Projekt: Krizový zásah po katastrofálním tajfunu

Místo: Ostrov Panay a okolí
Částka: 391.000 Kč

8. listopadu 2013 zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, který způsobil těžké škody, o život připravil více než 6.000 lidí a přes 4 miliony obyvatel vyhnal z domovů. První týmy Lékařů bez hranic dorazily na místo již den po katastrofě a další rychle následovaly. V prvních dnech komplikovala situaci zejména obtížná doprava, zahlcená letiště, neprůjezdné cesty, nedostatek vozů i paliva, našim týmům se nicméně postupně podařilo získat přístup do nejvíce zasažených lokalit.

Týmy Lékařů bez hranic postupně vybudovaly několik provizorních stanových nemocnic v Buraenu a Tanauanu na ostrově Leyte a v Guiuanu na ostrově Samar. Ve městě Tacloban jsme postavili velkou nafukovací nemocnici o ploše 445 m2, v Balasanu na ostrově Panay jsme podporovali existující nemocnice a zdravotní střediska a pomáhali jsme s renovací řady místních zdravotních zařízení. Kromě toho jsme také provozovali několik mobilních klinik na lodích, abychom se dostali k izolovaným komunitám odříznutým od pomoci. Důležitou součástí aktivit Lékařů bez hranic byla také psychologická pomoc formou individuálních konzultací a skupinových sezení.

Během prvních tří měsíců po katastrofě Lékaři bez hranic na Filipíny vyslali 171 mezinárodních spolupracovníků, kteří pracovali po boku 719 místních zaměstnanců. Dohromady jsme postavili 8 stanových nemocnic a zdravotních center a 1 nafukovací nemocnici, obnovili jsme 4 nemocnice a 22 vesnických zdravotních center a zorganizovali jsme mobilní kliniky, které navštívily 133 různých lokalit. Naši zdravotníci poskytli více než 96.600 ambulantních vyšetření, hospitalizovali 2.229 pacientů, provedli 3.756 větších a 10.413 menších chirurgických zákroků, asistovali u 846 porodů, očkovali 26.955 dětí a poskytli psychologickou pomoc 27.044 pacientům. Kromě toho jsme distribuovali 71.979 humanitárních balíčků, 27.463 stanů, rekonstrukčních sad a přístřešků a potravinové balíčky pro 50.000 lidí.