© Anna Surinyach/MSF
14 Čvn 17 19 Zář 17

Kampaně, výstavy, mediální a kulturní projekty organizované Lékaři bez hranic v ČR

Lékaři bez hranic v České republice a na Slovensku usilují o pozvednutí povědomí o práci na misích a o problémech obyvatel zemí, se kterými se naši spolupracovníci setkávají.

Projekty v roce 2014
Projekty v roce 2013
Projekty v roce 2012
Projekty v roce 2011
Projekty v roce 2010
Projekty v roce 2009
Projekty v roce 2008
Projekty v roce 2007

2015

Charitativní běhy PIM

Přidejte se k nám! Staňte se i Vy běžcem a podporovatelem Lékařů bez hranic! Pořiďtě si registrace na Sportissimo ½Maraton Praha 2015 dne 28. 3. 2015 a Volkswagen Maraton Praha dne 3. 5. 2015.

>> Více se dozvíte zde <<

2014

Rozhovory s našimi spolupracovníky v Magazínu Leonardo

Seriál rozhovorů se spolupracovníky Lékařů bez hranic několika profesí přinesl Magazín Leonardo na vlnách ČRo Plus. Diskuze nad různými tématy o zkušenostech z terénu na misích odhalily rozličné aspekty humanitární práce.

>> Seznam rozhovorů s možností přehrání z archivu zde <<

Projekce dokumentu Směr: Válečná zóna

V řadě měst v ČR proběhlo promítání dokumentu z Afghánistánu, D. R. Konga, Somálska a Keni. Film otevřeně vypráví o překážkách, které brání poskytování humanitární pomoci válečným obětem. Více zde.

Běh pro dobrou věc

Lékaři bez hranic jsou charitativním partnerem Prague International Marathonu. Řada běžců už běžela pro Lékaře bez hranic na Sportissimo 1/2maratonu a Volkswagen Maratonu Praha, registrace na další běhy jsou k dispozici v našem e-shopu. Více zde.

[Zpět nahoru]

2013

Světový den boje proti tuberkulóze

Lékaři bez hranic uspořádali 21.-31. března v pasáži pražské Lucerny výstavu fotografií francouzského fotografa a humanitárního pracovníka Vincenta Tremeaua, který navštívil projekt Lékařů bez hranic v Kyrgyzstánu, kde se léčí pacienti s rezistentní TBC.

Světový den uprchlíků

Pražská Letná se 20. června při příležitosti Světového dne uprchlíků stala dějištěm happeningu „V kůži uprchlíka“. Kromě výstavy fotografií a koncertu skupiny afrických tanců a bubnů TiDiTaDe mohli návštěvníci navštívit také improvizovaný uprchlický přístřešek zbudovaný v přírodě.

Světový den boje proti AIDS

Více než 100 dobrovolníků se zapojilo do distribuce 10.000 kondomů s letáčky o skryté tváři pandemie AIDS, jíž je nedostatečná prevence přenosu viru z matky na dítě. Distribuce proběhla v Brně, Hradci Králové, Olomouci, Plzni a Praze a zapojili se do ní studenti lékařských fakult a jejich organizace IFMSA. Lékaři bez hranic také spustili speciální mikrostránku věnovanou tomuto problému: hiv.lekari-bez-hranic.cz.

Pražský půlmarathon

Čtveřice běžců štafety Zdravotnického běhu (mezi nimi i naši expati) a čtyři účastníci hlavního závodu pražského půlmaratonu, který se odehrál v sobotu 6. 4. 2013, běželi za Lékaře bez hranic a miliony uprchlíků na celém světě.

Premiéra filmu Směr: Válečná zóna

Lékaři bez hranic připravili na 14. října premiéru nového filmu pro české diváky v pražském kině Lucerna. Dokument vyprávějící o překážkách, které brání poskytování humanitární pomoci válečným obětem, byl natočen v Afghánistánu, Demokratické republice Kongo, Keni a Somálsku v letech 2011–2012.

Humanitární kongres Olomouc 2013

Lékaři bez hranic se podíleli i na tomto ročníku Humanitárního kongresu, který měl tentokrát téma „Humanitární pomoc – nezávislost v ohrožení?“.

Spolupráce s IFMSA

Olomoucká pobočka organizace IFMSA se 29. a 30. dubna výrazně zapojila do kampaně JSEM V TOM s Lékaři bez hranic. Studenti z Lékařské fakulty Univerzity Palackého po dva dny prodávali naše kampaňová trička, rozdávali informační letáky a propagovali aktivity Lékařů bez hranic. Výtěžek z akce přesáhl 30.000 Kč.

Lékaři bez hranic na festivalech

Se stánky a prezentacemi Lékařů bez hranic jste se mohli setkat i během několika kulturních festiválů: na trenčínské Pohodě, pražském Respekt festivalu nebo na Prague Pride 2013.

[Zpět nahoru]

2012

JSEM V TOM s Lékaři bez hranic

25. dubna Lékaři bez hranic zahájili dlouhodobou kampaň JSEM V TOM, která oceňuje a propaguje různé způsoby zapojení lidí do humanitární a zdravotnické pomoci v krizových oblastech světa – od spolupráce na misích přes dárcovskou podporu až po podporu dobrovolníků při osvětových projektech.

Součástí kampaně je mj. nová venkovní fotografická výstava představující 10 nejdůležitějších humanitárních a zdravotnických kontextů, v nichž Lékaři bez hranic působí, dále přednášky a prezentace, projekce filmu Living in Emergency, přítomnost na kulturních festivalech atd.

>> Více: www.jsem-v-tom.cz

>> Média o nás: www.metropol.cz/zpravy/z-prahy/video-lekari-bez-hranic-pochodovali-centrem-prahy

[Zpět nahoru]

2011

Pražský půlmarathon

2.4. vyběhlo v rámci pražského půlmaratonu také družstvo příznivců a spolupracovníků Lékařů bez hranic v tričkách upomínajících na 43 milionů uprchlíků ve světě.

>> Fotogalerie zde

Filmová tour - Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic

Projekce nezávislého filmu Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic, natočeného v projektech Lékařů bez hranic v Demokratické republice Kongo a v Libérii. Film byl promítán v klubových kinech v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové se specifickým zaměřením na VŠ studenty.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/lie

Televizní spot "TRIČKO" na obrazovkách České televize

Od října 2011 do ledna 2012 vysílala Česká televize na obrazovkách ČT1, ČT2 a ČT24 humanitární spot Lékařů bez hranic "Tričko".

>> YouTube: Tričko

[Zpět nahoru]

2010

Kampaň ke Světovému dni boje proti AIDS (1.12.)

Lékaři bez hranic bojují za snazší přístup k životně potřebným lékům a naléhají na mezinárodní dárce, aby dostáli svým slibům a zpřístupnili léčbu nemocným. Při příležitosti Světového dne boje proti AIDS Lékaři bez hranic připomněli, že dvě třetiny všech nemocných dosud nemají přístup k život zachraňujícím lékům proti HIV/AIDS a přístup k nim je vážně ohrožen i pro ty, kteří se již léčí.

Lékaři bez hranic proto na Světový den boje proti AIDS připravili osvětovou informační kampaň s názvem "Jejich život závisí na naší pomoci", ve které upozornili na podfinancování léčby HIV/AIDS a vyzvali mezinárodní dárce, aby dostáli svým slibům a neodpírali léčbu těm, kteří ji potřebují.

V rámci kampaně Lékařů bez hranic v centru Prahy rozdávali kondomy známé české osobnosti: divadelní skupina SKUTR: Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský a herec Vojta Dyk a filmařka Linda Jablonská.

Distribuce kondomů proběhla paralelně také na dalších místech centra Prahy, v Brně, Plzni a Hradci Králové za pomoci desítek dobrovolníků Lékařů bez hranic z řad studentů medicíny a studentské organizace IFMSA. Týmy rozdali celkem 20 000 kondomů.

Kampaň vyvrcholila "Kultovním představením" Vojty Dyka, Jakuba Prachaře a divadelní skupiny SKUTR v divadle La Fabrika, které bylo na Světový den boje proti AIDS věnováno Lékařům bez hranic.

>> Více: Speciál ke kampani

Film Lindy Jablonské "Další den"

Známá česká dokumentaristka Linda Jablonská navštívila jeden z afrických projektů Lékařů bez hranic na léčbu HIV a natočila film "Další den", přibližující všední den ženy léčící se s HIV.

>> YouTube: Další den (Linda Jablonská / MSF)

Televizní spot "TRIČKO" na obrazovkách České televize

V květnu a červnu vysílala Česká televize na obrazovkách ČT1, ČT2 a ČT24 humanitární spot Lékařů bez hranic "Tričko".

>> YouTube: Tričko

[Zpět nahoru]

2009

Tour „Zapomenuté světy“ - výstava fotografií Jana Šibíka

Putovní výstava fotografií známého českého fotografa z projektů Lékařů bez hranic v Keni a Ugandě navštívila po své pražské premiéře v roce 2008 také Brno, Plzeň, Hradec Králové a Most.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/zapomenute_svety

[Zpět nahoru]

2008

Kampaň "TOP 10: Opomíjené humanitární krize"

Organizace každoročně vydává seznam deseti nejvíce opomíjených krizí (Top 10: Opomíjené humanitární krize), ve kterém představuje oblasti, problémy, země, konflikty nebo nemoci, kterým se v průběhu roku nevěnovalo dostatek mediální pozornosti.

Lékaři bez hranic v České republice se v roce 2008 rozhodli těmto opomíjeným krizím věnovat a připravili celoroční kampaň ve spolupráci s Českým rozhlasem Leonardo.

>> Více: www.rozhlas.cz/lekari 
>> Více: www.lekaribezhranic.cz/forgotten

Výstava fotografií "Zapomenuté světy"

"Zapomenuté světy" je výstava fotografií, která vznikla ve spolupráci Lékařů bez hranic s fotografem Janem Šibíkem. Jan Šibík navštívil v září 2007 projekt Lékařů bez hranic v Keni zaměřený na léčbu opomíjené nemoci kalaazar a zdravotní středisko v uprchlickém táboře v severní Ugandě. Objektivem zachytil dva světy: prvním je život s "černou horečkou" v oblasti zvané Západní Pokot, druhý vypráví osudy vnitřně vysídleného obyvatelstva severní Ugandy. Na první pohled rozdílná témata spojuje jedno: obě patří k tématům světem zapomenutým.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/zapomenute_svety

Kampaň "Zapomenuté země" v českých médiích

Lékaři bez hranic s podporou vybraných médií připoměli tzv. mediálně opomíjené krize. Upozornili na problémy, jichž si média nevšímají: příběhy milionů lidí postižených válkou, nucených opouštět své domovy a postrádajících i tu nejzákladnější zdravotní péči. Připoměli osudy, kterým se nedostává náležité pozornosti a které si přitom nejvíce zaslouží, aby byly zprostředkovány.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/forgotten/campaign/countries.php

Televizní spot "HUMAN BALL" na obrazovkách České televize

Od poloviny listopadu do poloviny prosince vysílala Česká televize na podporu prevence a léčby HIV/AIDS na obrazovkách ČT1, ČT2 a ČT24 humanitární spot Lékařů bez hranic "Human Ball".

>> Video: www.lekari-bez-hranic.cz/cz/aktuality/vid/2008/human_ball.php

Film "Neviditelní/Invisibles"

10.3.2008 představili Lékaři bez hranic na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět“ film "Neviditelní / Invisibles“, který vznikl v produkci JavieraBardema ve spolupráci s Lékaři bez hranic.

17.12.2008 ve 22:40 uvedla film „Neviditelní“ i ČT2.

V 5 krátkých dokumentech z dílny 5 významných filmařů se divákům představují některé ze zapomenutých krizí, ať už se jedná o dětské vojáky v Ugandě, Chagasovu chorobu, spavou nemoc, systematické znásilňování žen v Demokratické republice Kongo či osudy milionů vysídlených obyvatel v Kolumbii.

>> Více: www.lekaribezhranic.cz/forgotten/invisibles/invisibles_main.php

[Zpět nahoru]

2007

„Právo na léčbu“ - AIDS z pohledu tří fotografů

Výstava „Právo na léčbu“ měla za cíl obrátit pozornost na reálné pacienty, na jejich každodenní starosti a trápení, a ukázat, že za alarmujícími čísly se ukrývají konkrétní lidské osudy. Tři fotografové, Alan Meier, David Prêtre a Martin Beaulieu, se vydali na setkání s těmito lidmi a přinesli zpátky skutečné tváře, jejich naděje a životní příběhy. Výstava rovněž přiblížila práci Lékařů bez hranic na projektech pomoci pacientům nemocným HIV/AIDS.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/HIV_vystava/pravo_na_lecbu.php
>> Média o nás: www.rozhlas.cz/leonardo/clovek/_zprava/400222?f_od=0&f_num=100
>> Média o nás: www.rozhlas.cz/leonardo/galerie/_zprava/396309

Uprchlický tábor v srdci města

V září se na nám. Míru v Praze představila vzdělávací výstava představující život v upchlickém táboře a různé typy humanitární pomoci (distribuce potravin, léčba podvýživy, základní zdravotní péče, voda & sanitace apod.) – projekt byl určen pro širokou veřejnost se specifickým zaměřením na základní a střední školy.

>> Více: www.lekari-bez-hranic.cz/uprchlicky_tabor
>> Média o nás: www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/29380-lekari-bez-hranic-zvou-do-uprchlickeho-tabora-v-centru-prahy/
>> Média o nás: zpravy.idnes.cz/domaci.aspx?r=domaci&c=A070831_175304_domaci_anv

[Zpět nahoru]

Humanitární pomoc – nezávislost v ohrožení?