© Gabriele François Casini/MSF
02 Květen 20 02 Květen 20

Informace o našem zásahu proti COVID-19 v Africe

Zde naleznete výčet afrických zemí, ve kterých působíme v souvislosti s COVID-19 a stručný popis našich aktivit. 

Seznam je seřazený abecedně a průběžně jej aktualizujeme.

Země, kde zasahujeme proti šíření nákazy COVID-19:

 • Burkině Faso ošetřujeme pacienty s COVID-19 v Bobo-Dioulasso, druhém nejvíce zasaženém místě země. V regionálním zdravotním centru ve Fadě zajišťujeme vodu a sanitaci a bezpečný pohyb pacientů. V Ouagadougou budujeme specializované centrum pro pacienty s COVID-19 s kapacitou 50 lůžek.
 • Demokratické republice Kongo podporujeme nemocnice v provincii Severní Kivu a v hlavním městě Kinshasa – připravujeme izolační oddělení a školíme personál.
 • V Jihoafrické republice jsme adaptovali naše projekty v provinciích Gauteng, KwaZulu-Natal a Western Cape pro boj s COVID-19. Vyhledáváme kontakty nakažených, zajišťujeme osvětu, provádíme tzv. triáž pacientů před zdravotnickými zařízeními a zajišťujeme dodávku léků domů k pacientům s TBC či HIV. V Tshwane pomáháme lidem bez domova a žadatelům o azyl. V Johannesburgu působí mobilní tým, který poskytuje zdravotní péči lidem bez domova. V Eshowe a Rustenburgu jsme postavili triážové stany a pokračujeme s osvětou.
 • V Jubě, hlavním městě Jižního Súdánu instalujeme stanice na mytí rukou. Pomáháme také tamnímu ministerstvu zdravotnictví se školením zdravotníků.

krizová sbírka covid-19

Pokud můžete, prosím přispějte.
 • Kamerunu v hlavním městě Yaoundé přijímáme pacienty se středně těžkým průběhem COVID-19 ve zdravotnickém zařízení s kapacitou přes 100 lůžek. Podporujeme další nemocnice ve městě a také zdravotnická zařízení v Buea a Bamenda, která pečují o pacienty s COVID-19. Na místě jsme zřídili izolační jednotky a vyškolili tamní personál. V dalších nemocnicích v zemi jsme posílili opatření pro kontrolu šíření nákazy (Kumba, Muyuka, Mamfe, Widikum, Maroua, Mora). Změnili jsme také provoz našich sanitek a proškolili telefonní operátory, zdravotní sestry i řidiče. 
 • V Keni se v okresech Nairobi, Kambu, Dadáb a Mombasa věnujeme osvětě, školíme personál, zajišťujeme logistickou podporu a posilujeme opatření pro prevenci a kontrolu šíření nákazy. V Kibeře, největším slumu hlavního města Nairobi, vyšetřujeme pacienty s podezřením na COVID-19 a zajišťujeme jejich převoz do nemocnice. 
 • Libérii jsme během jednoho měsíce rozdali mýdlo a poskytli informace více než 77 000 lidí v těch nejzranitelnějších oblastech Monrovie. Nadále podporujeme ministerstvo zdravotnictví v prevenci a léčbě COVID-19.
 • V Mali podporujeme tamní ministerstvo zdravotnictví při zvládání šíření nemoci. V nemocnicích v Bamako pracují naši zdravotníci, poskytujeme logistickou i technickou podporu, školíme personál nebo pomáháme se zaváděním opatření. Zajistili jsme přes 60 hygienických stanic v nejvíce ohrožených oblastech. Ve středu a na severu země se věnujeme osvětě a posilujeme opatření pro kontrolu a prevenci šíření COVID-19. V Niono jsme mimo jiné vybudovali vodní zdroje. V oblasti Tominian na hranici s Burkinou Faso jsme postavili izolační stan pro pacienty s podezřením.
 • V Nigeru jsme dokončili výstavbu léčebného centra s kapacitou až 100 lůžek v hlavním městě Niamey. Podporujeme také ambulantní call centrum a pomáháme ministerstvu zdravotnictví při práci s komunitami. Poskytujeme technickou podporu, psychologickou pomoc a monitorujeme nemocné s lehkým průběhem u nich doma,  
 • V Nigérii podporujeme ministerstvo zdravotnictví i místní úřady ve zřizování center pro testování i izolaci pacientů s COVID-19, v osvětě a prevenci v místních komunitách i táborech pro vnitřně vysídlené. 
 • V Abdižanu, hlavním městě Pobřeží slonoviny léčíme pacienty se středně těžkým průběhem nemoci COVID-19. Vyrobili jsme také ve spolupráci s občanskou společností 1 milion látkových roušek, které rozdáváme široké veřejnosti v Abidžanu a Bouake, kde máme projekty. V Bouake identifikujeme pacienty s podezřením na COVID-19 a školíme zdravotníky. 
 • V Dakaru, hlavním městě Senegalu, pomáháme místním zdravotním úřadům školením zdravotníků, podporou hygienických a sanitačních aktivit či zjednodušením třídění pacientů a dalších protokolů. Podporujeme také pomoc na severním předměstí, kde počet nemocných nedávno vzrostl.
 • Sieře Leone pomáháme ministerstvu zdravotnictví s dohledáváním kontaktů nakažených a přípravami na izolaci a převoz nemocných.  V našich projektech v oblasti Kenema zajišťujeme dodávky hygienických potřeb do zdravotnických zařízení. Po domluvě s komunitními lídry jsme také věnovali hygienické stanice do 42 vesnic.  
 • V Súdánu provozujeme mobilní jednotku, která podporuje zdravotnická zařízení v identifikaci nemocných a prevenci šíření nákazy COVID-19. Napříč zemí se také věnujeme osvětě a školíme personál v našich zdravotních centrech. 
 • Tanzanii jsme  vytvořili oblasti pro triáž a izolaci pacientů ve všech klinikách uprchlického tábora Nduta  a  hlavní izolační centrum v naší tamní nemocnici. Proškolili jsme personál a zajišťujeme osvětu v táboře, kde přebývá přes 75 000 burundských uprchlíků. V Ndutě jsme jediným poskytovatelem zdravotní péče. 

Země, kde působíme a kde ve spolupráci s tamními úřady řešíme první nemocné COVID-19, připravujeme se na možné rozšíření nákazy a věnujeme se prevenci:  

 • eSwatini (dříve Svazijsko), Guinea, Guinea Bissau,  Kamerun, Keňa, Libye, Malawi, Mosambik, Niger, Středoafrická republika, Somálsko, Uganda, Zimbabwe 

Datum aktualizace: 2. 5. 2020.