14 Čvn 17 21 Srp 18

Webové projekty

Nevšímejte si nás! Kala Azar a spol.

Jedna má ráda útroby, hlavně játra a slezinu. Druhá si libuje v nervovém systému, trávicím traktu a navždy poškozuje srdce. Další jde hlavně po plících, ale nepohrdne třeba ani kostmi… Pokud je nikdo neléčí, zabíjejí. Společně s dalšími ovlivňují či přímo ohrožují životy půldruhé miliardy lidí. Svět na ně přesto skoro zapomněl a neexistují na ně účinné a dostupné léky. Lékaři bez hranic proto společně s ilustrátorkou Toy_Box připravili webovou stánku nevsimejtesinas.cz a výstavu, jimiž se snaží upozornit na problém opomíjených nemocí. Opomíjené nemoci reprezentuje v projektu pět démonů.

„Šlo nám o to, aby byl vzkaz, který se snažíme sdělit, zároveň pravdivý, naléhavý, ale bez doslovnosti, k níž téma možná může svádět. Při vymýšlení postav jednotlivých démonů jsem se nechala inspirovat jak beznadějí a hrůzou, jíž musejí zažívat lidé, kteří jsou těmito chorobami postiženi, tak různými pop kulturními předlohami,“ vysvětluje ilustrátorka Toy_Box.

Nemocnice bez hranic

Naším posláním je vedle poskytování humanitární a zdravotnické pomoci také přinášet svědectví z míst, kde působíme. Proto jsme vytvořili projekt Nemocnice bez hranic, kterým se snažíme co nejvěrněji představit práci Lékařů bez hranic ve více než 70 zemích světa.

Podívejte se, jak bojuje farmaceutka s tuberkulózou na Papui-Nové Guinei, proč se Lékaři bez hranic zabývají vodou a sanitací, co dělá zdravotní sestra na moři nebo jak vypadá práce našich porodních asistentek.

V naší Nemocnici bez hranic představujeme materiál, který se skutečně nachází v našich skladech po celém světě. Pomozte nám nakoupit vybavení, které nutně potřebujeme pro naši práci na www.nemocnice-bez-hranic.cz

Polní nemocnice

Jak chirurgové operují ve válkách? Co chrání nemocnice před útoky? Proč mají některé podvyživené děti nafouklá břicha? Jakou chuť má roztok proti choleře? Na tyto a mnohé další otázky nabízí odpovědi interaktivní výstava „Polní nemocnice Lékařů bez hranic“, prostřednictvím které v českých a slovenských městech představujeme naší práci.

Pro ty, kteří venkovní výstavu nestihli, jsme připravili webové stránky www.polni-nemocnice.cz s audionahrávkami našich spolupracovníků, fotografiemi a videi, již detailněji představují základní témata, kterým se věnujeme v terénu.

 

Svět táborů

Není last minute jako last minute. Mnoho lidí si může i díky internetu na poslední chvíli vybírat ubytování a cestovat s naprostou lehkostí. Miliony lidí však opouštějí domovy na poslední chvíli, když utíkají do bezpečí. Mnohdy ho najdou v uprchlických táborech. Na webu Svět táborů proto přibližujeme podmínky v nich a osudy jejich obyvatel.

Svět táborů záměrně připomíná rezervační a cestovatelské stránky, aby přiblížil život ve vybraných uprchlických táborech z jiného úhlu. Nelze přes něj žádné ubytování rezervovat ani nevyzývá k návštěvě těchto míst. Chce jen formou, kterou řada lidí dobře zná, přiblížit neznámé prostředí a nelehká rozhodnutí, která musí činit lidé na útěku.

Umožňuje nahlédnout do pěti míst - do Šatíly, Dadábu, Domízu, Nduty a na řecko-srbskou trasu. Každé z těchto míst má specifický charakter a kontext, zároveň jsou si do určité míry podobné. Co tedy teče z vodovodních kohoutků v takřka sedmdesát let staré Šatíle? Jaké mají možnosti a čeho se obávají obyvatelé Dadábu? Kolik lidí se musí dělit o latrínu v Ndutě? To zjistíte ve Světě táborů.