Chcete se o Lékařích bez hranic dozvědět více? Pak vám doporučujeme následující knihy.

Najdete v nich vše, co je o nás dobré vědět, od osobních příběhů přes akademické analýzy až po vzdělávací příručky a fotografické publikace, a to jak v češtině, tak v dalších jazycích.

 


 

Přečtěte si česky

 

Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků (2015)
Tomáš Šebek


ISBN: 978-80-7432-656-1

"Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!" Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela "běžné" úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je osobité a mnohdy humorné. Je to nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty. Koupí této knihy podpoříte organizaci Lékaři bez hranic.

Misi Afghánistán si můžete pořídit také jako audioknihu.


Tichý dech (2013)
Jan Trachta

ISBN: 978-80-7432-313-3

Kniha Tichý dech přináší svědectví mladého českého chirurga z afrického Konga a z Haiti, kam odletěl s dalšími lékaři ihned po ničivém zemětřesení. Zároveň jde o velmi osobní výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení. Brzy byl ale konfrontován nejen se všudypřítomným utrpením mnohdy končícím zbytečnou smrtí, ale i s neznalostí a neochotou některých tamních lékařů a sester.

Dramatická líčení náročných operací na africkém venkově a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel.

Vítěz Magnesia Litera 2014 v kategorii Objev roku


Mise Haiti - 5 měsíců s Lékaři bez hranic (2013)
Tomáš Šebek

ISBN: 978-80-204-3228-5

Z původních deníků publikovaných formou on-line blogu poskládal český chirurg Tomáš Šebek knihu, jejíž čtenářské ohlasy a pozitivní kritika přišly dříve, než byla vydána. Téměř každodenní zpravodajství z druhého konce světa bavilo autorovy přátele a kamarády doma v České republice. V reakci na ohlasy čtenářů vznikl nadčasový příběh ze dvou misí Lékařů bez hranic na Haiti z let 2010 a 2012.

Kniha je psána uvolněným stylem, který na jednu stranu popisuje reálie humanitární mise po ničivém zemětřesení a práci Lékařů bez hranic v zemi, kde je doktorů jako šafránu, z druhé strany však odlehčenou formou a někdy až naturalisticky přibližuje čtenáři každodenní život v projektu, který je na hony vzdálený životnímu standardu, na jaký jsme v Evropě zvyklí.


Jeruzalém (Chroniques De Jérusalem, 2012)
Guy Delisle
ISBN: 978-80-7461-301-2

Jeruzalém je cestovní deník a současně memoár, v němž Guy Delisle vzpomíná na svůj pobyt ve městě, na dalších místech v Izraeli a také na okupovaném Západním břehu, kde žil se svými dvěma dětmi a partnerkou Nadège, logistikou Lékařů bez hranic.

„Ze všech Delisleových prací je Jeruzalém nejrozsáhlejší a nejpovedenější. Nebýt něj, nikdy se možná nedovíme, jak se na podobném místě skutečně žije, a nemohli bychom si udělat představu, koho všeho tam můžeme potkat. Má jasný zrak a dobré srdce – z běžných věcí, které se mu odehrávají před očima, dokáže udělat umění.“ (Hayley Campbell, New Statesman )


Barma – Na cestách s Lékaři bez hranic po Myanmaru (Chroniques Birmanes, 2011)
Guy Delisle 
ISBN: 978-80-7381-991-0

Obrazový román, v němž Delisle popisuje rok strávený po boku své manželky v Barmě, kde pracovala jako logistka Lékařů bez hranic. Soustředí se hlavně na osobní vzpomínky, přesto jde o fascinující knihu, z níž se dozvíte mnohé o minulém i současném působení Lékařů bez hranic v této asijské zemi a o každodenním životě našich tamějších pracovníků. Zábavný příběh se výborně čte, aniž by situaci (včetně detailů) zjednodušoval či zplošťoval.


Fotograf (Le Photographe, 2009)
Didier Lefevre a Emmanuel Guibert
ISBN: 978-80-87596-11-1

V roce 1986 ničila Afghánistán válka se Sovětským svazem. Kniha na pomezí fotodeníku a obrazového románu vypráví o namáhavém a nebezpečném způsobu, kterým zemi autor-fotograf projel coby doprovodný člen mise Lékařů bez hranic. Fotografie Didiera Lefevra a kresby Emmanuela Guiberta dávají dohromady poutavý příběh, v němž hrají hlavní roli stateční muži a ženy rozhodnutí pomoci obětem války.

Knihu si můžete zakoupit i v našem charitativním eshopu.


Cizojazyčné knihy

Všeobecná literatura

Band-aid for a Broken Leg: Being a Doctor with No Borders (and Other Ways to Stay Single) (2013)
Damien Brown

ISBN: 978-1743313770

Když Damien Brown vyráží na první misi s Lékaři bez hranic do Afriky, myslí si, že je připravený na všechno. Ještě netuší, že se ocitne na samotě s hliněnými chatrčemi, zcela izolované od civilizace, zato obklopené minovými poli. Nemocnice, v níž má být jediným lékařem, je plná podvyživených dětí, a panují v ní podmínky, jaké Damien ještě v životě neviděl. A hned na první směně ho čeká ostrá hádka s místními zdravotníky – veterány angolské války, kteří jsou oproti němu dvojnásob staří a navíc neumějí anglicky.

Kniha, z jejíchž řádků dýchá vřelost a empatie, je soucitným, hluboce upřímným a často humorným vyprávěním o životě v první lékařské linii v Angole, Mosambiku a Jižním Súdánu. Zároveň se jedná o dojemnou poklonu lékařským humanitárním organizacím a jejich pozoruhodným, byť často excentrickým pracovníkům.


Humanitarian Negotiations Revealed (2011)
Claire Magone (ed.)

ISBN: 978-1849041638

Ať již jde o kohokoli – od mezinárodních nevládních organizací po agentury OSN, od dárců po pozorovatele – na jednom se všichni shodnou: v údajném „střetu civilizací“ se „humanitární prostor“ výrazně zmenšuje. Jinými slovy: svobodu jednání a projevu humanitárních pracovníků nabourává radikalizace současných konfliktů a rostoucí moc států nad těmi, kdo přicházejí s nabídkou pomoci.

Účelem publikace je prozkoumat pravdivost výše uvedených tvrzení analýzou událostí, které se s Lékaři bez hranic pojí od roku 2003 (kdy naše organizace publikovala první obecnou práci na téma humanitárních akcí a vztahů k vládám různých zemí). Kniha se zabývá vývojem humanitárních cílů, překážkami, které brání jejich dosahování, a politickými opatřeními, která tyto překážky odstraňují (nebo také nikoli).


Writing on the Edge: Great Contemporary Writers on the Front Line of Crisis (2010)
Tom Craig
ISBN: 978-0847832910

Důležitá kniha pro každého, koho zajímají globální problémy. Dvanáct esejů zavede čtenáře do různých zemí, kde panuje krizová situace. Známý a oceňovaný spisovatel Martin Amis zblízka sledoval násilí gangů v Kolumbii, autorka bestsellerů Tracy Chevalier se zaměřila na zneužívání žen ve východoafrickém Burundi, oscarový herec Daniel Day-Lewis píše o setkání s dětmi z válkou zmítané Palestiny a držitel prestižní ceny Booker Prize DBC Pierre se zabývá neobvykle vysokým výskytem duševních chorob v Arménii.

Slavného fotografa Toma Craiga Lékaři bez hranic požádali, aby publikaci doprovodil snímky autorů v problematických oblastech, o nichž píšou. Jeho působivé fotografie posilují soucitné vyznění knihy a zároveň ukazují, jak se krásné lidství stává obětí tragédie.


Hope in Hell: Inside the World of Médecins Sans Frontières (2010)
Dan Bortolotti 

ISBN: 978-1554076345

Sbírka rozhovorů s lékaři, zdravotními sestrami a dalšími pracovníky Lékařů bez hranic, a k tomu spousta fotografií. Bortolotti oslovil dobrovolníky pracující pro Lékaře bez hranic od Angoly po Afghánistán a dal dohromady velmi podrobný obraz naší nedávné i současné práce po celém světě. Zároveň se dozvíte, v čem spočívá činnost našich dobrovolníků.


Six Months in Sudan: A Young Doctor in a War-torn Village (2010)
James Maskalyk 

ISBN: 978-1847672766

Osobní vzpomínky, původně zápisky z Maskalykova blogu, který si vedl jako pohotovostní lékař v Abyei v Súdánu. Z deníkové formy vyplývá i bezprostřední charakter knihy – najdete zde autentické přepisy rozhovorů s místními obyvateli i podrobný a upřímný popis každodenní lékařovy práce. Příběh se dá číst jako živý a barvitý popis života v Súdánu, ale také jako naléhavý apel k humanitární činnosti.


An Imperfect Offering: Dispatches from the Medical Frontline (2009)
James Orbinski
ISBN: 978-1846041020

Někdejší mezinárodní prezident Lékařů bez hranic velmi poutavým způsobem představuje organizaci i její práci. Vypráví se tu o autorově „humanitárním prozření“ i o jeho prvních zkušenostech coby lékaře na misi, zároveň jde ovšem o barvitý a podrobný popis historie Lékařů bez hranic, hlavních kampaní i problémů, s nimiž se organizace potýká.

Závěrečná část knihy se zabývá potřebou zlepšit dostupnost léků v rozvojových zemích a zdůrazňuje specifické postavení Lékařů bez hranic, kteří jsou politicky nezávislou silou působící na veřejné mínění a současně humanitární organizací.

Orbinského příběh zasvěceně a poutavě mísí osobní vzpomínky s obecnými postřehy. Autor popisuje svou práci v konfliktních oblastech, v uprchlických táborech či v místech zasažených přírodními katastrofami, a ukazuje, jak široký a hluboký záběr činnost Lékařů bez hranic má. Místo tu najdou veselé historky o spolupracovnících a přátelích i rozbor problémů, s nimiž se organizace potýká. Je to zábavné a zároveň velmi podmanivé čtení.


Heart of Darfur (2008)
Lisa French Blaker
ISBN: 978-0340952313

Lisa French Blaker pracovala pro Lékaře bez hranic jako zdravotní sestra v Dárfúru od září 2005 do léta 2006. Ve svých vzpomínkách vypráví o práci, která je nepochybně obtížná, frustrující a často se jeví jako zcela nemožná. Přesto o ní autorka dokáže psát s humorem a nadějí, takže se její příběh vyznačuje vřelou lidskostí. Lisa Blaker zároveň popisuje svou práci porodní asistentky, takže kniha nabízí znalecký pohled na problematiku ženských práv a zdravotních otázek v prostředí války a náboženské kontroly.


Rebel Without Borders (2008)
Marc Vachon 
ISBN: 978-1550227864

Drsný tón, který Marc Vachon pro své vyprávění zvolil, je u příběhu s humanitární tematikou dost nezvyklý, jenže on vždycky vedl nekonvenční život. Vyrůstal dosti divoce v pěstounských rodinách kolem Montrealu, v mládí se zapletl s motorkářskými gangy, šňupal i prodával kokain. Pak se mu povedlo z tohoto prostředí uniknout a začít znovu. Pracoval na stavbách a nakonec se stal terénním logistikem Lékařů bez hranic.

Kniha je ryze osobním příběhem – Vachon je stále horká hlava a jeho vztah s Lékaři bez hranic nebyl zrovna jednoduchý. Často píše o tom, jak se mu věci při práci v konfliktních oblastech nedařily. Díky otevřenému a upřímnému opisu jeho chyb se ale čtenáři dozvědí, jak těžkou práci naši dobrovolníci mají a jakou osobní daň si tato činnost často vybírá. Vachon tak velmi působivě vypráví například o tom, jak dění ve Rwandě a Demokratické republice Kongo ovlivnilo jeho víru v humanismus i jeho osobně.


A Bed for the Night: Humanitarianism in Crisis (2002)
David Rieff
ISBN: 978-0099597919

Aktuální a kontroverzní kniha ukazuje, jak často bývají humanitární organizace, které se v čím dál tím násilnějším a nebezpečnějším světě pokoušejí pomoci potřebným, zrazovány a zneužívány. Čím dál častěji tak ztrácejí ze zřetele hlavní účel své činnosti.

Rieff se při psaní opřel o své zkušenosti z válečných oblastí celého světa – z Bosny, Rwandy, Konga, Kosova, Súdánu a nejnověji Afghánistánu. Popisuje práci humanitárních pracovníků v terénu a také rostoucí rozpor mezi jejich vznešenými plány a reálnými možnostmi, jak zbavit místní obyvatelstvo utrpení. Autor pátral po původních ideálech velkých humanitárních organizací (Mezinárodní výbor Červeného kříže, Lékaři bez hranic, CARE apod.) a všímá si, kolik z nich se odchýlilo od původních zásad neutrality (díky nimž získaly přístup k obětem) a přešlo k apelům na mezinárodní společenství, aby účinně zabránilo občanským válkám a etnickým čistkám.


Fotografické publikace

The Cardboard House: MSF - 25 Years on Aids (2002)
Larry Towell
ISBN: 978-1904563716

Svými černobílými snímky vypráví Towell příběhy lidí, které společnost odvrhla a oni žijí v bídě a zoufalství. Jejich situaci ještě zhoršuje epidemie HIV/AIDS

Kniha je oslavou práce Lékařů bez hranic i lidí, jimž organizace pomohla.


Touched by Fire: Doctors Without Borders in a Third World Crisis (1998)
Greg Locke 
ISBN: 978-0771053054

Na podzim 1996 odjeli Elliot Leyton a Greg Locke do Rwandy. Tam zjistili, že rovnýma nohama spadli do humanitární katastrofy obřích rozměrů. Statisíce lidí byly v pohybu. Za nimi se pohybovaly ozbrojené jednotky a nepřátelské armády. Každým dnem hrozily obří hladomory, rozsáhlé epidemie či vypuknutí občanské války nebo vlny násilí.

Dva Kanaďané – mezinárodně uznávaný expert na psychologii zabíjení a zkušený fotoreportér – měli jedinečnou možnost sledovat Lékaře bez hranic v akci v době, kdy hladina stresu dosáhla astronomických hodnot, zato stav zdrojů se blížil nule.


Knihy pro mladé čtenáře

Healing our World (2008)
David Morley 
ISBN: 978-1554550500

„Když kamarádům doma vyprávím o misích s Lékaři bez hranic, říkají mi, že je to asi pěkně depresivní zážitek. Jenže to není pravda. Práce s touhle organizací mi dává možnost pomáhat k lepšímu životu lidem, kteří trpí a potřebují lékařskou pomoc.“

„Naši dobrovolníci nemusí jen bezmocně sedět a lámat si hlavu, co by se asi tak dalo dělat. Svou činnost máme ve svých rukou.“ David Morley čerpal při líčení své sedmileté práce s Lékaři bez hranic z vlastních deníků, kromě toho ovšem podrobně popisuje práci i historii organizace.


Refugee Camp: Surviving the War in Sudan - Carbino's Story (2006)
David Dalton a Lékaři bez hranic 
ISBN: 978-1860078248

Mladí lidé žijící v drsných podmínkách vyprávějí vlastními slovy své dojemné příběhy. To doplňují faktické údaje, časové osy, statistiky a zprávy vlád i humanitárních organizací.

 

 

News and stories from around the world