Země

Téma

10. červenec 2017

Někdy se mi stává, že v průběhu několika týdnů vídám ty samé pacienty znovu a znovu. Přijdu do ordinace a vidím zas ty stejné tváře čekajících lidí, kteří u nás hledají pomoc. Stěžují si na bolesti hlavy, neurčité bolesti těla a problémy se spánkem. Naordinuji jim léčbu, ale ta nezabírá. Naopak, další týden přijdou znovu s podobnými problémy. Až teprve ve chvíli, kdy mi psycholog sdělil, že jeden z mých pacientů byl mučen, jsem si uvědomila, že mi naprosto uniklo to podstatné. Moji pacienti volali o pomoc jediným způsobem, kterého v té chvíli byli schopni.

12. červen 2017

Toto je vyprávění dvou rodin, které před nedávnem utekly ze západního Mosulu, kde koalicí podporované irácké síly bojují proti Islámskému státu. Jejich svědectví o náročných životních podmínkách během obléhání zaznamenal Francesco Segoni, koordinátor projektu Lékařů bez hranic ve východním Mosulu.

12. květen 2017

Lékaři bez hranic provozují v Hamdaníji, městě nacházejícím se jižně od Mosulu, nemocnici zaměřenou na potřeby těch, kteří se zotavují z operace a snaží se znovu začít žít.

04. květen 2017

Duben 2017 – Boje v Libyi pokračují. Země je roztříštěná mezi několik center moci. Od poloviny roku 2014 se situace kvůli občanské válce a politické nestabilitě výrazně zhoršila. Následky nesou miliony lidí napříč Libyí, včetně uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů. Lékař Tankred Stoebe měl v lednu na starosti posouzení zdravotní situace od Misuráty po Tripolis. Vypráví, co během svého pobytu viděl.

30. leden 2017

Odešli jsme k dědečkovi, má dům na vesnici dál od Taizu. Tam jsme zůstali tři čtvrtě roku. Bylo to velmi frustrující období. Rozkřiklo se, že jsem lékařka, a lidé za mnou chodili pro pomoc jeden za druhým. Ale já jsem pro ně mohla udělat tak málo. Mohla jsem sehnat antibiotika, ale nebyla jsem schopna sehnat léky proti astmatu nebo inzulin. Mnoho lidí mělo kožní choroby a ekzémy, protože museli opustit svoje domovy a žili ve velice chudých poměrech, v ruinách. Neměli peníze na to, aby si koupili léky. Občas jsme jim zajistili dopravu do nemocnice v Saná, která byla vzdálená šest sedmi hodin jízdy.

27. leden 2017

Tajsija Grigorjevna, dvaaosmdesátiletá vdova, žije posledních 46 let ve vesnici Pavlopil na východě Ukrajiny. Jen pár kilometrů od frontové linie si trvající konflikt vybírá krutou daň na vesnici i jejích obyvatelích.

19. leden 2017

První bomba dopadla ve 12:30 nedaleko kanceláře Červeného kříže. Letoun se pak vrátil a o pět minut později shodil druhou. Okamžitě jsem vysílačkou zavolal zbytku týmu a všichni mě ujistili, že naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn. Sešli jsme se ve stanech, které jsme postavili před několika dny.

13. leden 2017

Přijel jsem na konci loňského léta. Srbsko se tehdy stále považovalo spíše za tranzitní zemi. Neustále tudy proudili lidé tam a zpět, bez ohledu na to, že Evropská unie oficiálně tzv. Balkánskou cestu uzavřela. Téměř všichni cestovali s převaděči.

09. prosinec 2016

Doktor Abu Wassim pracoval v nemocnici, když ji 17. listopadu zasáhly nálety.

„Zaslechli jsme bomby dopadající na domy na konci ulice, asi 500 metrů od naší nemocnice. Slyšeli jsme asi 40 explozí, možná i víc. Hluk přicházel blíž a blíž k nemocnici. V tu chvíli veškerý personál – technici, sestry a lékaři – evakuoval všechny pacienty dolů do podzemí.

18. listopad 2016

Obyvatelé obléhaného východního Aleppa byli vyzváni k odchodu ze svých domovů. Bylo jim řečeno, že pokud tak neučiní, bude jim hrozit velké nebezpečí. Lidé se tedy začali připravovat na to, co je čeká. Amal Abdullah vzpomíná na den před čtyřmi lety, kdy byla také ona vyzvána k tomu, aby opustila východní Aleppo, místo, kde vyrostla.

Stránky