© Fady Hanona
26 Čvc 21 26 Čvc 21

Gaza: Padá bomba, něco si přej

Ani po příměří uzavřeném 21. 5. 2021 mezi izraelskou vládou a Hamásem se obyvatelé Pásma Gazy necítí v bezpečí. Zachytili jsme život po 11denním bombardování, které připravilo o život stovky mužů, žen i dětí.

Dvanáctiletý Mohanned jel 11. května v autě se svojí tetou, když je zasáhly nálety. Mohanned přežil, ale utrpěl mnohonásobná zranění na hlavě, paži a břiše.

„Válka je tu každých pár let,“ říká jeho otec, Elsabea Musabeh. „Už jsme na to zvyklí, takový je prostě život. Už nepláčeme nad zničenými budovami. Jediné, co nám dělá starosti, jsou naše děti.“

Pro většinu Palestinců v Pásmu Gazy to letos v květnu nebylo poprvé, kdy zažili bombardování: kdy se báli o svůj život a viděli své domovy v ruinách. Spolu s ekonomickými obtížemi to má závažné následky na psychické zdraví mnoha z nich. Poslední boje situaci jen vyostřily – pro místní obyvatele je stále těžší se s tím vším vyrovnat.

Uvádí se, že okolo 40 % tamních mladých lidí trpí afektivními poruchami (poruchy nálady) a 60 až 70 % posttraumatickým stresovým syndromem. V roce 2020 stabilně stoupal počet sebevražd a pokusů o sebevraždu. K psychickým obtížím se v palestinské společnosti váže stále velké stigma.

Všichni v Pásmu Gazy, včetně zdravotníků, čelí podmínkám, které jsou náročné pro psychiku. Každý den testuje jejich odolnost – pomáhají ostatním, zatímco jsou vystaveni stejným traumatickým situacím.

Amira Karim poskytuje psychologickou podporu pacientům naší kliniky ve městě Gaza. Jejich osudy vyvolávají její vlastní těžké vzpomínky na květnové bombardování. „Vzpomněla jsem si, jak strašně jsem se  bála smrti. Jak mě moje děti pevně objímaly, když blízko našeho domu o půlnoci vybuchovaly bomby. Bylo to úplně jiné, než co jsme zažili předtím. Mysleli jsme, že to jsou naše poslední minuty.“

Fotogalerie z Pásma Gazy


Dvouapůlroční Jana na naší klinice pro pacienty s popáleninami a úrazy ve městě Gaza. Každý rok tam ošetříme více než 1 000 dětí. Dne 16. května 2021 izraelské nálety kliniku poničily. O čtyři dny později jsme ji znovu otevřeli.

Foto: Tetiana Gaviuk / Lékaři bez hranic (červen 2021)


Palestinci zachraňují člověka z trosek obytného domu zničeného během náletů ve městě Gaza.

Foto: Fady Hanona (květen 2021)


Palestinci prochází mezi troskami ve městě Gaza. Jedenáctidenní bombardování v květnu 2021 zanechalo obrovské škody a hluboce zasáhlo životy lidí v Pásmu Gazy. Ti ztratili rodinné příslušníky, domovy i živobytí a utrpěli dlouhotrvající fyzická i psychická zranění.

Foto: Fady Hanona (květen 2021)


Osmiletá Sadžed na jedné z našich klinik v Pásmu Gazy během ošetření popálenin.

Foto: Tetiana Gaviuk / Lékaři bez hranic (červen 2021)


Muž uprostřed ruin bytu ve městě Gaza.

Foto: Fady Hanona (květen 2021)


Děti běžící ulicemi města Gaza. Ze 2 milionů Palestinců žijících v Pásmu Gazy jich 40 % tvoří děti mladší 14 let. Celý svůj život dosavadní prožily pod izraelskou blokádou.

Foto: Fady Hanona (květen 2021)

Lékaři bez hranic jsou při poskytování zdravotní péče nestranní, nezávislí a neutrální. Při informování veřejnosti o krizích se opírají o svědectví výhradně z míst, kde přímo působí. Často proto nemohou mluvit o dění na všech stranách konfliktu.
 

{{{ labels.morehistories }}}