19 Lis 13 15 Zář 17

Filipíny: Vyprávění chirurga Lékařů bez hranic v Guiuanu

Dr. Johan von Stroebe dorazil v týmu Lékařů bez hranic 14. listopadu do města Guiuan na filipínském ostrově Samar. I tuto oblast zdevastoval tajfun Haiyan, a proto zde Lékaři bez hranic začali poskytovat zdravotní péči. Kromě ambulantní péče přímo v Guiuanu vyjíždějí zdravotnické týmy s mobilními klinikami do vzdálenějších částí ostrova, aby poskytovaly pomoc izolovanému obyvatelstvu.

„Tajfun tady zničil 95 % budov,“ říká Dr. von Stroebe. „Hodně mi to připomíná Haiti, kde jsem pracoval po zemětřesení, nebo následky tsunami v indonéském Acehu. Ostrov Samar ale žádná vlna tsunami nezasáhla, stačil samotný vítr. Byl zkrátka tak silný, že všechno srovnal se zemí.“

Tajfun se nevyhnul ani nemocnici v Guiuanu a zničil ji. Dr. von Stroebe pracuje se zbytkem týmu Lékařů bez hranic a místními filipínskými kolegy v nedalekém zdravotním středisku. V oblasti nejsou žádná chirurgická zařízení, proto mohou provádět jen menší zákroky.

Lékaři bez hranic mají na Filipínách již přes 150 spolupracovníků. Kromě ambulantní péče poskytují také psychologickou podporu a provozují mobilní kliniky. V areálu zničené nemocnice Bethany v nejbližších dnech postaví svou polní nafukovací nemocnici. Do oblasti již také letecky dopravili stovky tun humanitárních zásob, které jsou přepravovány na konkrétní zasažená místa.

© Peter Hove Olesen/PolitikenLékaři bez hranic distribuují humanitární zásoby v Guiuanu. Foto © Peter Hove Olesen/Politiken

Většinou se jedná o ošetření zanedbaných zranění, která jsou zdrojem infekcí. Tajfun udeřil 8. listopadu a někteří lidé se dostávají ke zdravotní péči až teď po více než týdnu. Lékařský tým v Guiuanu provádí menší chirurgické zákroky a postupně přichází také více pacientů s jinými zdravotními problémy, např. se zápalem plic nebo průjmy.

Většina z 45.000 obyvatel Guiuanu se rozhodla před tajfunem uprchnout, teď se ale postupně vracejí. „Pacientů viditelně přibývá,“ říká Dr. von Stroebe. „Posilujeme své aktivity, abychom byli připraveni na návrat lidí. Snažíme se odhadnout, na jaké zdravotní potřeby se budeme muset připravit pro příští týdny. Musíme se ale vyrovnávat s velkými logistickými obtížemi.“

Hlavní prioritou týmu Lékařů bez hranic je zbudování nové provizorní nemocnice. „Pro zdejší lidi to bude mít ohromný přínos. Víme jak na to, máme s podobnými situacemi zkušenosti,“ dodává Dr. von Stroebe.

Dalším akutním rizikem je tetanus. „Začali jsme pacienty preventivně očkovat vakcínou obsahující toxoid doplněný o tetanický imunoglobulin. Tato látka je před nemocí okamžitě ochrání. Zatím nemůžeme používat obvyklé vakcíny – ty se musí stále udržovat v chladu, na což nemáme ledničky. Elektřina by už ale měla začít brzy fungovat. I kdybychom ale měli možnost vakcíny chladit, trvalo by týdny, než by začaly účinkovat. A na to teď není čas.“

V rámci projektu dnes už také Lékaři bez hranic začali poskytovat psychologickou podporu. Stará se o ni filipínská zdravotní sestra, která v oboru pracuje. Dr. von Stroebe říká, že možnost spolehnout se na místní zdravotníky celkově posiluje aktivity Lékařů bez hranic: „Místní komunita odvádí skvělou práci, lidé neváhají pracovat přesčas. Jsou to velice silní lidé, ale někdy už je toho na ně příliš.“

Tajfun zničil v Guiuanu skoro všechny budovy a místní nemocnici vyřadil z provozu. Lékaři bez hranic tu kromě zdravotní péče budou pomáhat se stavbou přístřeší a se zajištěním pitné vody a sanitace, jakmile to bude možné.

{{{ labels.morehistories }}}