14 Čvn 17 14 Čvn 17

Blog Tuberkulóza a já: Gibson

Gibson Chijaka pochází ze Zimbabwe. Je mu 16 let a žije v městečku Epworth poblíž hlavního města. Přistěhoval se ke své babičce, aby to měl blízko do kliniky Lékařů bez hranic, kde se léčí s multirezistentní tuberkulózou (MDR-TBC). TBC mu byla diagnostikovaná ve 14 letech. Gibson je velký bojovník a prostřednictvím svého blogu chce dodat odvahu dalším nemocným, kteří svádí stejnou bitvu s MDR-TBC.

 

 

 

Generace budoucnosti

29. června 2013

Jmenuju se Gibson, je mi 16 let a žiju v Epworthu, městečku nedaleko hlavního města Zimbabwe. Tuberkulózu mi diagnostikovali, když mi bylo 14 po mnoha měsících nepřestávajícího kašlání. Moje rodina zkusila všechno možné, aby mi pomohla. Mí bratři mě vzali do města Harare, kde žije moje teta, abych se ve městě dostal ke zdravotní péči. Zdraví se mi ale nezlepšilo a teta už nevěděla, co si počít. Proto mě poslala, abych zůstal u babičky – velice pobožné ženy.

Moje babička mě tady v Epworthu vzala do jedné z klinik Lékařů bez hranic. Slyšela od sousedů, že tam dokážou zázraky. Lékaři bez hranic mě otestovali na tuberkulózu a výsledky byly pozitivní. Prodělal jsem několik měsíců léčby, ale pořád mi nebylo líp. Vrátili jsme se na kliniku Lékařů bez hranic, kde mi řekli, že je moje TBC silná a že potřebuju silnější léky. Tamní sestřička mi pověděla, že mám to, čemu se říká multirezistentní tuberkulóza – MDR–TBC. Já ani babička jsme o ní nikdy neslyšeli, věřili jsme ale Lékařům bez hranic. Léčbu MDR-TBC jsem začal 13. června loňského roku.

Až do března 2014, kdy dokončím léčbu, nemůžu chodit do školy… ale až vyrostu, chtěl bych být právnické eso v Americe. Chtěl bych posílat spoustu peněz svojí babičce, aby si mohla kupovat hezké věci. Je tu pořád pro mě a dohlíží, abych bral léky, i když nesnáším, jak mi po nich občas je. Léky proti MDR-TBC mi berou chuť k jídlu a chce se mi z nich zvracet. Miluju sadzu (tradiční zimbabwanskou kukuřičnou kaši) s kuřetem, jenže už ani nepamatuju, kdy jsem si na takovém jídle pochutnal. Vím ale, že musím každé den brát své léky, aby mi bylo líp. Doufám, že se úplně uzdravím.

Podpora Lékařů bez hranic je ten dar léčby, za který se moje babička modlila. Boj s multirezistentní tuberkulózou není nic jednoduchého. Chybí mi fotbalové zápasy s kamarády. Chtěl bych ale povzbudit všechny kluky v mém věku, které tahle nemoc trápí, aby zůstali silní a vydrželi. To my jsme generace budoucnosti a nesmíme se vzdávat.

Nahoru