© Guillaume Binet/Myop
23 Čvn 21 23 Čvn 21

Libye: Kvůli neutuchajícímu násilí musíme přestat pomáhat v detenčních centrech

Opakované násilné incidenty vůči migrantům a uprchlíkům nás přinutily ukončit činnost ve dvou detenčních centrech Mabani a Abu Salim v hlavním městě Libye, Tripolisu.

„Není to jednoduché rozhodnutí,… ale nepřestávající násilí, vážné ubližování na zdraví uprchlíků a migrantů i nebezpečí hrozící našim zaměstnancům dosáhly úrovně, kterou už nemůžeme akceptovat,“ vysvětluje Beatrice Lau, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Libyi.

Dítě zbili tak, že nemohlo chodit

Od letošního února případy špatného zacházení a fyzických útoků v detenčních centrech stále narůstaly. Například 17. června 2021 během naší návštěvy v detenčním centru Mabani stráže bez rozmyslu bily ty, kteří se pokusili opustit své cely, aby se mohli nechat vyšetřit našimi lékaři. Odhaduje se, že v silně přeplněných celách je tam zadržováno minimálně 2 000 osob.

Předchozí noc v Mabani navíc podle našich zpráv došlo k incidentu, při kterém byli zraněni zadržovaní lidé i ostraha. Ošetřili jsme 19 pacientů se zraněními způsobenými bitím. Jedno dítě bez doprovodu utrpělo takové rány na kotnících, že nemohlo chodit.

Ten samý týden jen o pár dní dříve, 13. června, podle našich informací se střílelo na lidi držené v detenčním centru Abu Salim automatickými zbraněmi. Dalších sedm dní jsme nemohli do centra vstoupit a obávali se o osud potenciálně vážně zraněných či kriticky nemocných uvnitř.

Násilí je důsledkem nehumánních podmínek

Násilí vzrůstající od začátku roku 2021 koresponduje s významným nárůstem případů zadržování a nuceného navracení lidí, kteří se pokouší překonat Středozemní moře. Libyjská pobřežní stráž, kterou financuje Evropská unie, k 19. červnu zadržela a vrátila do detenčních center více než 14 000 osob, což je více než za celý předchozí rok 2020.

Výsledkem jsou přeplněná detenčních centra a zhoršení už tak zoufalých životních podmínek. Většina je tmavá, bez světla a možnosti větrání. Někde musí čtyři lidé sdílet jeden metr čtvereční, takže jim nezbývá než se střídat v tom, kdo kdy spí. Chybí čistá voda, toalety nebo sprchy a výživné jídlo. Některé zadržované ženy kvůli tomu nemohly kojit své děti.

Napětí a násilí mezi strážemi a lidmi zadržovanými v detenčních centrech je důsledkem těchto nehumánních podmínek.

Lékaři bez hranic poskytují základní zdravotní péči a psychosociální podporu lidem v detenčních centrech v Libyi od roku 2016. Také z nich převáží pacienty, kteří potřebují specializovanou péči, do nemocnic. V první polovině roku poskytli péči 8 920 pacientům, 9 248 zdravotnických konzultací a převezli 405 pacientů.

{{{ labels.morehistories }}}