© Zdeněk Chaloupka / Lékaři bez hranic
01 Čvn 21 03 Čvn 21

Nemělo by se říkat „brazilská mutace“. Povede to jen ke stigmatizaci lidí

Krize se prohlubovala. Zdravotnictví kolabovalo. Chyběla lůžka i zdravotnický personál. Lidé v některých případech neměli dostatek peněz na léčbu. I tak se dá popsat druhá vlna covidu-19 v Brazílii. Na místo se na jaře 2021 vydala naše epidemioložka Nikola Sklenovská.

„V tu chvíli to byla druhá vlna ve své největší síle. Nemocnice nepřijímaly pacienty. Přijímaly pouze ty, kteří už měli svůj cylindr na kyslík. Ten kyslík se dal koupit na trhu. Protože ho ale byl nedostatek, byl až 10krát dražší než za normální situace,“ popisuje Nikola Sklenovská realitu, kterou zažila v Brazílii.  

Epidemiolog je při boji proti šíření covidu-19 či jinému onemocnění pravou rukou našeho zdravotnického týmu. Jeho práce spočívá v každodenním rozhodování o tom, kde budeme zasahovat.

„Dělám to tak, že každý týden analyzuji dostupná data, národní data i ta z nemocnic či domácích návštěv. I to doplňuje moji analýzu. Poté skenuji novinové články a zprávy. Musím přemýšlet jako epidemiolog a zjistit, kam se bude virus dále posouvat a doporučit něco naší misi. (…) Je těžké sledovat a následovat covid-19. Epidemie v daném místě se velmi rychle obrací a situace mění,“ přibližuje Nikola Sklenovská svoji práci. Právě na základě sběru dat na své misi rozhodovala, kde je přítomnost našich týmů nejnutnější. I proto vznikl nový projekt v brazilském státě Rondônia.

Navštěvovala brazilské nemocnice, zjišťovala, proč na některých místech umírá více lidí než jinde. Úzce spolupracovala s místními zaměstnanci, na kterých obdivovala jejich přístup a optimismus. „Překvapilo mě, kolik síly ještě v sobě měli po těch dvou vlnách, protože přece jenom já tam přijedu na krizovou misi. Pracujeme ve dne v noci. Stejně jako oni. Já ale za dva tři měsíce pojedu domů. Oni jsou v tom už několik měsíců,“ dodává.

Nikola Sklenovská chtěla státy nejen pozorovat zpovzdálí, ale chtěla si takzvaně „zašpinit ruce“, sbírat data a přímo proti nemoci bojovat. Poslechněte si celé její vyprávění v novém dílu podcastu Mlčení zabíjí.

Podcast připravili: Tereza Haniaková a Zdeněk Chaloupka
Zvukový design: Miroslav Chaloupka
Hudba: Nikola Prokopcová

{{{ labels.morehistories }}}