© MSF/Vincenzo Livieri
22 Pro 20 22 Pro 20

6 tipů, jak zvládnout Vánoce s babičkou a dědečkem (a jak pomoci tomu, aby oni Vánoce zvládli s námi)

Od začátku listopadu navštěvují naše týmy pobytová zařízení sociálních služeb v České republice.  Pomáháme jim nastavovat opatření pro boj s pandemií COVID-19. Na základě našich zkušeností jsme sestavili seznam šesti užitečných tipů, jak v době vánočních svátků udržet kontakt se svými blízkými, aniž byste je ohrozili.

  1. 1. Nevzdávejte návštěvy!

Letošní rok nás všechny přikoval k obrazovkám. Přes videokonference pracujeme, učíme se, setkáváme se s přáteli. O to víc je jasné, jak důležitý je osobní kontakt. Pro naše seniory to platí obzvlášť. COVID-19 je sice pro lidi s vyšším věkem mimořádným ohrožením, při dodržení následujících kroků ale na návštěvu můžete bez obav vyrazit. Udělejte to – protože fyzické zdraví je stejně důležité, jako to psychické.

  1. 2. Respirátor mějte pořád nasazený. Bez výjimky.

Noste správně nasazený respirátor FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy. Možná se vám tohle zdá jako zbytečná rada, protože jste o respirátorech letos slyšeli mnohokrát. Náš průzkum ale ukázal, že mnoho návštěv opatření nedodržuje – tento problém v posledních měsících řešilo osm z deseti pobytových zařízení sociálních služeb v Česku. Zářivý úsměv ukážete prarodičům jindy, respirátor je při návštěvách naprostá nutnost. Pozor: aby respirátor správně fungoval, je potřeba si ho také správně nasadit.

  1. 3. Pečlivě si dezinfikujte ruce.

Než vstoupíte do budovy i při příchodu do pokoje si pořádně dezinfikujte ruce. Personál zařízení vám o tom pravděpodobně řekne a dezinfekci vám i nabídne. Ruce si pak už musíte umýt sami. Na druhou stranu – když jednu z nejhorších pandemií, jakou lidstvo pamatuje, můžeme zkrotit prostým mytím rukou... to se dá zvládnout, ne?

  1. 4. Necítíte se dobře? Raději návštěvu odpískejte.

Tohle je vážné. Příznaků onemocnění COVID-19 je široká škála. Někdo má nemoc s mírným průběhem, jiného virus ohrozí na životě. Pokud se necítíte dobře – máte zvýšenou teplotu, bolí vás hlava nebo v krku, potíte se a cítíte, že na vás něco „leze“, rozhodně zůstaňte doma. Návštěvy jsou důležité, zkušenosti ale ukazují, že se nákaza v pobytových zařízení sociálních služeb šíří rychle a s fatálními následky. Stačí jediný člověk, který „zvenku“ nákazu přinese. Nebuďte to vy.

  1. 5. Dárky? Ano, ale dohodněte se s personálem.

Na návštěvu se sluší něco malého přinést. Pobytová zařízení sociálních služeb, jako domovy pro seniory, domovy s pečovatelskou službou nebo Alzheimer centra, jsou pandemií COVID-19 obzvláště ohrožené. Nemoc si v těchto zařízeních vybírá mnohem víc obětí než ve většinové populaci. Proto je nutné dodržovat opravdu přísný hygienický režim. Při vnášení dárků dovnitř je nutné každý buď dezinfikovat, nebo jej nějakou dobu před předáním nechat v izolaci. Polárkový dort tentokrát radši nechte doma. A překvapení konzultujte s personálem.

  1. 6. Myslete nejen na své blízké, ale i na ty, kteří o ně pečují.

V zařízeních, které v Česku navštívily naše týmy, jsme viděli personál pracující s obrovským nasazením. Mnozí se vzdali kontaktu s vlastní rodinou a bydlí s klienty, aby o ně mohli pečovat a nenakazili je. Zároveň nám často pracovníci říkají, že se s nimi návštěvy hádají – třeba kvůli neochotě dodržovat hygienická opatření. Vánoce jsou svátky klidu a míru, proto buďme hodní i na ty, kdo o naše blízké pečují. A nejen na Vánoce.

  1.  

Pokud si chcete být stoprocentně jisti, podívejte se na Desatero pro návštěvy MSPV, zveřejněné tady: https://bit.ly/desatero-pro-navstevy.

Krásné svátky ve zdraví přejí Lékaři bez hranic.

{{{ labels.morehistories }}}