© Sarah Pierre/MSF
14 Jun 17 05 Mar 21

Meningitida

Meningitida je zánět mozkových blan – tenké vrstvy pokrývající mozek a míchu. Můžou ji způsobit nejrůznější patogeny – bakterie, houby či viry. Nejzávažnější jsou bakteriální formy, mezi něž patří meningokoková meningitida.

Meningitida se vyskytuje především v Africe. Během suché sezóny (od prosince do června) propukají epidemie zejména v tzv. „meningitickém pásu“, tedy napříč kontinentem od Senegalu po Etiopii.

Co způsobuje meningokokovou meningitidu

Tento typ meningitidy způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se šíří kapénkami (například při kašlání či smrkání). Nakažení často nemají příznaky onemocnění, a proto nevědomky přispívají k přenosu nemoci. Riziko rozšíření nemoci roste ve stísněných životních podmínkách a přelidněných oblastech.


Náš tým právě dorazil do zdravotního centra v Nigeru, kde se provádí očkovací kampaň. ​

Symptomy nemoci

Pokud nakažení mají příznaky, většinou se jedná o náhlé a intenzivní bolesti hlavy. Mezi další symptomy patří horečka, nevolnost, zvracení, světloplachost a ztuhlá šíje. Meningitidou se může nakazit každý v jakémkoli věku, nejvíce však postihuje novorozence a děti.

Diagnostika meningitidy

Diagnostikovat meningitidu je v podmínkách naší práce často velmi obtížné, zapotřebí je totiž rychlé klinické vyšetření. Pro potvrzení onemocnění potřebujeme odebrat mozkomíšní mok, k čemuž je nutná bolestivá lumbální punkce. Následně je potřeba provést další testy, které ukážou, jaká antibiotika jsou pro pacienty nejúčinnější.

Léčba meningitidy

Infekci lze léčit celou řadou antibiotik, například penicilinem, ampicilinem, chloramfenikolem nebo ceftriaxonem. V oblastech s málo rozvinutou zdravotnickou infrastrukturou a omezenými zdroji se většinou používá chloramfenikol nebo ceftriaxon, protože nemoc dokáže v některých zdokumentovaných případech vyléčit i jediná dávka.

I v případě, že se nemoc diagnostikuje a začne léčit včas, zhruba 5–10 % pacientů na ni umírá (většinou 1 až 2 dny od projevů prvních příznaků). Pokud se nemoc správně neléčí, nastává smrt až v polovině případů. U těch, kteří přežijí, často dochází k trvalému poškození mozku.

Nejúčinnějším způsobem boje proti epidemiím je nicméně včasné plošné očkování. V roce 2019 jsme proti meningitidě očkovali 4 970 lidí.


Při převozu vakcín je klíčové dbát na jejich skladování ve správné teplotě, která je mezi 2°C a 8°C. Transportujeme je proto v boxech naplněných ledovými destičkami, tzv. icepacky, které se o udržení chladu v boxu starají. Icepacky musíme pravidelně vyměňovat.