© Pierre-Yves Bernard/MSF
13 Čvc 18 12 Lis 19

Pneumokoková onemocnění

Zápal plic je jednou z hlavních příčin dětských úmrtí, každý rok připraví o život téměř milion dětí. Zvláště náchylné jsou děti, které se ocitly ve válečných konfliktech či různých humanitárních krizích. Děti s HIV jsou 21krát více ohrožené než zdravé děti.

Co způsobuje pneumokoková onemocnění

Pneumokokové onemocnění způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae, někdy označovaná jako pneumokok. Může zapříčinit různá onemocnění – například zápal plic, nemoci krevního oběhu, zánět středního ucha nebo bakteriální meningitidu.

Bakterie Streptococcus pneumoniae se přenáší z člověka na člověka při přímém kontaktu s respiračním sekretem, jako jsou sliny či hleny.

Symptomy

Zápal plic, nejčastější pneumokokové onemocnění, se projevuje horečkami a zimnicí, kašlem, zrychleným nebo obtížným dýcháním a bolestmi na hrudníku. Vážně nemocní kojenci nejsou schopni přijímat potravu, mohou upadnout do bezvědomí, být podchlazení, může je postihnout sepse či septický šok, křeče nebo hypoxémie (cyanóza).

Léčba

Pneumokoková onemocnění se léčí antibiotiky. V posledních letech však narůstá rezistence a běžně používaná antibiotika na bakterii Streptococcus pneumonia nezabírají. Klíčová je proto prevence v podobě očkování. To si však může dovolit pouze třetina států, protože vakcíny jsou příliš drahé. Miliony dětí v zemích jako je Jordánsko, Thajsko či Filipíny jsou ponechány nemoci napospas.  

Súdánská uprchlice odchází se svým dítětem s potvrzením o očkování. © Yann Libessart / Lékaři bez hranic

Prevence a kontrola

Pneumokokové vakcíny pomáhají chránit proti přibližně sto typům antigenů zahrnující také ty, které jsou zodpovědné za rozvoj vážných zápalů plic a meningitidy (naproti tomu nejsou příliš účinné proti těm, které způsobují např. zánět středního ucha). Světová zdravotnická organizace doporučuje použití konjugované vakcíny ve všech zemích.

Co dělají Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic se snaží předcházet vážným pneumokokovým onemocněním u dětí tím, že ve větším měřítku používají konjugovanou vakcínou (PCV). Vysoká cena těchto vakcín však neumožňuje jejich běžné používání.

V roce 2016 se pomocí kampaní a soustředěného tlaku podařilo přimět dvě farmaceutické společnosti, aby snížily cenu pneumokových vakcín. Pro řadu zemí jsou však stále nedostupné.