© Amandine Colin/MSF
20 Květen 20 20 Květen 20

Během násilí v jihosúdánském Pieri zemřely desítky lidí, včetně zaměstnance Lékařů bez hranic

S velkým smutkem potvrzujeme, že jeden z našich místních kolegů byl o víkendu během intenzivních bojů v Jižním Súdánu zabit a další dva zaměstnanci byli zraněni. Násilí se odehrálo ve městě Pieri na severovýchodě země ve státě Jonglei, kde provozujeme centrum poskytující základní zdravotní péči.  

„Hluboce soucítíme s rodinami, přáteli, kolegy našich spolupracovníků a všemi, které tato událost zasáhla. Co nejdůrazněji odsuzujeme tento otřesný akt násilí mezi komunitami, kvůli kterému jsou desítky osob vážně zraněných. Obáváme se, že ještě více lidí je mrtvých,“ říká Steve MacKay, zástupce vedoucího mise Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. 

Boje propukly v oblasti kolem města Pieri v sobotu 16. května brzy ráno. V té době byl ve zdravotním centru jeden pacient a tři zaměstnanci. Obyvatelé utekli před začínajícími střety do okolní buše a sousedních vesnic. Bylo mezi nimi i několik našich kolegů. Nepokoje pokračovaly do nedělního odpoledne. V té době už byly některé vesnice v okolí vypálené a domy v Pieri vyrabované.  

Přes 50 raněných, včetně dvou našich kolegů, bylo převezeno do naší nemocnice ve městě Lankien, která se nachází zhruba 50 kilometrů na sever od Pieri. „Doposud jsme přijali 56 lidí se střelnými zraněními. Obáváme se však, že v Pieri a jeho okolí může být mnohem více mrtvých a přes 100 zraněných. Znepokojuje nás, že další zranění lidé se kvůli omezenému přístupu nedostanou k lékařské péči, která by jim mohla zachránit život,“ vysvětluje MacKay. 

Násilí propuklo ve státě Jonglei v uplynulých měsících několikrát. Například v polovině března přijalo naše zdravotní centrum 68 zraněných během za než 12 hodin. Mnoho z nich bylo v kritickém stavu.  

„Opakující se násilí mezi komunitami má devastující následky pro místní obyvatele. Mnohokrát jsme viděli, jak kvůli podobnému útoku lidé museli opustit své domovy a stovky až tisíce jich přišly o živobytí. Teď, když začíná období dešťů, ty bez střechy nad hlavou ještě více ohrožují nemoci jako malárie, infekce dýchacích cest nebo akutní průjmová onemocnění, která každoročně zabijí tisíce lidí. A to ani neberu v potaz komplexnost pandemie COVID-19, která se zemí začala šířit,“ uzavírá MacKay. 

Kvůli těmto bojům jsme museli přerušit zdravotnickou pomoc v Pieri. Dokud nebudeme mít záruky, že naši zaměstnanci budou v bezpečí, nemůžeme ji obnovit. Se zdravotní péčí, která zachraňuje životy lidí v Pieri a státě Jonglei, však nechceme přestat. 

{{{ labels.morehistories }}}