© Juan Carlos Tomasi
31 Říj 19 31 Říj 19

Na jihu Mexika přibývá únosů a případů extrémního násilí vůči lidem na útěku

Mexico City/Praha, 31. října 2019 – Na jižní hranici Mexika přibývá únosů a případů extrémního násilí, kterým čelí lidé na útěku. V uplynulých týdnech to ve městě Tenosique zaznamenaly týmy Lékařů bez hranic, které poskytují lékařskou a psychologickou péči v jihovýchodní části Mexika. Pacienti hovoří o únosech, mučení, extrémním násilí, krutém zacházení a sexuálních útocích s cílem je vydírat. Lidé na útěku násilí čelí hned, jakmile překročí hranice z Guatemaly a zamíří do Tenosique.

„Jsme svědky výrazného nárůstu počtu únosů, případů krutého zacházení a mučících metod, které používají zločinecké skupiny působící v této oblasti,“ přibližuje Gemma Pomares, vedoucí zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic ve městě Tenosique.

Za necelý měsíc tam Lékaři bez hranic ošetřili jedenáct lidí na útěku, kteří se stali oběťmi únosu a mučení. O nárůstu násilí vůči lidem na útěku v této oblasti svědčí fakt, že stejný počet obětí únosu tam zdravotníci ošetřili za prvních osm měsíců letošního roku.

Pacienti během lékařských a psychologických konzultací popisovali, jak je únosci odvedli do opuštěných domů, kde je donutili svléknout si šaty a na několik hodin je svázali. Byli rovněž vystaveni horku a drsnému počasí. Věznitelé přitom žádali telefonní čísla jejich příbuzných.

Lékaři bez hranic ošetřovali také pacienty se střelnými, bodnými a řeznými zraněními. Pečovali o oběti sexuálního násilí, a to včetně lidí, kteří podstoupili mučení – například elektrické šoky v oblastech genitálií a konečníku. Někteří z  pacientů uvedli, že byli nuceni sledovat znásilnění svých blízkých.

Humanitární následky tvrdší migrační politiky

Lidé na útěku při cestě Mexikem čelili násilí prakticky vždy. Nicméně vydírání a tak vysoká míra extrémního násilí byla více rozšířená na severu země, ve městech poblíž hranic s USA. Na jihu Mexika obvyklá až dosud nebyla, upozorňuje Gemma Pomares. 

Politika mexické vlády (s cílem omezit migrační vlnu do USA) v podobě zadržování, deportace, kriminalizace a perzekuce způsobuje, že lidé na útěku jsou nuceni uchylovat se k čím dál nebezpečnějším cestám, varují Lékaři bez hranic.

Kvůli těmto opatřením je více mužů, žen i dětí vydáno napospas zločineckým skupinám, jež beztrestně operují napříč regionem, a to především na cestě z Guatemaly do Tenosique. Působí rovněž v mexických městech na hranici se Spojenými státy – více než polovina lidí, kterým tam pomáhají Lékaři bez hranic, uvedla, že se stala obětí únosu.

„Bylo jen otázkou času, kdy se násilí vůči lidem na útěku, jehož jsme svědky u severní hranice, rozšíří i na jih země. Sledujeme nyní humanitární následky tvrdší migrační politiky, která je navržena tak, aby způsobovala ještě větší utrpení tisícům lidí, kteří utíkají v zoufalé snaze zachránit si život. Nedostatek ochrany a krutost, s níž je s nimi zacházeno, jsou nepřijatelné,“ podotýká Sergio Martín, koordinátor Lékařů bez hranic pro Mexiko.

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou a psychologickou pomoc podél mexické migrační trasy už od roku 2012, jde zejména o lidi utíkající z Hondurasu, Guatemaly a El Salvadoru. Ve městě Tenosique poskytují zdravotní péči čtyři roky. Týmy Lékařů bez hranic působí v mexických státech Tabasco, Veracruz, Tamaulipas, Oaxaca, Chiapas, Hidalgo, San Luis Potosí, Guanajuato, Jalisco, ve státě Mexiko a v hlavním městě Mexico City.

{{{ labels.morehistories }}}