Země

Téma

13. leden 2017

Zhruba 10 500 lidí na severu Středoafrické republiky dostalo mimořádnou potravinovou pomoc od mezinárodní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic.

11. leden 2017

Aya je šestnáctiletá syrská dívka a máma půlročního chlapečka. Patří mezi více než 1,5 milionu lidí, kteří po vypuknutí války v Sýrii uprchli do Libanonu. Kromě toho, že se jí dramaticky změnil život, nemůže si v Libanonu dovolit platit za lékařskou péči. Proto chodí na kliniku Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Šatíla v Bejrútu.

10. leden 2017

Chronické nemoci se objevují plíživě a v tichosti. Často trvá i roky, než se objeví první symptomy. Ve chvíli, kdy propuknou naplno, však už mohou ohrožovat i život. Pokud nejsou léčeny. Syrští uprchlíci v Libanonu jsou obzvláště zranitelní, pokud jde o tyto „tiché zabijáky“. Mnoho z nich totiž nemá přístup k lékařské péči. A když zjistí, že trpí vysokým tlakem, cukrovkou či kardiovaskulárním onemocněním, může být už pozdě. Další pro změnu o svém chronickém onemocnění vědí, nemohou si však dovolit platit za léčbu.

31. prosinec 2016

Letošní rok přinesl kromě jiného také řadu velmi zajímavých zpráv o práci Lékařů bez hranic. Shrnuli jsme pro vás střípek z těch, které přibližují naše spolupracovníky či pacienty (a které jsou dostupné na internetu).

29. prosinec 2016

Na misích Lékařů bez hranic zažívají naši kolegové bezpočet krásných momentů. Otevření nemocnic, úspěšné operace, úsměvy vyléčených pacientů. Pozitivní momenty ale zažíváme i my v pražské kanceláři v oddělení péče o dárce. Radost máme samozřejmě z každého daru, ale některé nám utkvěly v paměti a nejen na konci roku se za nimi rádi ohlížíme.

28. prosinec 2016

V prosinci 2015 propukla v Angole nebezpečná epidemie žluté zimnice. Nebyla sice největší v historii, ale rychle se šířila. Hrozilo, že zasažením hustě obydlených oblastí se bude šířit ještě rychleji. Podobně jako v případě epidemie eboly v západní Africe i tato epideme zasáhla oblast s vysokou mobilitou lidí. Narozdíl od eboly však na žlutou zimnici existuje efektivní očkování. Lékaři bez hranic se proto zapojili do očkování v Angole a v Demokratické republice Kongo. Na předměstí Kinshasy pak provedli největší očkovací kampaň v historii organizace, kdy za pouhých deset dní naočkovali přes 700 000 lidí.

27. prosinec 2016

Od března 2014 bojovali Lékaři bez hranic s epidemií eboly, která je jednou z nejnebezpečnějších chorob na světě. Starali se o léčbu více jak 10 tisíc nakažených, zajišťovali prevenci šíření nemoci, poskytovali osvětu místním komunitám a pomáhali přeživším, kteří nejenže trpěli zdravotními i psychickým problémy, ale také čelili stigmatizaci a diskriminaci. Jsme moc rádi, že většinu těchto problémů se podařilo vyřešit a po více jak dvou a půl letech od oficiálního vyhlášení epidemie eboly, jsme mohli uzavřít poslední projekty v západní Africe, ve kterých jsme pečovali o přeživší této zákeřné nemoci.

25. prosinec 2016

Mezi dobré zprávy roku 2016 rozhodně patří rozhodnutí o snížení ceny pneumokokové vakcíny. Cenu tohoto očkování proti zápalu plic se rozhodli pro děti v humanitárních krizích snížit jediní dva výrobci – Pfizer a GlaxoSmithKline (GSK). Lékaři bez hranic před tím sedm let naléhali na obě tyto farmaceutické společnosti, aby vakcínu prodávali levněji. Rozhodnutí GSK a Pfizeru je krok správným směrem, teď je třeba, aby firmy nabídly nižší cenu i rozvojovým zemím, které si toto očkování stále nemohou dovolit.

20. prosinec 2016

Co bychom si přáli v roce 2017? Naši spolupracovníci po celém světě mají několik přání, které pojí jeden společný cíl.

20. prosinec 2016

Chcete nás podpořit ještě v letošním roce? Podívejte se, do kdy můžete přispět převodem, kartou nebo hotovostí.

Stránky