„Potřebujeme vědět, jestli se pravidla války změnila – nejde jen o Kundúz, ale o bezpečnost našich týmů v nemocnicích na frontových liniích na celém světě.“

Dr. Joanne Liumezinárodní prezidentka MSF
14. říjen 2015

Lékaři bez hranic obdrželi informace o aktivaci Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (International humanitarian Fact-Finding Commission, IHFFC). Jedná se o první krok nutný k zahájení nezávislého vyšetřování útoku na nemocnici MSF v afghánském Kundúzu z 3. října. IHFFC teď čeká na souhlas vlád Afghánistánu a USA, aby mohla zahájit vyšetřování.

„Obdrželi jsme omluvy a vyjádření soustrasti, to ale nestačí. Stále netušíme, proč byla dobře známá nemocnice plná pacientů více než hodinu opakovaně bombardována,“ prohlásila Dr. Joanne Liu, mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic. „Musíme vědět, co se stalo a jak.“

MSF se nemůže spolehnout jen na probíhající interní vyšetřování vedené stranami konfliktu. Proto nadále žádají nezávislé vyšetřování vedené komisí IHFFC.

Nálety amerického letectva zničily hlavní budovu traumacentra v Kundúzu, nemocnice Lékařů bez hranic proto teď není funkční. Desetitisíce lidí ve městě poničeném týdny intenzivních bojů kvůli tomu nemají přístup k pohotovostní a chirurgické péči.

 

 

„Potřebujeme vědět, jestli se pravidla války změnila – nejde jen o Kundúz, ale o bezpečnost našich týmů v nemocnicích na frontových liniích na celém světě,“ dodala Dr. Liu.

Komisi IHFFC ustanovily Dodatkové protokoly Ženevských úmluv. Je to jediný stálý orgán vytvořený proto, aby vyšetřoval porušení mezinárodního humanitárního práva. IHFFC zaslala vládám USA a Afghánistánu dopisy, v nichž oficiálně nabízí své služby. Nyní čeká na odpověď.

Opuštěný vstup na pohotovost v Kundúzu - ohořelý a poznamenaný střepinami z výbuchu.

Lékaři bez hranic začali poprvé pracovat v Afghánistánu v roce 1980. Traumacentrum v Kundúzu se otevřelo v srpnu 2011 a od té doby bezplatně nabízelo vysoce kvalitní zdravotní a chirurgickou péči obětem úrazů nebo dopravních nehod i lidem se zraněními způsobenými konfliktem, ať už výbuchy nebo střelbou.

Ve všech projektech po celém světě pečují Lékaři bez hranic o pacienty pouze na základě jejich potřeb a bez ohledu na jejich původ, vyznání nebo politickou příslušnost. MSF se pro své operace v Afghánistánu spoléhá výhradně na soukromé příspěvky a nepřijímají pro ně finance od žádné vlády.

Příbuzné články a publikace