© John Moore/Getty Images
14 Čvn 17 18 Pro 19

Časová osa

2016

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem

Lékaři bez hranic přijímají rozhodnutí, že nebudou nadále přijímat peníze od Evropské unie a jejích členských států. Protestují tak proti zmatenému přístupu EU k uprchlíkům, který Unie stvrdila podpisem dohody s Tureckem.

Konflikt v Sýrii a Jemenu

Pokračují devastující konflikty v Sýrii a Jemenu. V průběhu roku 2016 se útoky na civilisty, nemocnice, zdravotnická zařízení a jejich pracovníky stávají smutným zvykem. Světoví lídři tyto činy na půdě OSN jednohlasně odmítají, útoky ovšem pokračují.

Krize v Bornu, Nigérie

Od dubna do července umírají ve státě Borno tisíce dětí hlady. Mnohé z nich jsou mimo dosah humanitárních organizací. Lékaři bez hranic upozorňují na situaci a vyzývají úřady a mezinárodní komunitu k okamžitému řešení nedostatku potravin, který je o to horší, že současně dochází k vysídlování obyvatel v důsledku bojů proti povstalcům z Boko Haram.


2015

Útok na nemocnici v Kundúzu

V brzkých ranních hodinách 3. října 2015 dopadají v několika vlnách bomby na úrazovou nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. Při útoku umírá 42 lidí, mezi nimi 24 pacientů, 14 pracovníků nemocnice a čtyři ošetřující osoby.

Záchranné operace ve Středozemním moři

Na začátku května vyplouvá na moře pod vlajkou Lékařů bez hranic a organizace MOAS loď MY Phoenix plně vybavená jako zdravotnické zařízení s cílem poskytnout péči migrantům, kteří se vydali na riskantní cestu do Evropy.

Konflikt na Ukrajině

V polovině května nabývají na síle boje na východní Ukrajině. Lékaři bez hranic poskytují zdravotní péči, psychologickou podporu a léky lidem na obou stranách konfliktu.


2014

Návrat do Myanmaru

Lékaři bez hranic v prosinci obnovují po devíti měsících své zdravotnické aktivity v částech Rakhinského státu na severozápadě Myanmaru. Za měsíc po obnovení projektů poskytnou týmy organizace 3 480 ambulantních konzultací.

Spouštíme projekt Missing Maps

V listopadu vzniká projekt Missing Maps – společné dílo Lékařů bez hranic, Britského a Amerického Červeného kříže a Humanitárního týmu OpenStreetMap. Cílem iniciativy je zmapovat nejzranitelnější místa v rozvojových zemích, aby jednotlivci a organizace mohli lépe pomáhat lidem ohroženým různými krizemi.

Krize v Gaze a na Západním břehu

V červenci a srpnu rozvíjejí Lékaři bez hranic své aktivity na okupovaných palestinských teritoriích. Reagují tak na operaci „Ochranné ostří“, při níž prováděla izraelská armáda ofenzivu v pásmu Gazy.

Lékaři bez hranic vyzývají 21. července Izrael, aby kvůli vysokému počtu civilních obětí zastavil bombardování.

Začíná boj proti bezprecedentní epidemii eboly

V březnu začínají Lékaři bez hranic bojovat s bezprecedentní epidemií eboly. Odkazují tak na rozsáhlé zeměpisné rozšíření viru.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že Lékaři bez hranic přehání.

V červnu hlásí Lékaři bez hranic, že druhá vlna šíření viru eboly je „úplně mimo kontrolu“ a žádají masivní navýšení zdrojů a vyslání dalších posil do západní Afriky.

Lékaři bez hranic otevřou 15 center pro léčbu eboly, kde ošetří víc než 5 tisíc pacientů. Čtrnáct pracovníků organizace a stovky pracovníků dalších organizací viru ebola podlehnou.

Jackson Naimah, zdravotní asistent Lékařů bez hranic z Libérie, vystupuje v září s bezprecedentním projevem před Bezpečnostní radou Spojených národů, v níž vysvětluje, že Lékaři bez hranic se dostali na svoje maximum a nemohou nadále sami zvládat epidemii eboly. Vyzývá k mezinárodní pomoci.

Lékaři bez hranic omezují aktivity v Myanmaru

V březnu nařizuje vláda Myanmaru Lékařům bez hranic zastavit práci v některých oblastech země. Předchází tomu několik obvinění, že organizace podporuje muslimské etnikum Rohingyů na úkor budhistů v Rakhinském státě.

Lékaři bez hranic jsou nuceni zastavit činnost v Rakhinském státě, což připraví téměř 750 tisíc lidí – zejména Rohingyů – o zdravotní péči.


2013

Občanská válka v Jižním Súdánu

Lékaři bez hranic v prosinci rozšiřují operace v Jižním Súdánu, poté, co v zemi vypuká rozsáhlý konflikt.

V dubnu 2014 organizace vážně kritizuje mírové aktivity OSN za „ostudný nezájem“ o  hrozivé životní podmínky 21 tisíc vysídlených obyvatel v Jubě.

Tajfun Haiyan ničí Filipíny

Lékaři bez hranic pomáhají po tajfunu Hayian, který 8. listopadu zasáhne zemi.

Týmy humanitární organizace poskytují krizovou pomoc a ošetřují běžné zdravotní problémy v nemocnicích a mobilních klinikách, zajišťují čistou vodu a pomáhají opravovat systém kanalizace a zdravotní centra v nejvíce zasažených oblastech.

Chaos ve Středoafrické republice

V říjnu Lékaři bez hranic zůstávají jako jedna z mála mezinárodních zdravotnických organizací ve Středoafrické republice, kde reagují na narůstající násilí, které uvrhlo zemi do chaosu.

Zprávy o toxických nervových látkách v Sýrii

V srpnu Lékaři bez hranic informují, že více než 3 tisíce pacientů vykazuje příznaky vystavení toxickým nervovým látkám. Tito pacienti přicházejí do zdravotních center poblíž oblasti u Damašku, v níž pravděpodobně došlo k útoku chemickými zbraněmi.

Zveřejnění manifestu „Vyšetři mě a uzdrav“

V březnu pacienti léčící se s multirezistentní tuberkulózou (MDR-TBC) a jejich ošetřující lékaři z řad Lékařů bez hranic sepisují manifest „Vyšetři mě a uzdrav“ / „Test me, treat me“, v němž volají po lepších a efektivnějších lécích a diagnostických prostředcích.

Manifest podepisuje více než 55 tisíc lidí.

Lékaři bez hranic opouštějí Somálsko

Po 22 letech zavírají Lékaři bez hranic všechny své projekty v Somálsku.

Toto rozhodnutí je reakcí na četné a dlouhodobé výhrůžky, únosy, extrémně násilné útoky na spolupracovníky organizace i vraždy. Jedná se o jedno z nejtěžších rozhodnutí v dějinách organizace.

Lékaři bez hranic pomáhají uprchlíkům z Mali

Napětí v Mali roste a francouzská armáda v lednu zahajuje intervenci s cílem potlačit povstání islamistů.

Lékaři bez hranic poskytují krizovou lékařskou pomoc po celé zemi a pomáhají lidem, kteří utekli před konfliktem do okolních zemí.


2012

Lékaři bez hranic reagují na konflikt v Sýrii

V červenci Lékaři bez hranic spouštějí lékařské programy v Sýrii, a to i bez souhlasu syrské vlády.

Nejprve otevírají tři polní nemocnice na severu země. Jedna z nich, umístěná v jeskyni, bude později bombardována, potom co ji tým Lékařů bez hranic opustil a přesunul se do bezpečnější lokality.

Krize v Jižním Súdánu v důsledku přílivu uprchlíků

Lékaři bez hranic varují před závažnými zdravotními riziky spjatými s útěkem mnoha lidí ze Súdánu do Jižního Súdánu. Uprchlické tábory jsou plné a nedokážou zajistit základní životní podmínky a potřeby.

Situace ve svazových státech Horní Nil a Jednota rychle přerůstá v rozsáhlou krizi – dochází pitná voda a veškerá pomoc je zcela nedostatečná.

Lékaři bez hranic očkují v Guineji 117 tisíc lidí proti choleře

Lékaři bez hranic očkují 117 tisíc lidí proti choleře v regionu Boffa 150 km severně od guinejské metropole Konakry.

Poprvé v historii je v Africe na ochranu lidí před epidemií cholery použita vakcína podávaná perorálně ve dvou dávkách.


2011

Lékaři bez hranic odsuzují útok na humanitární pracovníky v Somálsku

Dva spolupracovníci Lékařů bez hranic Phillipe Havet a Andrias Karel Keiluhuo byli zastřeleni v krizovém projektu v Mogadišu, kde zajišťovali poskytování pomoci.

Stažení z Thajska po 35 letech

Po dlouhých měsících vyjednávání a diskusí s thajskými úřady je zřejmé, že nelze získat povolení k poskytování zdravotní péče neregistrovaným migrantům a ohroženým populacím v Thajsku, které podle Lékařů bez hranic potřebují nejvíce lékařskou pomoc.

Krizová lékařská péče v Libyi

Lékařům bez hranic se konečně daří dodávat léky a zdravotnické zásoby do libyjského přístavu Sirta v srdci bojů.

Nakonec se do města, kde se podle místních lékařů situace neustále zhoršuje, dostáváme až po desetidenním snažení.

Lékaři bez hranic spolupracují s psychology po zemětřesení v Japonsku

Lékaři bez hranic podporují šestičlenný tým psychologů pečujících o přeživší oběti ničivého zemětřesení a tsunami, které zasáhly severovýchodní část Japonska 11. března.


2010

Zemětřesení na Haiti

Haiti zasahuje 12. ledna masivní zemětřesení. Lékaři bez hranic následně zahajují jednu ze svých největších operací v historii – počet projektů v zemi roste ze tří na 26.

Během pěti měsíců po katastrofě ošetří Lékaři bez hranic přes  173.757 pacientů a provedou více než 11.748 operací.  

Lékaři bez hranic a agentura VII zahajují kampaň „Starved For Attention'“

Lékaři bez hranic a fotoagentura VII zahajují multimediální kampaň "Starved For Attention" zaměřenou na podvýživu po celém světě.

Putovní výstava, která dosud navštívila USA, Evropu a Afriku, upozorňuje na často přehlížené globální důsledky podvýživy. Zdůrazňuje její smrtící účinky především na děti a ukazuje nové způsoby, jakými s podvýživou bojují Lékaři bez hranic i další organizace.

Povodně v Pákistánu

Po rozsáhlých povodních v Pákistánu rozšiřují Lékaři bez hranic stávající programy a otevírají nové v oblastech, kde organizace dosud nepůsobila.

Do prosince týmy Lékařů bez hranic ošetří více než 80 tisíc pacientů, distribuují téměř 2 miliony litrů pitné vody a na 65 tisíc humanitárních balíčků.

Cholera na Haiti

V říjnu na Haiti propuká epidemie cholery a Lékaři bez hranic posilují své týmy o stovky dalších pracovníků. V dalších měsících po celé zemi otevíráme přes 50 nových center pro léčbu cholery, organizujeme vzdělávací akce pro širokou veřejnost a léčíme přes 100 tisíc pacientů, tedy více než 60 % z celkového počtu případů.


2009

Konflikt v Gaze

Lékaři bez hranic podporují nemocnice v pásmu Gazy po izraelské ofenzivě, kterou armáda reagovala na odpalování raket na území Izraele.

Po vyhlášení příměří otevírají Lékaři bez hranic chirurgickou kliniku a kromě toho poskytují i pooperační a psychologickou péči.

Lékaři bez hranic se vracejí do Afghánistánu

Po pětileté absenci (viz rok 2004) se Lékaři bez hranic vracejí do země a začínají podporovat nemocnice v Kábulu a Laškargáhu (správní centrum provincie Hílmand).

Těžký rok v Súdánu

V reakci na narůstající násilí a epidemie zahajují Lékaři bez hranic krizovou intervenci na jihu země.

V Dárfúru vláda vypovídá ze země dvě sekce Lékařů bez hranic a čtyři pracovníci jsou uneseni, což znamená konec některých projektů.

Lékaři bez hranic přesto uskutečňují téměř 129 tisíc vyšetření a podporují mnoho lokálních zdravotních středisek.


2008

Politická nestabilita v Keni vyhání z domovů tisíce lidí

Lékaři bez hranic ošetřují zraněné civilisty v chudinských čtvrtích hlavního města Nairobi a pomáhají keňským utečencům v provizorních táborech. Lidé prchají na západ země před násilím, které propuká po sporných prezidentských volbách.

Boj s cholerou v Zimbabwe

V srpnu vypuká epidemie cholery a během následujících deseti měsíců ošetřují Lékaři bez hranic přes 65 tisíců nakažených. Zároveň podporují státní zdravotní střediska materiální pomocí, příspěvky na platy lékařů i léčebnými programy.

Potravinová krize v Etiopii

Lékaři bez hranic pomáhají více než 72 tisícům podvyživených dětí poté, co jih země zachvátila rozsáhlá potravinová krize v důsledku sucha, špatné úrody a rostoucích cen.

Násilí proti civilistům v Demokratické republice Kongo sílí

Tisíce Konžanů z provincie Severní Kivu prchají ze svých domovů v důsledku opakovaných a sílících útoků ozbrojených skupin na vesnické obyvatelstvo. Lékaři bez hranic otevírají mobilní kliniky, nabízejí chirurgické i potravinové programy a poskytují lékařskou péči i poradenství pro oběti sexuálního násilí.

Cyklón Nargis zasahuje Myanmar

Týmy Lékařů bez hranic, které již v zemi působily, pomáhají tisícům lidí, které vyhnal z domovů cyklón Nargis. Myanmarská vláda ovšem brání dalším pracovníkům ve vstupu do země.


2007

Nový lék proti malárii

Iniciativa za léky proti opomíjeným nemocem (Drugs for Neglected Diseases initiative, DNDi) a farmaceutická společnost Sanofi-Aventis společně představují ASAQ, levnou kombinovanou pilulku se snadným způsobem podávání.

Lék ASAQ není chráněný patentem, takže ho mohou i ostatní firmy vyrábět s nízkými náklady.

Konflikt v Somálsku

Statisíce civilistů opouštějí hlavní město Mogadišo poté, co se v něm rozhořely nejhorší boje za posledních 15 let.

Lékaři bez hranic otevírají v nejistých podmínkách lékařský program na pomoc vysídleným v Mogadišu. Další projekty v zemi zůstávají v provozu.

Ebola v Ugandě

Týmy Lékařů bez hranic se potýkají s epidemií Eboly v Ugandě. Po rychlém vyhodnocení situace zahajují provoz izolovaných oddělení ve zdravotním středisku v Kikyu a v nemocnici v Bundibugyu.

Propuká krize v Čadu

Přes 150 tisíc uprchlíků se snaží přežít v provizorních táborech ve východním Čadu, kde vrcholí boje mezi vládními silami a povstaleckými skupinami.

Lékaři bez hranic rozšiřují své léčebné programy a volají po rozsáhlé mezinárodní humanitární pomoci.


2006

Očkovací kampaň proti spalničkám v Demokratické republice Kongo

Lékaři bez hranic zahajují rozsáhlou očkovací kampaň proti spalničkám v Demokratické republice Kongo. Během pouhých několika týdnů naše týmy očkují 359.318 dětí mladších pěti let.

Rozsáhlá epidemie cholery v Angole

Lékaři bez hranic léčí na 26 tisíc lidí a posílají do postižené oblasti více než 400 tun materiálu. Reagují tak na epidemii cholery, která se šíří z hlavního města do většiny země.

Lékařská pomoc obětem války v Iráku

Přímo v Iráku nelze bezpečně pracovat, proto Lékaři bez hranic zahajují lékařský program pro oběti války s těžkými zraněními v jordánském Ammánu. Pacienty sem posílají lékaři z Iráku.

Další válka na Srí Lance

Na severu země znovu vypukají boje a desetitisíce lidí se dávají na útěk. Po sérii neúspěšných jednání s úřady obnovují Lékaři bez hranic lékařské programy v severní a střední části Srí Lanky. 


2005

Potravinová krize v Nigeru

Lékaři bez hranic zahajují krizovou operaci, aby pomohli desetitisícům dětí trpících vážnou akutní podvýživou v různých částech Nigeru. Organizace otevírá 7 nemocnic s lůžkovými odděleními a 27 ambulantních center.

Zemětřesení v jihovýchodní Asii

Lékaři bez hranic otevírají mobilní kliniky pro obyvatele uvězněné v odlehlých vesnicích a staví nafukovací chirurgické stany pro ošetření tisíců lidí zraněných při silném zemětřesení v oblasti Kašmíru na území Pákistánu a Indie.

Střelba na civilisty v hlavním městě Haiti

Lékaři bez hranic poskytují chirurgickou, primární a psychologickou pomoc obětem násilností v Port-au-Prince, léčí tisíce zranění způsobených střelbou, mačetami i noži a vyzývají všechny ozbrojené skupiny, aby respektovaly právo civilního obyvatelstva na bezpečí.


2004

Tsunami v Asii

Jihovýchodní Asii zasahuje 26. prosince vlna tsunami. Lékaři bez hranic okamžitě reagují.

Během 48 hodin jsou na místě týmy pracovníků a 32 tun zdravotnického materiálu, hygienických potřeb a vody.

Díky rozsáhlé mezinárodní pomoci se do května podaří překonat nejtěžší fázi krize.

Lékaři bez hranic žádají své dárce o možnost přesunout část finančních prostředků věnovaných na pomoc v tsunami zasažených oblastech do jiných krizových lékařských programů ve světě. 99 % oslovených souhlasí.

Reakce na krizi v západním Dárfúru

Lékaři bez hranic otevírají potravinová centra a kliniky a zahajují očkovací kampaně v západním Súdánu (Dárfúr) a v Čadu, kde trpí hladem statisíce uprchlíků před násilím.

Odchod z Afghánistánu

Po vraždě pěti spolupracovníků organizace a neustávajících výhrůžkách ze strany Tálibánu se Lékaři bez hranic z Afghánistánu zcela stahují.


2003

Invaze USA do Iráku

Týmy Lékařů bez hranic zůstávají v Bagdádu a kritizují vládu USA, protože nedokázala zajistit odpovídající lékařskou péči pro civilní obyvatelstvo.

Založení Iniciativy za léky proti opomíjeným nemocem

Lékaři bez hranic patří k zakládajícím členům nové organizace s názvem Iniciativa za léky proti opomíjeným nemocem (Drugs for Neglected Diseases initiative, DNDi). Cílem je vývoj léků proti těmto chorobám.

Utrpení civilistů v Demokratické republice Kongo

Lékaři bez hranic provozují několik desítek léčebných programů pro oběti konfliktu, který v zemi dospěl do chronického stadia.

Těžké boje v hlavním městě Libérie

Lékaři bez hranic zůstávají v Monrovii a pomáhají obětem zuřivých bojů mezi vládními silami a povstaleckými skupinami.


2002

Hladomor v Angole

Lékaři bez hranic zahajují největší operaci do té doby, do které se zapojuje 2.000 místních a 200 zahraničních spolupracovníků.

Malárie zabíjí v Africe miliony lidí

Běžná antimalarika jako chlorochin stále častěji nefungují. Lékaři bez hranic proto ve velkém přecházejí na kombinovanou léčbu na bázi artemisininu a zasazují se o snadnější dostupnost této účinné látky.

Koalice v čele s USA podniká invazi do Afghánistánu

Mnozí ze zahraničních pracovníků Lékařů bez hranic opouštějí zemi, programy ale pokračují pod vedením Afghánců.

Humanitární pracovníci terčem útoků

Na severním Kavkaze je unesen pracovník Lékařů bez hranic Arjan Erkel. Stává se tak obětí stále nebezpečnější situace, v níž se humanitární pracovníci ocitají v konfliktních oblastech po celém světě.


2001

Pandemie HIV/AIDS

Lékaři bez hranic začínají poskytovat antiretrovirovou léčbu pacientům s AIDS. Týká se následujících sedmi zemí: Thajska, Kambodže, Kamerunu, Guatemaly, Keni, Malawi a Jihoafrické republiky.


2000

Občanská válka v Sierra Leone

Lékaři bez hranic pomáhají obětem brutální občanské války.

Žadatelé o azyl prchají do Evropy

Lékaři bez hranic rozšiřují programy pomoci pro žadatele o azyl a imigranty bez osobních dokladů ve Francii, Itálii, Španělsku a Belgii.


1999

Začátek Kampaně za lepší dostupnost základních léků - Access

Každý rok umírají miliony lidí na infekční choroby, které by se daly běžně léčit. Lékaři bez hranic proto zahajují mezinárodní kampaň za lepší dostupnost léků pro chudé ve světě, známou jako Access Campaign.

Nobelova cena

Lékaři bez hranic dostávají Nobelovu cenu za mír za „průkopnickou humanitární pomoc na několika kontinentech“.

Druhá válka v Čečensku

Lékaři bez hranic žádají o přístup do Grozného a odsuzují násilný postup ruských ozbrojených sil proti civilnímu obyvatelstvu.

Krize v Kosovu

Během bombardování Srbska silami NATO poskytují Lékaři bez hranic humanitární pomoc uprchlíkům v Makedonii, Albánii a Černé Hoře.


1998

Hladomor v Jižním Súdánu

Lékaři bez hranic reagují na šíření hladomoru způsobeného občanskou válkou a suchem.

Občanská válka v Republice Kongo

Lékaři bez hranic rozšiřují svůj krizový program v zemi o péči o oběti znásilnění a sexuálních útoků.

Hurikán Mitch

Lékaři bez hranic pomáhají obětem v Hondurasu, Nikaragui, Guatemale a Salvadoru.

Hladomor v Severní Koreji (KLDR)

Kvůli nemožnosti zajistit, aby se lékařská péče dostala k nejpotřebnějším, Lékaři bez hranic uzavírají po třech letech své programy v zemi. Nadále ovšem pokračují s pomocí uprchlíkům směřujícím do Číny.


1997

Zanedbávané děti na ulicích na Madagaskaru, v Brazílii a na Filipínách

Lékaři bez hranic rozšiřují lékařské a sociální programy pro ohrožené a zanedbávané děti a mládež.

Kritická situace rwandských uprchlíků pokračuje

Lékaři bez hranic bojují o přístup ke rwandským uprchlíkům. Mnozí z nich se stávají obětmi masakrů nebo umírají hladem či na nejrůznější nemoci.


1996-97

Rwandští uprchlíci potřebují pomoc

Lékaři bez hranic pomáhají lidem donuceným k odchodu z uprchlických táborů v Zairu s návratem domů. Nemají ale přístup k těm, kteří prchají dále do Zairu a stávají se oběťmi rozsáhlých masakrů.


1996

Meningitida v Nigérii

Lékaři bez hranic se pouštějí do rozsáhlého očkovacího a léčebného programu na pomoc 4,5 milionu lidí.


1995

Masakr ve Srebrenici

Náš tým je svědkem pádu „bezpečné zóny“ vyhlášené OSN a odsuzuje následný masakr více než 10 tisíc civilistů spáchaný srbskými ozbrojenými silami.

Válka v Čečensku

Lékaři bez hranic pomáhají civilnímu obyvatelstvu na území Čečenska i v utečeneckých táborech v sousedních zemích.


1994

Genocida ve Rwandě

Lékaři bez hranic zůstávají v Kigali po celou dobu genocidy více než 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutuů.

Rozhodujeme se k bezprecedentnímu kroku a žádáme o vojenskou intervenci.

Do malého města Goma v Zairu přichází milion rwandských uprchlíků.

Během několika dnů zahajujeme dosud nejrozsáhlejší program pro boj s cholerou.

K událostem kolem rwandské genocidy se vracíme v několika případových studiích věnovaných veřejnému působení Lékařů bez hranic: speakingout.msf.org.


1993-94

Válka v Bosně

Lékařské programy v regionu se rozšiřují o údajné „bezpečné zóny“ OSN v Goražde a Srebrenici.


1993

Občanská válka v Burundi

Po nepovedeném státním převratu prchá 750 tisíc lidí do sousedních zemí – Rwandy, Tanzanie a Zairu.

Lékaři bez hranic posílají do oblasti 85 dobrovolníků, zpoždění dodávek zahraniční pomoci ovšem způsobuje v utečeneckých táborech hladomor.



 


1992

Bosna

Lékaři bez hranic odsuzují etnické čistky a zločiny proti lidskosti.

Krize v Africkém rohu

Stovky spolupracovníků Lékařů bez hranic pomáhají v oblasti decimované válkou, suchem a vysidlováním obyvatel.

 


1991

Krize v Somálsku

Lékaři bez hranic jsou jedinou zahraniční organizací, která působí ve válkou zmítaném Mogadišu. Rovněž poskytují pomoc uprchlíkům prchajícím do jiných zemí.

Krize v Kurdistánu

Dosud vůbec největší krizová operace v dějinách organizace. Kurdům vyhnaným z domova v důsledku války v Perském zálivu poskytují Lékaři bez hranic pomoc v Turecku, Íránu a Jordánsku.

Bývalá Jugoslávie

Konvoj Lékařů bez hranic, který evakuuje raněné z vukovarské nemocnice, se stává terčem útoku. Tři naši pracovníci jsou zraněni.


1990

Občanská válka v Libérii

Naše týmy pomáhají trpícím i v nejtěžších bojích.

Vražda v Afghánistánu

Logistický pracovník Lékařů bez hranic je zavražděn v Afghánistánu. Projekty jsou pozastaveny.


1988

Zemětřesení v Arménii

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou pomoc na území Sovětského svazu.

Chemický útok proti Kurdům v Iráku

Irák útočí na Kurdy. Jsme první lékařskou organizací, která přináší svědectví o použití chemických zbraní při zásahu v kurdském městě Halábdža.

Stažení ze Súdánu

Lékaři bez hranic se stahují ze Súdánu poté, co je jejich letadlo zasaženo raketou. Čtyři lidé umírají, z toho dva dobrovolníci organizace.


1986

Občanská válka na Srí Lance

Lékaři bez hranic zahajují provoz mobilních klinik a programů pro léčbu raněných a traumatizovaných obyvatel Srí Lanky.

Boje v Jemenu

Lékaři bez hranic zahajují humanitární intervenci v jemenském Adenu, kde vypukají boje mezi soupeřícími frakcemi vládnoucí strany.


1985

Konflikt ve Střední Americe

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou péči v Hondurasu uprchlíkům ze Salvadoru a Nikaragui.

Lékaři bez hranic vypovězeni z Etiopie

Etiopská vláda vypovídá Lékaře bez hranic ze země poté, co organizace odsuzuje zadržování humanitární pomoci a nucené přesídlování obyvatelstva.


1984

Hladomor v Etiopii

Lékaři bez hranic zahajují boj proti podvýživě v etiopských regionech stižených hladomorem.

1981

Bombardování nemocnic Lékařů bez hranic

Nemocnice Lékařů bez hranic v Afghánistánu zasahují bomby.


 

1980

Válka v Afghánistánu

Sovětskou invazí do Afghánistánu v samém závěru roku 1979 začíná válka, která potrvá déle než deset let. Týmy Lékařů bez hranic ilegálně přecházejí pákistánsko-afghánské hranice a na mezcích cestují několik týdnů za zraněnými civilisty v odlehlých oblastech.

První nutriční program

V ugandské provincii Karamoja, v podmínkách sucha a občanské války, otevírají Lékaři bez hranic svůj první nutriční program.

První mezinárodní výzva

Lékaři bez hranic vydávají první mezinárodní výzvu s názvem „Pochod za přežití Kambodži“. Jde o protest proti vietnamským úřadům, které našim týmům brání přinášet pomoc do Kambodži.


1979

Lékaři bez hranic se rozdělují

Lékaři bez hranic pod vedením Dr. Clauda Malhureta a Dr. Francise Charhona mění systém práce. Dosud posílali do krizových oblastí jednotlivé lékaře, teď přecházejí k pevnější organizační struktuře umožňující poskytovat v krizových situacích kvalitnější lékařskou pomoc.

Na protest proti tomuto kroku opouští organizaci její spoluzakladatel Dr. Bernard Kouchner, který později zakládá další organizaci Médecins du Monde (Lékaři světa).

 


1978

Pomoc uprchlíkům

Lékaři bez hranic zahajují rozmanité programy na pomoc uprchlíkům v Thajsku, v regionu Ogaden (Džibuti, válka mezi Etiopií a Somálskem) a pro eritrejské uprchlíky v Súdánu.



 


1976

Válka v Libanonu

Naše týmy provádí chirurgické zákroky během prvního velkého zásahu ve válečné zóně.



 


1975

Kambodžané prchají před Rudými Khmery

Lékaři bez hranic zřizují první rozsáhlý program zdravotní péče pro uprchlíky. V jeho rámci poskytují lékařskou péči několika vlnám Kambodžanů hledajícím útočiště před Pol Potovým režimem.



 


1974

Hurikán v Hondurasu

Naše první mise, během níž poskytujeme dlouhodobou lékařskou pomoc.

1972

Zemětřesení v Nikaragui

První mise Lékařů bez hranic do oblasti stižené přírodní katastrofou.


1971

Založení Lékařů bez hranic

Skupina francouzských lékařů a novinářů zakládá organizaci Lékaři bez hranic pod vlivem války a následného hladomoru v Biafře (nynější jihovýchodní Nigérie) a záplav ve východním Pákistánu (dnešní Bangladéš).