© Ministerstvo zdravotnictví Konžské demokratické republiky. Pohled na zničenou nemocnici v Boga.
09 Čvn 21 09 Čvn 21

Během bojů v Konžské demokratické republice byla vypálena a vyrabována nemocnice

V pondělí 7. června 2021 se odehrály násilné boje ve městě Boga v konžské provincii Ituri. Terčem cíleného útoku se stala i tamní všeobecná nemocnice, kterou podporujeme. Dle aktuálních odhadů během střetů zemřelo 12 lidí, včetně deseti civilistů. Devět zraněných bylo přijato do obecné nemocnice Gety, kterou také podporujeme. Všeobecná nemocnice byla kompletně zničena.

Několik budov lehlo popelem, včetně jednotky intenzivní péče. Lékárna a zdravotnické zásoby byly vyrabovány. Zařízení tak dál nemůže fungovat. Šlo o jedinou nemocnici v oblasti, na jejíž pomoc spoléhalo přes 80 000 lidí. Stovky dětí trpících podvýživou přijdou o výživovou terapii a tisíce lidí se ocitnou zcela bez lékařské péče. Naše týmy jsou zděšené rozsahem škod na zařízení. Jeho zbudování v letech 2017 až 2020 jsme koordinovali. V oblasti tehdy totiž zoufale chyběly zdravotnické služby.

„Vše se během několika hodin rozplynulo v dýmu, a to i přesto, že jsme neúnavně vysvětlovali, jak klíčové toto zařízení je pro místní obyvatele,“ říká Frédéric Lai Manantsoa, vedoucí naší mise v Konžské demokratické republice.

V posledních několika měsících jsme soustavně upozorňovali na zhoršující se bezpečnostní situaci, což představuje další problém vedle podvýživy a narůstajícího sexuálního násilí, kvůli kterému nemohou ženy pracovat na polích.

„Nemocnice v konfliktních oblastech musí být chráněnými a neutrálními místy. Všichni zapojení do konfliktu v Ituri musí respektovat pacienty a humanitární pomoc zdravotníků,“ dodává Frédéric Lai Manantsoa.

Tento útok porušuje mezinárodní humanitární právo a bude mít dlouhodobé následky. Dokud jednotlivé strany konfliktu nepochopí, nakolik je důležité chránit zdravotní péči v Ituri, budou humanitární pracovníci a zdravotníci donekonečna znovu budovat zařízení, která pak budou zase zničena.

{{{ labels.morehistories }}}