Země

Téma

12. červen 2017

Toto je vyprávění dvou rodin, které před nedávnem utekly ze západního Mosulu, kde koalicí podporované irácké síly bojují proti Islámskému státu. Jejich svědectví o náročných životních podmínkách během obléhání zaznamenal Francesco Segoni, koordinátor projektu Lékařů bez hranic ve východním Mosulu.

12. květen 2017

Lékaři bez hranic provozují v Hamdaníji, městě nacházejícím se jižně od Mosulu, nemocnici zaměřenou na potřeby těch, kteří se zotavují z operace a snaží se znovu začít žít.

04. květen 2017

Duben 2017 – Boje v Libyi pokračují. Země je roztříštěná mezi několik center moci. Od poloviny roku 2014 se situace kvůli občanské válce a politické nestabilitě výrazně zhoršila. Následky nesou miliony lidí napříč Libyí, včetně uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů. Lékař Tankred Stoebe měl v lednu na starosti posouzení zdravotní situace od Misuráty po Tripolis. Vypráví, co během svého pobytu viděl.

30. leden 2017

Odešli jsme k dědečkovi, má dům na vesnici dál od Taizu. Tam jsme zůstali tři čtvrtě roku. Bylo to velmi frustrující období. Rozkřiklo se, že jsem lékařka, a lidé za mnou chodili pro pomoc jeden za druhým. Ale já jsem pro ně mohla udělat tak málo. Mohla jsem sehnat antibiotika, ale nebyla jsem schopna sehnat léky proti astmatu nebo inzulin. Mnoho lidí mělo kožní choroby a ekzémy, protože museli opustit svoje domovy a žili ve velice chudých poměrech, v ruinách. Neměli peníze na to, aby si koupili léky. Občas jsme jim zajistili dopravu do nemocnice v Saná, která byla vzdálená šest sedmi hodin jízdy.

27. leden 2017

Tajsija Grigorjevna, dvaaosmdesátiletá vdova, žije posledních 46 let ve vesnici Pavlopil na východě Ukrajiny. Jen pár kilometrů od frontové linie si trvající konflikt vybírá krutou daň na vesnici i jejích obyvatelích.

19. leden 2017

První bomba dopadla ve 12:30 nedaleko kanceláře Červeného kříže. Letoun se pak vrátil a o pět minut později shodil druhou. Okamžitě jsem vysílačkou zavolal zbytku týmu a všichni mě ujistili, že naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn. Sešli jsme se ve stanech, které jsme postavili před několika dny.

13. leden 2017

Přijel jsem na konci loňského léta. Srbsko se tehdy stále považovalo spíše za tranzitní zemi. Neustále tudy proudili lidé tam a zpět, bez ohledu na to, že Evropská unie oficiálně tzv. Balkánskou cestu uzavřela. Téměř všichni cestovali s převaděči.

09. prosinec 2016

Doktor Abu Wassim pracoval v nemocnici, když ji 17. listopadu zasáhly nálety.

„Zaslechli jsme bomby dopadající na domy na konci ulice, asi 500 metrů od naší nemocnice. Slyšeli jsme asi 40 explozí, možná i víc. Hluk přicházel blíž a blíž k nemocnici. V tu chvíli veškerý personál – technici, sestry a lékaři – evakuoval všechny pacienty dolů do podzemí.

18. listopad 2016

Obyvatelé obléhaného východního Aleppa byli vyzváni k odchodu ze svých domovů. Bylo jim řečeno, že pokud tak neučiní, bude jim hrozit velké nebezpečí. Lidé se tedy začali připravovat na to, co je čeká. Amal Abdullah vzpomíná na den před čtyřmi lety, kdy byla také ona vyzvána k tomu, aby opustila východní Aleppo, místo, kde vyrostla.

04. listopad 2016

Pytle na mrtvoly, srovnané jeden vedle druhého na palubě lodi Bourbon Argos, připomínají nedávnou tragédii. Po nohy ponoření do toxické směsi paliva a slané vody, při každém nádechu vtahující do plic zkažený vzduch, tak vyzvedávali členové našeho týmu 29 mrtvých těl. Ti lidé zemřeli v důsledku vdechování výparů z paliva nebo se utopili ve směsi benzínu a slané vody. Těla jsme našli poté, co jsme zachránili 107 lidí z přeplněného gumového člunu. Ležela na jeho dně, skrytá pod smrtící vrstvou kapaliny.

Stránky