální záplavy. „Asi 38 000 kilometrů čtverečních bylo pod vodou, což je oblast zhruba o velikosti poloviny České republiky. Jezdili jsme tam po řekách. Člověk tam vedle své kanoe viděl mrtvoly,“ vzpomíná.

Druhou misí se stala Ukrajina, kam odjel na začátku války, která propukla letos v únoru. V obou zemích zajišťoval přinášení svědectví, což je jedním z hlavních principů Lékařů bez hranic.

Tomáš Bendl pracuje na pozici vedoucího komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic od roku 2018. Dříve pracoval pro OSN nebo Nadaci Forum 2000.

V tomto díle podcastu zdůrazňuje, proč je důležité mluvit i o tématech, která mohou v očích některých lidí poškodit obraz nebo jméno organizace. Vypráví také o pacientce, jejíž tvář už nezapomene do konce života.

Mlčení zabíjí

Když jsme v roce 1999 přebírali Nobelovu cenu za mír, z úst našeho tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“

Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří naší práce stejně tak jako samotná lékařská pomoc. Proto vám přinášíme tento podcast.

Ať už jste doma, venku nebo na cestě do práce, náš podcast si můžete pustit kdekoliv. Dostaneme vás alespoň na chvíli na misi.

POSLECHNOUT SI DALŠÍ DÍLY PODCASTU MLČENÍ ZABÍJÍ

 

Podcast najdete i na SpotifyGoogle Podcasts a Apple Podcasts.

Podcast připravili: Tereza Haniaková a Zdeněk Chaloupka
Zvukový design: Miroslav Chaloupka
Hudba: Nikola Prokopcová

{{{ labels.morehistories }}}