Země

Téma

17. únor 2017

Od roku 2015 bylo bombardováno téměř sto zdravotnických zařízení, která patří Lékařům bez hranic nebo jsou jimi podporována.

09. únor 2017

Lékaři bez hranic jsou šokováni útokem proti humanitárním pracovníkům Mezinárodního výboru Červeného kříže v afghánské provincii Jazwan, který se odehrál 8. února 2017.

03. únor 2017

„Velkou starost nám dělá fakt, že vysídlení lidé nemají přístup k naléhavě potřebné lékařské péči, bezpečné pitné vodě, jídlu a příbytkům,“ uvedl Marcus Bachmann, šéf mise Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu.

03. únor 2017

Lídři Evropské unie se dnes scházejí na Maltě, aby diskutovali o migraci a navázali spolupráci s libyjskými úřady s cílem „uzavřít cestu z Libye do Itálie“. Lékaři bez hranic při této příležitosti vyjadřují vážné obavy o osud lidí, kteří uvázli v Libyi, nebo by se do této severoafrické země museli vrátit. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace poskytuje už od července 2016 zdravotní péči migrantům, uprchlíkům a žadatelům o azyl, kteří jsou zadržováni v Tripolisu a okolí.

24. leden 2017

V úterý 17. ledna byl zahájen nový klinický test, usilující o zkvalitnění léčby rezistentní tuberkulózy. Právě v tento den si totiž první pacient v Uzbekistánu vzal první pilulku.

20. leden 2017

Lékaři bez hranic upozornili na to, že v Demokratické republice Kongo muselo v roce 2015 více než tisíc lidí vyhledat ošetření v nemocnici, protože se otrávili v důsledku požití „falšovaných“ či špatně označených léků. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace problém popsala v článku, publikovaném v časopise The Lancet Global Health 17. ledna 2017.

13. leden 2017

Zhruba 10 500 lidí na severu Středoafrické republiky dostalo mimořádnou potravinovou pomoc od mezinárodní zdravotnické organizace Lékaři bez hranic.

11. leden 2017

Aya je šestnáctiletá syrská dívka a máma půlročního chlapečka. Patří mezi více než 1,5 milionu lidí, kteří po vypuknutí války v Sýrii uprchli do Libanonu. Kromě toho, že se jí dramaticky změnil život, nemůže si v Libanonu dovolit platit za lékařskou péči. Proto chodí na kliniku Lékařů bez hranic v uprchlickém táboře Šatíla v Bejrútu.

10. leden 2017

Chronické nemoci se objevují plíživě a v tichosti. Často trvá i roky, než se objeví první symptomy. Ve chvíli, kdy propuknou naplno, však už mohou ohrožovat i život. Pokud nejsou léčeny. Syrští uprchlíci v Libanonu jsou obzvláště zranitelní, pokud jde o tyto „tiché zabijáky“. Mnoho z nich totiž nemá přístup k lékařské péči. A když zjistí, že trpí vysokým tlakem, cukrovkou či kardiovaskulárním onemocněním, může být už pozdě. Další pro změnu o svém chronickém onemocnění vědí, nemohou si však dovolit platit za léčbu.

31. prosinec 2016

Letošní rok přinesl kromě jiného také řadu velmi zajímavých zpráv o práci Lékařů bez hranic. Shrnuli jsme pro vás střípek z těch, které přibližují naše spolupracovníky či pacienty (a které jsou dostupné na internetu).

Stránky