© MSF
07 Srp 18 07 Zář 20

Hadí uštknutí

Kvůli hadímu uštknutí ročně zemře více než sto tisíc lidí. Kvalitní a efektivní séra nejsou v řadě zemí dostupná nebo jsou příliš drahá. 

Přestože přesná globální čísla týkající se hadího uštknutí nejsou známá, odhaduje se, že jedovatí hadi každoročně uštknou 2,7 milionů lidí. Více než 400 tisíc z nich vyžaduje amputaci. Lékaři bez hranic bojují za lepší dostupnost efektivního a dostupného protijedu, jehož nedostatek je pro efektivní léčbu hlavní překážkou.

Navštivte speciální web o opomíjených nemocech

Příčiny hadího uštknutí

Hadí uštknutí nejvíce hrozí v tropických a subtropických zemích, kde se jedovatí hadi vyskytují endemicky. Ohroženi jsou hlavně farmáři a obyvatelé vesnických oblastí. Nejvíce případu jsme zaznamenali ve Středoafrické republice, Jižním Súdánu, Etiopii a Jemenu.

Lékařská péče pro pacienty uštknuté hadem není v řadě postižených oblastí dostupná kvůli:

  • nedostatku efektivního a finančně dostupného protijedu
  • nedostatečnému proškolení zdravotníků
  • nedostatku ambulantních služeb a možností rychle přepravit pacienty do nemocnice
  • nedůvěře v protijed zapříčiněné nekvalitními protijedy na trhu

Z těchto důvodů zařadila Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2017 hadí uštknutí na seznam opomíjených tropických nemocí.

Třináctiletého Niksona uštknul had, když pracoval na poli. © Alexis Huguet

Příznaky hadího uštknutí

Většina hadů má svůj specifický jed. Přesto však většinu následků způsobují tři hlavní jedy:

  • Cytotoxický jed

Útočí na buňky. Způsobuje rychlý a bolestivý otok, který může vést k nekróze, což znamená, že tkáně okolo uštknutého místa nevratně odumírají. Jed může napadnout celé končetiny, obzvláště nebezpečné je, pokud natečou dýchací cesty pacienta.  

  • Hematotoxický jed

Způsobuje prodloužené krvácení z místa, kde byl člověk uštknut, nebo z jiných zranění či z dásní a úst. Ve vážnějších případech mohou pacienti zažít spontánní krvácení, šok a křeče.  

  • Neurotoxický jed

Ovlivňuje centrální nervový systém. Může vést ke ztrátě citlivosti, nadměrnému pocení, slintání, podivné chuti v ústech doprovázené tiky ve víčkách a problémy s řečí. V těžkých případech mohou mít pacienti záchvaty, problémy s dýcháním a případně u nich může dojít k paralýze, která zapříčiní selhání dechu, protože svaly zodpovědné za dýchání přestanou pracovat.

Jedy také mohou způsobovat nízký tlak, bolest v zádech, zvracení či průjmy.

Diagnóza

První známkou uštknutí je poranění, obvykle na rukou či nohách, ve tvaru dvou jasně rozpoznatelných ranek od zvířecích zubů.

V ideálním případě dokážou zdravotníci rozpoznat, o jaký druh hada se jednalo a zvolí odpovídající léčbu. Určit přesný druh ale není vždy snadné.

Koordinátor projektu Lékařů bez hranic v regionu Paoua ve Středoafrické republice vysvětluje místním, jak se při manipulaci s mrtvým hadem nezranit. © Alexis Huguet

Léčba hadího uštknutí

Nejspolehlivější léčbou je použít protijed – sérum proti hadímu uštknutí. V některých případech to je jediná možnost, jak předejít úmrtí.

V roce 2017 jsme ošetřili 3000 pacientů, které uštknul had. U poloviny z nich jsme museli použít protijed.

Hlavním problémem ale zůstává nedostupnost kvalitních protijedů.