05 Čvn 15 15 Zář 17

Vítáme zprávu o skončení epidemie eboly v Libérii

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes prohlásila epidemii eboly v Libérii za skončenou, poté co se v zemi 42 dní neobjevil žádný nový případ. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières tuto zprávu přijala s radostí. Varuje však, že dokud se v Guineji a Sierra Leone stále objevují nové případy, není epidemie ještě zcela u konce. 

„Za posledních 42 dní se v Libérii neobjevil žádný nový případ eboly, a to představuje pro tuto zemi skutečný přelom,“ řekla Mariateresa Cacciapuoti, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Monrovii. „Neměli bychom však ztratit ostražitost, dokud všechny tři zasažené země nedosáhnou stejné situace.“

Lékaři bez hranic zvláště zdůrazňují nutnost zlepšit sledování na hranicích, aby se ebola na území Libérie nedostala znovu ze sousedních zemí. Podle Mariateresy Cacciapuoti „vláda a lidé pracovali tvrdě po našem boku, aby dosáhli tohoto výsledku, který však může být zmařen během okamžiku.“

V Libérii zemřelo na ebolu okolo dvou stovek zdravotníků a epidemie naprosto zdevastovala křehký zdravotnický systém v zemi. „Přišel čas začít se znovu soustředit na zdravotní priority,“ dodává Mariateresa Cacciapuoti. „Liberijci potřebují znovu získat důvěru ve zdravotnictví, kde se mohou bez obav nechat ošetřit. Mezinárodní společenství musí Libérii, stejně jako Guineu a Sierra Leone, podpořit při rekonstrukci funkčního a dostupného systému zdravotní péče s kvalifikovaným personálem a vyhovujícím materiálem.“

Jak zdůrazňuje zpráva Za hranice možností vydaná Lékaři bez hranic na konci března, epidemie eboly odhalila slabiny zdravotnického systému v rozvojových zemích a pomalost a strnulost mezinárodní pomoci. Zpráva kritizuje „světovou koalici nečinnosti“, které trvalo několik měsíců, než se probudila. Přes opakované výzvy Lékařů bez hranic začalo mezinárodní společenství jednat teprve s velkým zpožděním.

„Jednoduše jsme všichni přišli hrozně pozdě. Celý svět, včetně Lékařů bez hranic, nereagoval na epidemii od začátku, zkrátka jsme reagovali pomalu,“ řekl Henry Gray, vedoucí zásahu proti ebole v Bruselu. „Zjistili jsme to teprve tehdy, když zemřely tisíce lidí. Můžeme jen doufat, že tyto zkušenosti nám zabrání, aby se podobný scénář v budoucnu opakoval.“

Lékaři bez hranic i po skončení epidemie podporují místní zdravotnický systém, aby dokázal reagovat na zdravotnické potřeby Liberijců, a v Monrovii také provozují dětskou nemocnici. Ve čtyřech okrscích hlavního města se organizace v současnosti podílí na očkovací kampani proti spalničkám, kterou spustilo ministerstvo zdravotnictví.

Z 10.212 obětí eboly připadá 4.573 na Libérii. Epidemie v této zemi kulminovala v srpnu 2014, kdy Lékaři bez hranic v Monrovii otevřeli centrum na léčbu eboly ELWA 3, které se stalo největším dosud vybudovaným centrem v historii s kapacitou 400 lůžek.

{{{ labels.morehistories }}}