Projekt: Boj proti malárii

Místo: Guéckédou, region Nzérékoré
Částka: 5.000.000 Kč

Více než polovina obyvatel Guineje žije pod hranicí chudoby a většina jich nemá zaručený přístup ke zdravotní péči. Jednou z hlavních příčin úmrtí mezi zranitelnými skupinami obyvatel, obzvláště mezi těhotnými ženami a dětmi do 5 let, je malárie, na jejíž léčbu se Lékaři bez hranic v zemi dlouhodobě zaměřují. Kromě toho také monitorujeme epidemiologickou situaci a reagujeme na krizové situace (jakou např. byla epidemie eboly na jaře 2014).

V roce 2010 jsme na jihu země v Guéckédou zahájili inovativní projekt na léčbu malárie, v němž rozvíjíme a ověřujeme nové strategie boje s touto velmi rozšířenou chorobou. Vybudovali jsme síť komunitních pracovníků, kteří poskytují testy na malárii, v běžných případech nabízejí okamžitou léčbu a v případě vážných případů provázených komplikacemi předávají pacienty do zdravotnických zařízení. Kromě toho rozvíjíme aktivity na prevenci nemoci, distribuujeme moskytiéry a provádíme osvětové kampaně. V rámci projektu rovněž podporujeme pohotovostní a pediatrické oddělení v místní nemocnici, stejně jako řadu dalších zdravotnických středisek.

V loňském roce bylo v rámci projektu poskytnuto téměř 125.000 lékařských konzultací a hospitalizováno více než 2.900 pacientů, z toho 1.500 s vážnou malárií. Lékaři bez hranic podporovali léčbu víc než 88.000 pacientů s nekomplikovanou malárií ve zdravotnických zařízeních a prostřednictvím sítě komunitních pracovníků. Dohromady se v průběhu roku s naší podporou léčilo v oblasti Guéckédou 91.976 pacientů s malárií.

Česká kancelář Lékařů bez hranic financovala projekt částkou 1.785.000 Kč v roce 2010 a částkou 5.000.000 Kč v roce 2013.