14 Čvn 17 14 Čvn 17

Blog Tuberkulóza a já: Christiaan

Christiaanovi byla v roce 2009 lékaři diagnostikovali multirezistentní TBC (MDR-TB). Téměř sedm měsíců strávil v izolaci a po celou dobu léčby užíval velké množství léků. Christiaan van Vuuren AKA Fully Sick Rapper (Fakt Nemocnej Rapper) se po vyléčení zapojil do aktivit Lékařů bez hranic a pomáhá upozorňovat na problematiku TBC ve světě.

 

 

 

Ahoj tady Fakt Nemocnej Rapper

2. června 2011

V prosinci 2009 mi diagnostikovali tuberkulózu. Doktoři říkali, že jsem ji asi chytil na cestách na jihu Afriky, možná v Jižní Americe.

Šest týdnů jsem bral standardní léky a pak mě pustili domů. Po dvou týdnech ale přišly moje testy, který ukázaly, že léčba proti bakteriím v mým těle nepůsobí. Tak mi diagnostikovali multirezistentní tuberkulózu (MDR-TB). Potom mě znova přijali do nemocnice, kde jsem strávil skoro sedm měsíců léčbou v izolaci. Bylo to 187 dlouhých a nezapomenutelných dní, o kterých vám budu vyprávět. Tyhle dny změnily můj život víc, než bych si kdy myslel.

187 dní je dlouhá doba na sebereflexi. V tom tichu jsem přišel na spoustu věcí o sobě samým. Kde chci být, kým se chci obklopovat, co je pro můj život fakt důležitý a co by pro mě znamenalo, kdybych měl umřít. Cítím jako požehnání, že jsem měl všechen ten čas, abych se vyrovnal se svojí dospělostí a abych od sebe poodstoupil a znova přehodnotil svůj život. Byla to spousta probděných nocí, karanténa je hrozně nepříjemná věc. Přišel jsem ale na to, že chci, aby to pro mě byla pozitivní životní zkušenost, ne pobyt v base.

Během doby v nemocnici mi bylo z léků divně, ale já nechtěl znuděně vysedávat nebo ztrácet svůj čas. Začal jsem si pohrávat s počítačem a jeho softwarem. Najednou ze mě byl „Fakt Nemocnej Rapper“, dělal jsem písničky, na který se na YouTube koukali lidi na celým světě a snažil jsem se posílit povědomí o nebezpečí TBC a její multirezistentní varianty.

Za měsíc bych měl dokončit svou 18měsíční léčbu. Byla to pořádně dlouhá dřina, během který jsem byl chvíli dole, chvíli nahoře. Během léčby jsem bral různý léky: Streptomycin, Isoniazid, Ethambutol, Rifampicin, Amikacin, Pyrazinamid, Clofazimin, Cycloserin a  Moxifloxacin, všechny v pořádných dávkách. Musel jsem brát i další prášky kvůli vedlejším účinkům, který jsem zažíval – poškození sluchu, bolesti břicha a různý bolesti. Změnily se i druhy jídla, který moje tělo snese, a prošel jsem si pořádnýma psychickýma výzvama – paranoiou, úzkostí a pocity deprese a zbytečnosti.

Chápu důležitost svojí léčby i nutnost dobrat všechny antibiotika, který mi předepsali. Mám velký štěstí, že jsem dostal všechnu léčbu, kterou jsem potřeboval, a že jsem měl přístup k péči profesionálních zdravotníků, který mi pomáhali v léčbě. Jsem fakt vděčnej, že zdravotní systém v Austrálii mi umožnil léčbu dokončit… Rozhodně se ale těším na den, kdy už žádný prášky nebudu muset brát a nebudu muset do svýho těla cpát všechnu tu jedovatou chemii. Bude fajn vědět, že se moje tělo o sebe zase dokáže postarat.

Od chvíle, kdy mě pustili  nemocnice, jsem dál snažil, aby se lidi o multirezistentní TBC i dalších nemocech dozvěděli víc. Zapojil jsem se do propagace správných hygienických návyků a péče o zdraví. Spolu s mým bráchou Connorem děláme na pilotu naší vlastní TV show, která by měla běžet na MTV Australia. Točíme videa, píšeme texty a písničky, který najdete na mým YouTube kanálu na www.fullysickrapper.com.

Můžete se taky zapojit do mojí praštěný existence na Facebooku, když „olajkujete“ můj profil facebook.com/fullysickrapper. Kdybyste mě chtěli sledovat na Twitteru, najdete mě pod jménem @fullysickrapper.

Díky, že mě čtete. Doufám, že ať už jste kdekoli, dostává se vám tý nejlepší zdravotní péče, která je ve vašich podmínkách k dispozici.

Čau, Christiaan

Nahoru