© Moses Sawasawa
03 Čvn 21 04 Čvn 21

Výbuch sopky v Konžské demokratické republice

Po výbuchu sopky Nyiragongo v provincii Severní Kivu v Konžské demokratické republice musely stovky tisíc lidí opustit své domovy. Více než půl milionu obyvatel města Goma zůstalo bez přístupu k čisté pitné vodě. Na místě už zasahujeme, ale nezvládneme to sami.

„Pomáháme vysídleným lidem s tím, co teď nejvíce potřebují, ale nestačí to,“ říká Magali Roudaut, vedoucí mise Lékařů bez hranic v zemi. „Je třeba urychleně zajistit více čisté vody. V této oblasti se vyskytuje cholera a představuje pro místní obrovskou hrozbu, včetně lidí, kteří doma ubytovali vysídlené. Stále chybí nutné věci jako jídlo, latríny, přístřeší, přikrývky a kanystry na vodu. Žádáme okamžitou podporu dalších humanitárních organizací při pomoci potřebným.“

Půl milionu lidí bez domova a bez přístupu k čisté pitné vodě

Nyiragongo, považovaná za nejnebezpečnější africkou sopku, vybuchla 22. května 2021 poblíž města Gomy. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí kvůli výbuchu dosud zemřelo 31 lidí. V některých částech města erupce vážně poškodila nebo zničila několik budov, včetně zdravotnických zařízení i rozvodů vody a elektřiny. Poškodila i hlavní zásobárnu vody a potrubí města Gomy, následkem čehož více než 500 000 lidí přišlo o přístup k pitné vodě.

Okolo 400 000 lidí muselo opustit své domy a dosud se nezastavilo. Obávají se zemětřesení a další sopečné aktivity. „Z Gomy odchází nepřetržitý proud lidí s matracemi a dalšími věcmi. Míří autem nebo pěšky do Sake, města vzdáleného 25 kilometrů západně od Gomy, či do Rutšuru a Minovy, nebo se lodí vydávají do Bukavu,“ popisuje Magali Roudaut. Někteří také překročili hranici do Rwandy. Na začátku týdne se pohyb lidí zpomalil, ale příkaz úřadů k částečné evakuaci Gomy dne 27. května 2021 vedl k odchodu dalších statisíců.


Distribuce vody ve městě Sake, Konžská demokratická republika.

Zabránit vypuknutí cholery a léčit nemocné

Pomáháme ve městě Sake, kde se 100 až 180 tisíc lidí shlukuje v kostelech, školách, mešitách, na ulicích a hledají tam jídlo, vodu, přístřeší i zdravotní péči. Snažíme se zabránit tomu, aby se rozšířila cholera, a léčíme nemocné. Jen první den zásahu v Sake jsme poskytli 202 lékařských konzultací. Sledujeme epidemiologickou situaci a zajišťujeme pitnou vodu. Navýšili jsme kapacitu skladování vody na 125 000 litrů. Nákladní auta ji mohou doplňovat podle denní spotřeby lidí.

V Gomě stavíme latríny pro vysídlené. Věnovali jsme 100 matrací tamní oblastní nemocnici. Na cestě mezi Gomou a Rutšuru podporujeme už existující kliniky. Také jsme zřídili pohotovost navíc asi šest kilometrů od toku lávy.

V Rutšuru, kam se uchýlilo asi 25 000 vysídlených lidí, podporujeme nemocnici a dvě zdravotní centra v okolí. Poskytujeme základní zdravotní péči a složitější případy převážíme do nemocnice v Rutšuru. Většina kritických pacientů má zranění z dopravních nehod při útěku lidí za bezpečím. Ošetřujeme ale také pacienty s otravou sopečnými plyny. Někteří si stěžují na bolesti hlavy, očí a problémy s dýcháním.

Kromě toho pracujeme na tom, aby katastrofa měla co nejmenší dopad na pacienty, kterým pomáháme ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví v provinciích Severní Kivu, Jižní Kivu a Maniema. Kvůli výbuchu sopky přestalo fungovat letiště v Gomě, což mělo negativní dopad na provincii Ituri a na naše tamní zásobování i přesuny týmů. Nic ale nevzdáváme a hledáme jiné cesty, jak zajistit péči našim stávajícím pacientům

V Konžské demokratické republice pomáháme i díky českým dárcům.

PŘIPOJTE SE

{{{ labels.morehistories }}}