Země

Téma

09. prosinec 2016

Doktor Abu Wassim pracoval v nemocnici, když ji 17. listopadu zasáhly nálety.

„Zaslechli jsme bomby dopadající na domy na konci ulice, asi 500 metrů od naší nemocnice. Slyšeli jsme asi 40 explozí, možná i víc. Hluk přicházel blíž a blíž k nemocnici. V tu chvíli veškerý personál – technici, sestry a lékaři – evakuoval všechny pacienty dolů do podzemí.

18. listopad 2016

Obyvatelé obléhaného východního Aleppa byli vyzváni k odchodu ze svých domovů. Bylo jim řečeno, že pokud tak neučiní, bude jim hrozit velké nebezpečí. Lidé se tedy začali připravovat na to, co je čeká. Amal Abdullah vzpomíná na den před čtyřmi lety, kdy byla také ona vyzvána k tomu, aby opustila východní Aleppo, místo, kde vyrostla.

04. listopad 2016

Pytle na mrtvoly, srovnané jeden vedle druhého na palubě lodi Bourbon Argos, připomínají nedávnou tragédii. Po nohy ponoření do toxické směsi paliva a slané vody, při každém nádechu vtahující do plic zkažený vzduch, tak vyzvedávali členové našeho týmu 29 mrtvých těl. Ti lidé zemřeli v důsledku vdechování výparů z paliva nebo se utopili ve směsi benzínu a slané vody. Těla jsme našli poté, co jsme zachránili 107 lidí z přeplněného gumového člunu. Ležela na jeho dně, skrytá pod smrtící vrstvou kapaliny.

25. říjen 2016

Ostrovní stát Haiti zasáhl 4. října hurikán Matthew. Čtyři týmy Lékařů bez hranic nyní vyhodnocují potřeby obyvatel a zdravotnických zařízení v pěti regionech.

11. červenec 2016

Na pátrací a záchranné lodi Lékařů bez hranic se v mnoha případech setkávám se ženami, které mi v rámci konzultace vyprávějí traumatizující zážitky a životní příběhy, kterým se až nechce věřit.

10. červenec 2016

V extrémních podmínkách u severovýchodních hranic hranic Jordánska se Sýrií uvázly desetitisíce lidí. Přinášíme svědectví přímo z místa od naší spolupracovnice zdravotní sestry Jitky Kosíkové, které zachycuje situaci v červnu, kdy se tam Lékaři bez hranic ještě mohli dostat. Organizace minulý týden vyzvala, aby byla okamžitě obnovena humanitární pomoc pro tyto lidi a byla jim poskytnuta mezinárodní ochrana.

01. červenec 2016

Na hranicích Sýrie a Jordánska desítky tisíc lidí přežívají v neformálním táboře, kterému přezdívají „Berm“. Toto jsou svědectví některých z nich.

05. duben 2016

Dr. Evangeline Cua je filipínská chirurgyně, která byla na misi v traumacentru Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu, když ho 3. října 2015 vybombardovali Američané. Takto popsala onu noc a své noční můry.

12. únor 2016

Desítky tisíc lidí v Sýrii utíkají před eskalujícím konfliktem v oblasti Azaz k turecké hranici, kde hledají bezpečí. „I naši spolupracovníci museli společně se svými rodinami opustit vesnice a přidali se k prchajícím,” popisuje manažer Ahmed, jenž spolupracuje s Lékaři bez hranic.

17. prosinec 2015

Doktor Marwan pracoval s Lékaři bez hranic v Tal Abyadu na severu Sýrie. Věděl, že poté, co odmítl pracovat pro Islámský stát (IS), je jeho život v ohrožení. A přijal nelehké rozhodnutí odejít do Evropy.

Stránky