15 Bře 16 15 Zář 17

Lékaři bez hranic k 5. výročí syrské války

Válka v Sýrii vstupuje do svého šestého roku. Smrt a zranění jsou v zemi denní realitou, miliony lidí jsou na útěku – ať už jsou vysídleni vnitřně nebo hledají bezpečí za hranicemi. Další uvázli v obléhaných oblastech. Lékaři bez hranic zdůrazňují potřebu, aby všechny válčící strany přestaly bezohledně útočit na civilisty a civilní infrastrukturu. To, co se dělo v Sýrii v roce 2015, se už nesmí opakovat.

V roce 2015 už tak brutální konflikt eskaloval – Rusko podpořilo syrskou vládu a Británie s Francií se přidaly k letecké koalici vedené USA. Do války v Sýrii tak jsou aktivně zapojeni čtyři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. „Permanentní členové RB OSN, z nichž čtyři jsou aktivně zapojeni do války v Sýrii, musí reagovat na své selhání v nedodržení vlastních rezolucí. A musí zajistit, aby se horor roku 2015 už neopakoval,“ uvedla mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liu.

Jak vyplývá z informací sedmi desítek nemocnic podporovaných organizací Lékaři bez hranic na severozápadě, západě a v centrální části Sýrie, ženy a děti loni tvořily 30 až 40 procent obětí. To svědčí o tom, že civilisté se stávají terčem nemilosrdných útoků. Ačkoliv zdravotníci nerozlišují při ošetřování civilisty a bojovníky, ženy a děti jsou v Sýrii totiž obvykle civilisté.

V jednom z nejotřesnějších případů bylo v září bombardováno v guvernorátu Homs dětské hřiště, při útoku zemřelo 24 lidí a 86 jich bylo zraněno (naprostá většina byly ženy a děti). Více informací o podobných útocích najdete v nedávno zveřejněné zprávě Lékařů bez hranic (zde v PDF, anglicky).

Takřka běžným se stalo bombardování nemocnic a klinik, zasaženo jich bylo 63, z nichž 12 bylo zničeno (a to jen v případě zařízení podporovaných Lékaři bez hranic, celkový počet zasažených nemocnic a klinik bude mnohem vyšší). Letos bombardování zdravotnických zařízení pokračovalo, jen zdravotnická zařízení podporovaná Lékaři bez hranic se stala terčem útoků sedmkrát.

Miliony Syřanů neměly jinou možnost než utéct. Z domovů prchá také zdravotnický personál. Odchod každého zdravotníka je přitom další ranou pro zdravotnický systém v zemi, který zkolaboval a mnoha Syřanům se zoufale nedostává potřebné lékařské péče.

Čtěte také: Svědectví lékaře z předměstí Damašku: jsem urolog, gynekolog, chirurg i pediatr

{{{ labels.morehistories }}}