© Chris Allan
25 Úno 21 25 Úno 21

Lékaři bez hranic: EU by měla umožnit celosvětovou výrobu vakcín proti onemocnění covid-19

Brusel/Praha, 25. února 2021

  • Členové Evropské rady jednají ve dnech 25. a 26. února o jejich dalším postupu při schvalování, výrobě a distribuci očkovacích látek proti covidu-19.
  • Lékaři bez hranic je při této příležitosti vyzývají, aby se zasadili o větší dostupnost vakcíny proti novému koronaviru a jiných život zachraňujících technologií po celém světě.
  • Evropská unie by měla přestat blokovat návrh na půdě Světové obchodní organizace (WTO) na zřeknutí se monopolu na výrobu léků, vakcín a diagnostických nástrojů nutných k léčbě této nemoci. Jedině tak se může docílit spravedlivé distribuce.
  • Místo blokování tohoto návrhu by EU měla usnadnit přesun daných technologií farmaceutických společností v Evropě k výrobcům do zemí s nízkými a středně vysokými příjmy.  

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen na začátku pandemie popsala vakcínu proti covidu-19 jako „naše univerzální veřejné zboží“. Německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron vyzývali k rozsáhlé světové produkci „bez rozepří ohledně práv vycházejících z duševního vlastnictví“. Kroky Evropské unie bohužel tyto původní ambice popřely, a zpomalily tak možnosti jiných zemí kontrolovat šířící se pandemii. Naděje na to, že reakce na pandemii bude celosvětová, se rychle rozplynula.

Evropská unie si bez ohledu na ostatní zajistila miliardy dávek vakcín jen pro sebe, čímž podkopala rovnocenný celosvětový přístup k nim. Členské státy EU by se měly připojit k nedávným závazkům některých členů G7 tyto dávky sdílet, a tím zajistit ochranu všech zdravotníků v první linii a osob ve vysoce rizikových skupinách. Takové závazky nicméně nevyřeší obrovskou celosvětovou nespravedlnost ani potřebu diverzifikovat světové dodavatele a výrobce.

Vakcínu potřebuje každý

„V této době, kdy se píše historie a kdy téměř každý člověk na světě potřebuje vakcínu proti covidu-19, nesmí přísliby celosvětové solidarity a spravedlivého rozdělování vyjít naprázdno. Musí k nim dojít za pomoci odvážných a konkrétních činů,“ říká lékař a mezinárodní prezident Lékařů bez hranic Christos Christou.

„Strategie EU, ohledně výroby vakcín v Evropě, nemůže v současné době pokrýt potřeby celého evropského společenství, natož celosvětovou poptávku. Samotná strategie podporuje konvenční přístup k duševnímu vlastnictví a brání globální produkci důležitých zdravotnických nástrojů na boj s pandemií. EU nese politickou zodpovědnost za to, aby umožnila jakékoli zemi svobodně vyrábět tyto důležité nástroje – především očkovací látky – a tím tuto bezprecedentní pandemii zvládnout. Je na čase, aby se Evropská unie a její představitelé zavázali k neomezenému sdílení technologií s výrobci v zemích s nízkými a středně vysokými příjmy,“ dodává prezident Christou.

Nedostatek dodávek a nechránění zdravotníci

Lékaři bez hranic poskytovali od začátku pandemie zdravotní péči a zaváděli preventivní opatření proti onemocnění covid-19 v různých jihoafrických komunitách v eSwatini, Malawi a Mosambiku. Tento region má s nástupem druhé vlny a novými variantami koronaviru ohromné problémy. Pandemie ochromuje jejich zdravotnické systémy. Zatímco mnoho bohatých zemí již před více než dvěma měsíci začalo očkovat své zdravotníky a další prioritní skupiny, tyto tři země stále nedostaly jedinou dávku vakcíny. Jejich zdravotnický personál v první linii zůstává nechráněný.

Většina farmaceutických společností doposud selhávala v dobrovolném sdílení svých technologií a know-how. Kdyby se neohlížely jen na své obchodní zájmy, pomohly by zvýšit celosvětovou produkci zdravotnických prostředků. Aby bylo možné vyrábět a dodávat nebývalé objemy vakcín proti covidu-19, měla by EU po těchto společnostech a vývojářích vyžadovat sdílení základních zdravotnických technologií s chudšími zeměmi. A to zejména co se týče vakcín typu mRNA, které jsou na výrobu výrazně jednodušší než tradiční očkovací látky. Tyto vakcíny lze vyrobit za relativně nízkou cenu a je snadnější je přizpůsobit novým virovým variantám. To je během této pandemie jednoznačně přínosné.

Pandemie neskončí, dokud neskončí pro všechny

„Sebestředný postoj Evropské unie má za následek jediné – další nedostatek dodávek kvůli zbytečné celosvětové závislosti na vybraných výrobcích. A to je v boji proti pandemii sebezničující,“ říká Yuanqiong Hu z Kampaně za dostupnost léků, která je součástí organizace Lékaři bez hranic.

„Více než 100 zemí chce mít skrze onen návrh na WTO možnost legálně vyrábět a dovážet zdravotnické produkty bez omezení vázaných na duševní vlastnictví. To, že EU maří úsilí o nezávislou produkci i dovoz zdravotnických produktů, zatímco většině nízkopříjmových zemí chybí potřebné nástroje v boji proti této pandemii, je nezodpovědné a nepochopitelné. Nemůžeme dovolit, aby se historie opakovala a abychom šli cestou, kdy předstíráme, že patenty a další bariéry vyplývající z práv o duševním vlastnictví nepředstavují problém. Evropská unie by měla přijmout taková opatření, která by přestala blokovat tento návrh,“ dodává Hu. Pandemie neskončí, dokud neskončí opravdu pro všechny.

{{{ labels.morehistories }}}