21 Pro 12 15 Zář 17

Pákistán: Lékaři bez hranic odsuzují útoky proti zdravotníkům

Nehledě na to, kdo je zodpovědný za eskalaci násilí proti zdravotníkům v Pákistánu, útoky proti zdravotnickému personálu vytváří situaci, kdy vyhledání zdravotní péče a její poskytování znamená přímé ohrožení na životě pro pacienty i zdravotníky, uvedla mezinárodní organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontiéres (MSF).

Jakožto zdravotnická organizace, která pracuje v Pákistánu již od roku 1986 a dnes operuje napříč celou zemí, odsuzují Lékaři bez hranic útoky na zdravotníky a znovu hlasitě připomínají nutnost plně respektovat zdravotnickou pomoc tím, že budou zajištěny bezpečí a ochrana pacientů, zdravotnického personálu i zařízení.

„Nemocnice nebo očkovací stanice potřebují bezpečné místo, kde mohou zdravotníci provádět svou činnost a kde se pacienti mohou dostat k urgentní pomoci, kterou potřebují,“ řekl ředitel Lékařů bez hranic Arjan Hehenkamp. „Vyzýváme všechny, aby respektovali poskytování zdravotnické pomoci.“

Přijetí zdravotnické pomoci všemi komunitami a politickými i vojenskými skupinami je jedinou možností, jak zajistit, aby zdravotnické organizace včetně Lékařů bez hranic mohly v Pákistánu pracovat a poskytovat nestrannou zdravotní péči všem potřebným a výhradně podle jejich potřeb.

V loňském roce bylo již tak křehké vnímání a přijímání očkovacích kampaní v Pákistánu ještě více podryto jejich údajným zneužitím americkou CIA, která se jejich prostřednictvím měla snažit shromáždit informace vedoucí k zabití Usámy bin Ládina.

Navzdory tomu, že jsou velmi potřebné, Lékaři bez hranic v Pákistánu neprovádějí hromadné očkovací kampaně.

„Faktem je, že v našich zařízeních pečujeme o lidi trpící chorobami, kterým lze předcházet,“ uvedl dále Hehenkamp. „Součástí potírání těchto nemocí by mělo být i plošné očkování, což ale zkrátka není možné v současném ovzduší pomluv a podezřívání, které smrtelně ohrožuje pacienty i zdravotníky.“

Lékaři bez hranic pracují v Pákistánu od roku 1986 a poskytují pomoc místním komunitám a afghánským uprchlíkům, kteří jsou oběťmi ozbrojených konfliktů a přírodních pohrom nebo kteří nemají přístup ke zdravotní péči. Týmy Lékařů bez hranic v současné době zajišťují bezplatnou zdravotní péči v oblasti Kurram ve Federálně spravovaných kmenových územích a v provinciích Chajbar Paštúnchwá, Balúčistán a Sindh.

Lékaři bez hranic financují své aktivity v Pákistánu výhradně ze soukromých finančních příspěvků z celého světa a nepřijímají dotace od žádné vlády, dárcovské organizace nebo jakkoli politicky nebo vojensky napojené skupiny.

{{{ labels.morehistories }}}