© Diego Baravelli
25 Led 21 25 Led 21

COVID-19 v brazilské Amazonii: Nákaza se šíří čím dál rychleji

Rio de Janeiro / Praha, 25. ledna 2021

  • Zdravotnický systém ve státě Amazonas už podruhé zkolaboval. Tamní metropole Manaus pozastavila příjem pacientů s vážným průběhem nemoci z okolních měst a vesnic.
  • Nemocnice sice navyšují počet lůžek pro pacienty s COVID-19, nemocných ale rychle přibývá. Zdravotnická zařízení jsou přetížená a přeplněná.
  • Zásobování kyslíkem navíc neodpovídá ani třetině aktuálních potřeb. Některé nemocnice proto nemůžou připojit pacienty na ventilaci. Ti se pak dusí a umírají.
  • Ve vesnicích a městech na horním toku řeky Amazonky se nákaza začíná šířit dominovým efektem. Důsledky mohou být devastující.

 

Lékaři bez hranic mají své týmy ve městech São Gabriel da Cachoeira a Tefé. Do metropole Manaus cesta po řece trvá několik dní. Závažné případy se dosud přepravovaly právě tam. Nemocnice jsou však plné a nachází se na hraně svých kapacit. Pacienty tak není kam posílat. Lékaři bez hranic na místo poslali své pracovníky a zjišťují, jak mohou právě v Manaus nejlépe pomoci. Několik lidí už ale v důsledku současné situace zemřelo. A další mohou následovat.

Během prvního lednového týdne ve městě Tefé potřebovala kyslík třetina všech pacientů s COVID-19. Týden nato jejich počet stoupl na dvě třetiny. Nejde jen o to, že roste počet nemocných. Především se zhoršuje stav, ve kterém jsou přijímáni do nemocnic. To by mohlo vést ke katastrofě. „Když už o nemoci víme více, měli bychom být také schopni zachránit více životů. To jde jen tehdy, pokud máme dostatek kyslíku a možnost převážet vážné případy do lépe vybavených nemocnic. Během posledního týdne nebylo možné letecky z Tefé do Manaus přepravit žádného z těchto pacientů. Tři z nich, kteří by jinak měli šanci přežít, jsme ztratili. Nebyl způsob, jak je do velké nemocnice v hlavním městě dostat,” říká Pierre Van Heddegem, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Brazílii.

V Tefé nejsou žádné generátory kyslíku, kterými by se daly kyslíkové nádoby znovu naplnit. Za tímto účelem se musejí posílat až do metropole Manaus. Lékaři bez hranic věnovali koncem roku regionální nemocnici v Tefé 50 nových kyslíkových nádob. Bez možnosti je doplnit ale hrozí, že ve venkovské oblasti tento životně důležitý zdroj dojde. „Pokud budeme přijímat pacienty tímto tempem, zásoby kyslíku vydrží už jen několik dní,” varuje Van Heddegem.

V São Gabriel da Cachoeira, další obci státu Amazonas, kde Lékaři bez hranic působí, začátkem nového roku také vzrostl počet nakažených. První lednový týden tam oproti poslednímu týdnu v prosinci stoupl pětkrát. Ministerstvo zdravotnictví tam zřídilo centrum pro pozorování pacientů s COVID-19 se šesti lůžky. V oblasti je také malá nemocnice s vlastními generátory kyslíku. Pokud však počet nemocných poroste, nemocnice přestane nával zvládat a situace bude podobná té v Tefé.

Lékaři bez hranic hledají alternativní řešení

Organizace se snaží zlepšit aktuální vývoj šíření nákazy několika způsoby. Pomáhá s testováním na přítomnost COVID-19, kdy používá zvláště antigenní testy, které zjišťují momentální obraz situace – na rozdíl od testu protilátek, který se v Brazílii používá mnohem častěji, přestože nedokáže říct, jestli daná osoba COVID-19 právě teď má.

Místo toho dokládá imunitní odpověď těla, která ale mohla vzniknout v reakci na virus už v minulosti. Mohlo by to znamenat, že člověk nemoc prodělal před několika týdny či měsíci a nepředstavuje tak riziko pro ostatní.

Lékaři bez hranic také dodali laboratoři ve městě São Gabriel da Cachoeira zásobníky do testovacího přístroje, který lze využívat k provádění PCR testů. „Výsledky testu jsou hotové zhruba za hodinu a můžeme ho provádět přímo tady ve městě, aniž bychom museli vzorky posílat do Manaus, což jsme doteď dělali,” vysvětluje Irene Huertas Martín, koordinátorka tamního projektu Lékařů bez hranic.

Týmy ve dvou zmíněných městech také šíří zdravotnickou osvětu, se kterou teď začnou také v metropoli státu Amazonas. Zajistit, aby lidé věděli, jak chránit sebe i ty ve svém okolí, je stále jeden z nejdůležitějších způsobů, jak se vyhnout šíření nemoci v oblasti bez adekvátní lékařské péče.

 

Zásah Lékařů bez hranic proti onemocnění COVID-19 v Brazílii začal loni v dubnu. Momentálně týmy působí v São Paulu v nemocnici Tide Setúbal, kde poskytují paliativní péči pacientům s COVID-19, kteří nereagují na léčbu. Kromě měst Tefé a São Gabriel da Cachoeira ve státě Amazonas organizují Lékaři bez hranic od poloviny ledna zásah také v metropoli Manaus. Cílem je podpořit tamní zdravotnický systém.

{{{ labels.morehistories }}}