Předchozí
Následující

Země

Téma

20. leden 2017

Lékaři bez hranic upozornili na to, že v Demokratické republice Kongo muselo v roce 2015 více než tisíc lidí vyhledat ošetření v nemocnici, protože se otrávili v důsledku požití „falšovaných“ či špatně označených léků. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace problém popsala v článku, publikovaném v časopise The Lancet Global Health 17. ledna 2017.

19. leden 2017

První bomba dopadla ve 12:30 nedaleko kanceláře Červeného kříže. Letoun se pak vrátil a o pět minut později shodil druhou. Okamžitě jsem vysílačkou zavolal zbytku týmu a všichni mě ujistili, že naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn. Sešli jsme se ve stanech, které jsme postavili před několika dny.

17. leden 2017

Ženeva/Praha, 17. ledna 2017 - Přinejmenším 52 lidí zemřelo a dalších nejméně 120 lidí bylo zraněno při dnešním bombardování tábora pro vnitřně vysídlené v nigerijském Rannu, uvedla mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF). Bombardování má na svědomí nigerijská armáda.

15. leden 2017

Sara Rigon je italská lékařka. Píše blog z Haiti, kde pracuje na klinice Lékařů bez hranic pro pomoc obětem sexuálního a genderově motivovaného násilí.

13. leden 2017

Zhruba 10 500 lidí na severu Středoafrické republiky dostalo mimořádnou potravinovou pomoc od mezinárodní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic.

13. leden 2017

Přijel jsem na konci loňského léta. Srbsko se tehdy stále považovalo spíše za tranzitní zemi. Neustále tudy proudili lidé tam a zpět, bez ohledu na to, že Evropská unie oficiálně tzv. Balkánskou cestu uzavřela. Téměř všichni cestovali s převaděči.

11. leden 2017

Aya je šestnáctiletá syrská dívka a máma půlročního chlapečka. Patří mezi více než 1,5 milionu lidí, kteří po vypuknutí války v Sýrii uprchli do Libanonu. Kromě toho, že se jí dramaticky změnil život, nemůže si v Libanonu dovolit platit za lékařskou péči. Proto chodí na kliniku Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Šatíla v Bejrútu.

10. leden 2017

Chronické nemoci se objevují plíživě a v tichosti. Často trvá i roky, než se objeví první symptomy. Ve chvíli, kdy propuknou naplno, však už mohou ohrožovat i život. Pokud nejsou léčeny. Syrští uprchlíci v Libanonu jsou obzvláště zranitelní, pokud jde o tyto „tiché zabijáky“. Mnoho z nich totiž nemá přístup k lékařské péči. A když zjistí, že trpí vysokým tlakem, cukrovkou či kardiovaskulárním onemocněním, může být už pozdě. Další pro změnu o svém chronickém onemocnění vědí, nemohou si však dovolit platit za léčbu.

10. leden 2017

Nedávno zahájená vojenská operace, která si klade za cíl znovu získat kontrolu nad iráckým Mosulem, přinutila uprchnout obyvatele města a okolních vesnic. Tito lidé mají za sebou extrémně traumatizující období. „Prožili dva roky, kdy takzvaný Islámský stát (IS) okupoval jejich města a vesnice, sužovaly je nálety, boje iráckých jednotek s IS, museli utéci, aby si zachránili život, skončili v táborech pro vysídlené lidi. Utíkali narychlo, nemohli si sebou nic vzít. Teď jsou zavření v táboře,“ přiblížil Bilal Budair, koordinátor Lékařů bez hranic pro psychologickou péči.

06. leden 2017

V Libanonu žije nejvíce uprchlíků na světě - v přepočtu na počet obyvatel. Ve čtyřmilionové zemi je přibližně 1,5 milionu Syřanů, kteří prchli před válkou. Potřebují přístřeší, práci a zdravotní péči. „U našich pacientů je poměrně vysoký počet nechtěných těhotenství. Jde o rezignaci. Neznamená to, že by nechtěli děti. Jde o to, že už před sebou nevidí dobrou budoucnost,“ říká Paul Yon, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Libanonu.

Stránky