© Tom Casey / Lékaři bez hranic, nemocnice Boost, ilustrativní foto z května 2021
02 Zář 21 02 Zář 21

Afghánský Laškargáh: Naše nemocnice je plná

S rychlou změnou vládnoucích sil v Afghánistánu se významně proměnilo i zdravotnictví v zemi. Lékaři bez hranic nadále poskytují lékařskou péči v pěti provinciích. Jak nedávný obrat ovlivnil pacienty a zdravotnickou pomoc, popisuje náš kolega pracující v Laškargáhu na jihu země.

„Do Boostu, provinční nemocnice v Laškargáhu, jsem přišel 1. srpna. Pracoval jsem tam třináct dní. Potřeba lékařské péče byla obrovská a my přijímali mnoho lidí zraněných v bojích. Ale naši běžní pacienti (nemocné děti, těhotné ženy, lidé čekající na rutinní zákroky) se drželi stranou, protože se kvůli bojům nemohli do nemocnice dostat. Předtím jich přicházelo zhruba 500 denně.

Nikdo v nemocnici si v podstatě neodpočinul. Když přišli pacienti, vstali jsme a běželi na pohotovost. Zůstali jsme s nimi, zatímco venku šlo o život.

Poté, co boje 13. srpna skončily, jsme už neslyšeli hlasité zvuky náletů, raket ani minometů. Ulice ve městě a v okolních okresech jsou znovu průjezdné a lidé opět začínají do naší nemocnice chodit. Jejich počet neuvěřitelně narostl. Někdy minulý týden (v polovině srpna, pozn. red.) jsme na naší pohotovosti přijímali přes 700 pacientů denně, někdy i více než 800. Dne 21. srpna jsme ošetřili 862 lidí, což je myslím nejvíce, co jsme kdy přijali. Někteří přicházeli v kritickém stavu, protože čekali, až boje skončí.

Jedním z důvodů, proč nyní vidíme tak velké množství pacientů v naší nemocnici, podle mě je, že lokální kliniky nedokážou pokrýt potřeby těchto lidí. Každý den tam posíláme zhruba 200 pacientů v méně závažném stavu (říká se jim „zelené případy“), ale mnozí se vracejí s tím, že kliniky nemají léky, které potřebují; nebo jsou zavřené kvůli nedostatku personálu.

Naše nemocnice je z hlediska množství pacientů, které může přijmout, plná. Léčíme v ní už přes 300 lidí. Hospitalizovaných v ní máme více než lůžek. Čím strměji roste počet lidí na pohotovosti, tím větší problém máme najít jim místo v nemocnici. Musejí dlouho čekat, zatímco se jim snažíme zajistit prostor. Na pediatrickém oddělení leží dva pacienti na jednom lůžku.

Každý den vyhodnotíme, že 80 až 100 lidí je v natolik vážném stavu, že potřebuje hospitalizovat. Abychom pro ně našli místo, musíme propouštět jiné pacienty. To je v tuto chvíli jedna z největších výzev. Nevím, jak to dlouhodobě vyřešit, ale teď zkracujeme délku pobytu pacientů v nemocnici a pokud nejsou v kritickém stavu, propouštíme je s léky, které potřebují.“

Situace v Laškargáhu je nyní klidná, určitá nejistota a obavy však přetrvávají. Naši pacienti v nemocnici Boost trpí hlavně respiračními problémy, mají potíže s trávicí soustavou či byli zranění v bojích nebo při dopravních nehodách. V období mezi 15. a 21. srpnem jsme na pohotovosti přijali přes 3 600 pacientů, z nichž 415 bylo hospitalizováno.

{{{ labels.morehistories }}}