© Ilustrační foto. Christian Meslier/MSF
25 Bře 21 30 Bře 21

Etiopie: Lékaři bez hranic svědky popravy čtyř mužů

Jsme zděšeni neutichajícím násilím v etiopském státě Tigraj, a to včetně nedávného incidentu z úterý 23. března, kdy byli členové našeho týmu svědky popravy nejméně čtyř můžu. Vojáci muže vytáhli z autobusů veřejné dopravy a na místě zastřelili.

Incident se stal na silnici z města Mekelle do Adigratu, po které cestovali tři zaměstnanci Lékařů bez hranic v jasně označeném humanitárním vozidle. Po cestě si všimli zbytků zničeného konvoje etiopské armády, pravděpodobně přepadeného jinou ozbrojenou skupinou. Na místě byli stále zranění a mrtví vojáci. Jejich vozidla v plamenech.

Přeživší členové etiopské armády auto Lékařů bez zastavili a společně s ním také dva autobusy veřejné dopravy za ním. Následně vojáci donutili pasažéry, aby z autobusů vystoupili. Muže oddělili od žen, kterým bylo dovoleno odejít. Muže chvíli poté zastřelili. Tým Lékařů bez hranic nakonec mohl odjet, těla zabitých lidí ale naši pracovníci ještě viděli ležet na straně silnice.

Kousek opodál pak vojáci naše auto zastavili znovu. Řidiče vytáhli ven, zbyli ho a vyhrožovali mu smrtí. Nakonec mu však umožnili vrátit se zpět do vozidla. Celý tým pak odjel zpět do Mekelle.

Tato příšerná událost jenom podtrhává, jak nezbytné je chránit civilisty během probíhajícího konfliktu. Ozbrojené skupiny musí rovněž respektovat humanitární pomoc, včetně té, která se soustředí na poskytování zdravotní péče.

Karline Kleijer, vedoucí krizové pomoci Lékařů bez hranic

{{{ labels.morehistories }}}