© Tereza Wyn Haniaková / Lékaři bez hranic
15 Zář 20 08 Úno 24

Podcast Lékařů bez hranic | Mlčení zabíjí

Jak zní autentická svědectví a příběhy z misí Lékařů bez hranic? Poslouchejte náš podcast – Mlčení zabíjí. O přehlížených tématech vypráví zajímaví hosté a experti nejen lékařských oborů.

Když jsme v roce 1999 přebírali Nobelovu cenu za mír, z úst našeho tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“ Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří naší práce stejně tak jako samotná lékařská pomoc.

  1. 21. díl: Speciál: Deník z Gazy Jaroslava Volšického
  2. 19. díl: Tomáš Šebek – Nejde o hrdinství, zážitky ani o prachy
  3. 18. díl Speciál: Debata– Víra, kultura a medicína
  4. 17. díl: Tereza Sacha – Nejlidnatější, největší, nejznečištěnější
  5. 16. díl: Roman Kocián – Každý lidský život je unikátní
  6. 15. díl: Tomáš Bendl – Ne každý příběh má šťastný konec
  7. 14. díl: Zdeněk Chaloupka – (Ne)zapomenutá Ukrajina
  8. 13. díl: Jan Trachta – Superchirurgové? Pořád jsme jen lidi
  9. 12. díl: Ondřej Šimetka – Ani jeden porod neprobíhal normálně
  10. 11. díl: Katarína Madejová – uprostřed bojů v Afghánistánu
  11. 10. díl: Lucie Brázdová – porody, potraty a péče o přeživší sexuálního násilí.
  12. 9. díl: Jitka Kosíková– Pomoc uprchlíkům ve Středomoří
  13. 8. díl: Nikola Sklenovská – Boj s epidemií v Brazílii
  14. 7. díl: Lenka Pažická – Tigrajci jen nečekají, až jim někdo pomůže
  15. 6. díl: Martina Jurigová – vzpomínky na Sýrii
  16. 5. díl: Stanislav Havlíček – Improvizace je moje prostřední jméno
  17. 4. díl: Pavel Gruber – COVID-19: mise Česko
  18. 3. díl: Zuzana Ileninová – neznámá nemoc pod mikroskopem
  19. 2. díl: Zdeněk Müller – logistikem na Blízkém východě
  20. 1. díl: Kateřina Šrahůlková – psychologická pomoc v uprchlických táborech
  21.  

21. díl: Speciál – Deník z Gazy Jaroslava Volšického

Pásmo Gazy. O tom, jak kritická je na místě situace, jak je na tom zdravotnický systém a co obyvatele v noci nejčastěji budí. Na jihu Pásma Gazy je nyní zhruba 1,5 milionu lidí. Již několikátým týdnem tam působí i logistik Lékařů bez hranic, Jaroslav Volšický. Předtím působil například v etiopské Tigraji, Súdánu, Jemenu, Sýrii nebo na Ukrajině. Kvůli špatnému spojení a neustále vypadávajícímu internetu nebylo možné udělat klasický rozhovor. Tento speciální díl podcastu Mlčení zabíjí tak přináší audio-deník Jaroslava Volšického.

20. díl: Silvestr Tkáč – 3D tisk pro všechny

O 3D tisku, udržitelném a efektivním řešení pro malé i velké problémy. Silvestr Tkáč je muž mnoha tváří. Jako logistik vyjel na misi Lékařů bez hranic na Ukrajinu či do Běloruska. Týmy Lékařů bez hranic musí na misích často improvizovat. S tím nyní pomáhá právě technologie 3D tisku. Silvestr Tkáč je technickým vedoucím nového projektu organizace, jehož cílem je postupné zavádění 3D tisku v různých zemích, kde působí.

19. díl: Tomáš Šebek – Nejde o hrdinství, zážitky ani o prachy

Chirurg, spisovatel, podnikatel, pilot. To vše, a ještě více je Tomáš Šebek, který s Lékaři bez hranic vyjel celkem na šest misí. V tomto díle podcastu Mlčení zabíjí mluví o svých nejhnusnějších i nejhezčích zážitcích z misí, o tom, proč se nepovažuje za slavného a co ho podnítilo k tomu psát knihy.

18. díl Speciál: Debata– Víra, kultura a medicína

Jak se prolínají víra, kultura a medicína? Tento speciální díl vám přináší to nejlepší z debaty onkogynekologa Romana Kociána, zdravotní sestry Miroslavy Musilové, psycholožky Kateřiny Šrahůlkové a novináře Čestmíra Strakatého. Debata o víře, kultuře a medicíně se uskutečnila v prosinci 2022 v pražských Kasárna Karlín.

17. díl: Tereza Sacha – Nejlidnatější, největší, nejznečištěnější

O životě v nejznečištěnějším městě i největším uprchlickém táboře Cox's Bazar – nejen o tom mluví v tomto díle podcastu Mlčení zabíjí Tereza Sacha. Rok pracovala jako finanční a personální manažerka na misi Lékařů bez hranic v Bangladéši.

16. díl: Roman Kocián – Každý lidský život je unikátní

Výskyt zhoubného nádoru děložního hrdla je v Malawi zhruba desetkrát větší než na území České republiky. Možnosti diagnostiky i léčby jsou tam přitom pro mnoho žen omezené. Jak se jim Lékaři bez hranic snaží pomoct? A proč hraje v prevenci důležitou roli kuchyňský ocet? Roman Kocián působí na Gynekologicko-porodnické klinice První lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Poslouchejte a pomáhejte s námi.

CHCI POMOCI

15. díl: Tomáš Bendl – Ne každý příběh má šťastný konec

O utrpení obyvatel Jižního Súdánu, rizicích humanitárních koridorů na Ukrajině, ale i o tom, jak může svědectví Lékařů bez hranic odvrátit humanitární krizi. Tomáš Bendl je vedoucím komunikace. Mimoto zaštitoval přinášení svědectví na dvou misích. V díle zdůrazňuje, proč je důležité mluvit i o tématech, která mohou v očích některých lidí poškodit obraz nebo jméno organizace. Vypráví také o pacientce, jejíž tvář už nezapomene do konce života.

14. díl: Zdeněk Chaloupka – (Ne)zapomenutá Ukrajina

O Ukrajině roku 2019 vypráví dokumentarista, kameraman a fotograf Zdeněk Chaloupka, který se tehdy do země vydal zdokumentovat životy pacientů Lékařů bez hranic. Připomíná opuštěné lidi žijící v zapomenutých vesnicích východní Ukrajiny. Vysvětluje, proč byla pro některé lidi psychologická péče skoro důležitější než ta materiální. Rozhovor se natáčel 21. února, tedy ještě před eskalací tohoto válečného konfliktu.

13. díl: Jan Trachta – Superchirurgové? Pořád jsme jen lidi

O egu, hrdinství, pochybnostech i o pacientech, které se podařilo zachránit. Dětský a válečný chirurg Jan Trachta vypráví i o situaci v Libérii, kde byl jediným dětským chirurgem v celé zemi. V díle zdůrazňuje, že není žádným superchirurgem a popisuje, jak je při práci Lékařů bez hranic důležitá například komunikace v týmu nebo v čem byly některé jeho zážitky traumatizující. Jan Trachta má za sebou 11 misí na třech různých kontinentech. Když Trachta nezachraňuje životy na misích, operuje a léčí na Klinice dětské chirurgie v pražské Fakultní nemocnici Motol.

Přinášet zdraví a naději na místa, kde je jiná pomoc těžce dostupná, můžeme jenom díky pomoci našich dárců.
Staňte se jednim z nich.

DARUJTE

12. díl: Ondřej Šimetka – Ani jeden porod neprobíhal normálně

S gynekologem a porodníkem Ondřejem Šimetkou se přeneseme do Východního Timoru na sklonku 20. století. Země byla tehdy zdevastovaná krvavým koncem indonéské okupace. Tropické nemoci, mimoděložní těhotenství, prasklé dělohy či školení místních zdravotníků – tomu všemu se Šimetka věnoval na svých šesti misích. V díle vypráví nejen o lékařské pomoci, ale také o maratonu či extrémním závodu na horských kolech, které absolvoval mimo jiné proto, aby finančně podpořil Lékaře bez hranic. Ku příležitosti jejich 50letého výročí připomíná, v čem je organizace unikátní i proč má humanitární pomoc vůbec smysl.

11. díl: Katarína Madejová – uprostřed bojů v Afghánistánu

Se sálovou sestrou Katarínou Madejovou se dostaneme do Afghánistánu, do období největších bojů roku 2021. Katarína působila v nemocnici Boost ve městě Laškargáh. V díle přibližuje, jaké bylo starat se až o desítky pacientů denně, ukrývání v bunkru nebo jak se naučila usínat za zvuků střelby. Popáleniny, válečná zranění nebo podvýživa – s tím vším Afghánci do nemocnice přicházeli. Katarína Madejová pomáhala s Lékaři bez hranic již na třech misích, v Jižním Súdánu či Sýrii. Předtím pracovala ve slovenském Popradu.

10. díl: Lucie Brázdová – porody, potraty a péče o přeživší sexuálního násilí

S porodní asistentkou a manažerkou porodní péče Lucií Brázdovou o pomoci přeživším sexuálního násilí, spolupráci s tradičními porodními bábami nebo o hledání řešení v naprosto bezvýchodné situaci. Pečovala o ženy, které se bály do zdravotnického zařízení jít, i o ty, jež chtěly potratit. Lucie Brázdová s Lékaři bez hranic spolupracuje 10 let a působila na 12 misích. Pečovala o ženy v Jižním Súdánu, Sieře Leone nebo uprchlických táborech v Řecku a Libanonu. Nyní pracuje v Česku. Své znalosti prohlubuje studiem veřejného zdravotnictví, je instruktorkou výuky na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a zároveň se stará o dlouhodobě nemocné.

9. díl: Jitka Kosíková– Pomoc uprchlíkům ve Středomoří

S dětskou zdravotní sestrou Jitkou Kosíkovou se přenášíme na palubu lodi Bourbon Argos, která v roce 2016 pomáhala lidem v nouzi ve Středozemním moři. Jitka v díle přibližuje záchranné akce od prvních do posledních momentů. Mluví o motivacích lidí, kteří se rozhodli vydat na nejsmrtelnější uprchlickou trasu; o přepadení, které na lodi zažila; nebo o vyrovnávání se se smrtí. Jitka Kosíková jezdí na mise Lékařů bez hranic už deset let. V České republice se v současnosti věnuje paliativní péči.

8. díl: Nikola Sklenovská – Boj s epidemií v Brazílii

S epidemioložkou Nikolou Sklenovskou se vracíme do doby, kdy Brazílii zasáhla druhá vlna covidu-19. A země se ocitla na pokraji humanitární krize. Nikola v díle přibližuje, jak práce epidemiologa vypadá, popisuje chování viru i to, jak se může odhadnout budoucí místo šíření onemocnění. Vypráví také svůj úspěch při budování nového projektu Lékařů bez hranic. Mluví o stigmatizaci lidí i zvládání pandemie obecně. Nikola Sklenovská patří u Lékařů bez hranic mezi nováčky, za sebou má teprve první misi, a to v Brazílii, kde strávila více než dva měsíce.

7. díl: Lenka Pažická – Tigrajci jen nečekají, až jim někdo pomůže

S administrátorkou Lenkou Pažickou zavítáme do Súdánu, kde byla na začátku roku 2021. Právě tam utekly desítky tisíc Tigrajců poté, co v sousední Etiopii vypukl konflikt. Lenka vypráví o vzniku nového uprchlického tábora, o zařizování noclehu a jídla pro spolupracovníky na poslední chvíli anebo o tom, jak je obtížné propouštět zaměstnance. Popisuje i to, jak samotní lidé na útěku rozvíjeli súdánský uprchlický tábor. Lenka Pažická byla s Lékaři bez hranic od roku 2016 na pěti misíc

6. díl: Martina Jurigová – vzpomínky na Sýrii

Se zdravotní sestrou Martinou Jurigovou se vracíme do Sýrie, kde byla s Lékaři bez hranic v roce 2018. Vypráví o nastražených výbušninách v dětských hračkách, o neutralitě a ošetřování všech pacientů včetně bojovníků skupiny Islámský stát nebo o tom, proč jsou návraty z mise těžší než samotné odjezdy. V díle také vysvětluje, proč jsou důležité špunty do uší nebo barevné ponožky. Martina Jurigová je zdravotní sestra. Mezi lety 2015 až 2019 byla s Lékaři bez hranic na pěti misích. V současnosti pracuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, a to konkrétně na klinice kardiochirurgie.

5. díl: Stanislav Havlíček – Improvizace je moje prostřední jméno

S farmaceutem Stanislavem Havlíčkem o tom, jak s Lékaři bez hranic pomáhal v Jižním Súdánu, kde téměř denně docházelo k hadím uštknutím. O improvizacích na misích v Bangladéši a Jemenu nebo o beznaději, kterou okolo sebe viděl. V díle také zmiňuje, co pro něj znamená nosit bílou vestu Lékařů bez hranic a přinášet svědectví z míst, kde pomáhá. Stanislav Havlíček je farmaceut. V roce 2016 se přidal k Lékařům bez hranic a odjel na svou první misi – do Jižního Súdánu. Tam strávil půl roku. Poté vyjel do Bangladéše, kde pomáhal v největším uprchlickém táboře na světě Cox's Bazar, a dvakrát do Jemenu.

4. díl: Pavel Gruber – Covid-19: mise Česko

S Pavlem Gruberem o tom, jak Lékaři bez hranic poprvé v historii působili v České republice. O tom, proč organizace, která běžně působí v zemích s rozvráceným zdravotnictvím, byla potřeba u nás doma a s čím zde pomáhala. Pavel Gruber byl přes osm let ředitelem české kanceláře Lékařů bez hranic. Tuto funkci na jaře 2020 opustil. Do organizace se vrátil pár měsíců nato, v listopadu 2020. Jeho úkolem bylo vést misi Česko. Mobilní týmy organizace navštívily za dobu svého působení v Česku 83 pobytových zařízení sociálních služeb. Lékaři bez hranic v rámci pomoci mimo jiné vytvořili web pro profesionály v první linii v boji proti pandemii covidu-19.

3. díl: Zuzana Ileninová – neznámá nemoc pod mikroskopem

Ve třetím díle jsme si povídali se Zuzanou Ileninovou o tom, jak zařizovala a vybavovala zbrusu novou laboratoř ve Středoafrické republice a jak na místě objevila teprve druhý případ nemoci zvané africká histoplazmóza. Dozvíte se také, jak na misi sháněla ovčí krev nebo jaké problémy jsou spojené s léčbou antibiotiky.

2. díl: Zdeněk Müller – logistikem na Blízkém východě

Se Zdeňkem Müllerem o práci logistika v Iráku nebo Palestině, na místech, kde mohou chybět tak základní věci jako elektřina a kde často propukají boje. Zdeněk Müller je stavební inženýr a statik. S Lékaři bez hranic byl od roku 2015 na osmi misích na Blízkém východě. Jako logistik na nich zajišťoval každodenní chod nemocnic či vyjednával mimo jiné možnosti poskytování lékařské péče například v uprchlických táborech.

1. díl: Kateřina Šrahůlková – psychologická pomoc v uprchlických táborech

V prvním díle jsme mluvili s Kateřinou Šrahůlkovou o tom, jaké to je pomáhat dětem, které zažily válku, trápí je noční můry, mají panické záchvaty nebo mluví o sebevraždě. Kateřina Šrahůlková je psycholožka a psychoterapeutka. Šest měsíců pracovala v roce 2020 v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos.