14 Čvn 17 30 Říj 18

Kala azar

Viscerální leishmanióza neboli kala azar je druhá nejsmrtelnější parazitická choroba na světě – více obětí má na kontě jen malárie. Společně s Chagasovou nemocí a spavou nemocí patří leishmanióza k nejnebezpečnějším opomíjeným tropickým chorobám.

V roce 2017 léčili Lékaři bez hranic 7 200 pacientů trpících kala azar.

Najeďte na obrázek dole a prohlédněte si interaktivního průvodce nemocí kala azar:

 

Kala azar se endemicky vyskytuje ve 75 zemích, ohrožená populace čítá přibližně 200 milionů obyvatel. Parazit se do lidského těla dostává kousnutím nakaženými samičkami komárů a napadá imunitní systém. Neléčená nemoc téměř vždy končí smrtí.

Ročně se vyskytuje 50 000 až 90 000 nových případů, z 90 % v Brazílii, Etiopii, Indii, Bangladéši, Keni, Somálsku, Jižním Súdánu a Súdánu.

 

Navštivte speciální web o opomíjených nemocech

Co způsobuje kala azar

Kala azar způsobuje štípnutí samičky komárů rodu Phlebotomus. Tito komáři tak fungují jako vektor (přenašeč) nemoci.

Komáří samičky se živí lidskou a zvířecí krví – potřebují ji, aby se jim v těle vyvinula vajíčka.

Nasaje-li komár z těla člověka nebo zvířete krev s parazity (leishmanie), stává se infekčním a přenese nemoc na dalšího člověka, kterého štípne.

Několik měsíců po nakažení může nemoc přerůst do vážnějšího stadia, zvaného viscerální leishmanióza či kala azar.

Symptomy kala azar

Leishmanie zpočátku způsobují podráždění kůže nebo vředy v místě štípnutí. Pokud se nemoc rozvine, napadá imunitní systém.

Kala azar propuká po 2 - 8 měsících. Mezi typické příznaky patří dlouhotrvající horečka a slabost.

Diagnostika kala azar

Nejúčinnější diagnostické testy na kala azar jsou invazivní a potenciálně nebezpečné – vyžadují vzorky tkání ze sleziny, lymfatických uzlin nebo kostní dřeně. Testy navíc vyžadují laboratorní výbavu a specializovaný personál. V chudých endemických oblastech nic z toho nebývá k dispozici.

Nejčastější diagnostickou metodou je tak test pomocí měřící tyčinky. Tato metoda je ovšem velmi problematická. V endemických oblastech jsou lidé kala azar často nakaženi a nemoc u nich přitom nepropukne. V takovém případě tedy není léčba zapotřebí.

Měřící tyčinka ovšem prokáže pouze to, zda má pacient vůči kala azar imunitu. Pacient s parazitem v těle je tedy automaticky považován za nemocného. Touto metodou tudíž nelze zjistit, zda je pacient vyléčený, opětovně nakažený či zda u něj propukla recidiva nemoci.

Léčba kala azar

Kala azar se léčí různými způsoby, které se vzájemně liší efektivitou i vedlejšími účinky. První volbou bývají zpravidla pentavalentní antimoniáty podávané formou nitrosvalových injekcí po dobu 30 dnů.

Antimoniáty jsou poměrně toxické a pro pacienty představují značné riziko, vyléčení pacienti si ovšem vůči nemoci téměř vždy vytvoří celoživotní imunitu. Vědci doufají, že se jim podaří léčbu zjednodušit, zvýšit její bezpečnost a omezit riziko vzniku rezistence organismu na léky.

Lékaři bez hranic léčili od roku 1989 na 100 000 pacientů s kala azar. V současné době též vedeme kampaň za intenzivnější výzkum vhodných diagnostických technik a cenově dostupných léků, které by boj s touto opomíjenou nemocí usnadnily.