28 Oct 18 28 Oct 18

Po bojích: návrat ke každodennímu životu v Bangui

Finský anesteziolog Kariantti popisuje návrat do zajetých kolejí poté, co tým Lékařů bez hranic musel evakuovat porodnici v Bangui ve Středoafrické republice kvůli bojům v blízkém okolí.

Toho večera boje pokračovaly dlouho do noci, než konečně utichly.

Našim pacientům ani spolupracovníkům se k mé velké úlevě nic nestalo. Někteří zaměstnanci z nemocnice odešli, ale většina jich zůstala, a díky tomu mohla být porodnice v provozu i během bombardování.

Následující ráno jsme se mohli do nemocnice vrátit sami. Všechno zůstalo tak, jak jsme to tam nechali.

Dokonce i Julienne, pacientka, kterou jsme léčili kvůli infekci, se cítila lépe a její tepová frekvence se vrátila do normálu.

Naposledy jsme jí vyměnili obvazy a gynekolog jí zašil ránu. To jí neuvěřitelně rozradostnilo a celý zbytek dne, kdy čekala na propuštění, si prozpěvovala. Bude se nicméně muset ještě vrátit na kontrolní vyšetření rány a nejspíš bude také potřebovat léky na hyperglykémii, které se Bangui obtížně shánějí, obzvlášť teď.

V následujících dnech se situace v městské čtvrti PK5 celkem rychle uklidnila a my se mohli vrátit k naší každodenní rutině. Boje brzy zůstaly jen vzdálenou vzpomínkou.

Akutní císařský řez

O pár dní později začalo ráno urgentním císařským řezem. Matka, šestnáctiletá dívka s diagnózou placenta previa, takzvaným vcestným lůžkem. Jde o situaci, kdy placenta roste v nejnižší části dělohy a pacientkám hrozí riziko vážného krvácení během porodu. Pacientka krvácela masivně.

Miminko se narodilo slabé a bledé, takže jsme okamžitě zahájili resuscitaci.

Holčička byla navíc v děloze napříč místo hlavou dolů.

Na oživování zareagovala rychle a během několika minut už vypadala mnohem lépe a mohli jsme jí přemístit na pokoj na pozorování. Mladá maminka naštěstí během zákroku příliš nekrvácela a její stav se zlepšil po transfúzi.

Přestože jsou takovéto případy v nemocnici Castor celkem běžné, myšlenkami jsem zůstával u novorozené holčičky a mladé matky. Dramatický způsob, jak přivést na svět první dítě a navíc v tak nízkém věku! Na druhou stranu byly aspoň obě v pořádku.

Mimoděložní těhotenství

Odpoledne jsme museli operovat ženu s mimoděložním těhotenstvím – plod se uchytil výš, než je běžné, v oblasti vejcovodu.

Pacientka byla už ve čtrnáctém týdnu těhotenství a plod i placenta byly celé v břišní dutině. Tkáň zasahovala hluboko do pánve, což znamenalo technicky velmi náročnou operaci. Během zákroku pacientka silně krvácela, protože operovaná tkáň byla nadměrně prokrvená.

Náš zahraniční gynekolog provedl výbornou hemostázu – zástavu krvácení, nicméně ztráta krve během operace dosáhla téměř dvou litrů. Podali jsme pacientce několik krevních konzerv a stabilizovali tak krevní tlak a další hodnoty.

Nějakou dobu po operaci zůstala na oddělení intenzivní péče na pozorování a bylo třeba jí dát ještě krev kvůli nízké hladině hemoglobinu, způsobené ztrátou krve v průběhu operace.

Později večer se konečně stabilizovala natolik, že jsme ji mohli přemístit na běžný pokoj, aby se mohla plně zotavit. Naštěstí se uzdravila bez problémů.

air max 90 essential sale

{{{ labels.morehistories }}}