Práce pro Lékaře bez hranic je velmi radostná, ale také velmi náročná. Mise trvají několik měsíců, během té doby je potřeba dávat ze sebe to nejlepší, zvládat život v náročných podmínkách a vyrovnávat se se situacemi, do kterých byste se možná nedostali. Odměnou vám bude to, že se můžete přímo podílet na zachraňování životů a pomoci lidem, ke kterým se často žádná jiná pomoc nedostane.

Předtím, než se rozhodnete vyrazit na informační večer a ucházet se o práci s Lékaři bez hranic, je potřeba si vše dobře rozmyslet. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme těchto šest kroků:

1. Zjistěte si, koho potřebujeme a co po vás budeme žádat

Lékaři bez hranic hledají profesionály z řad medicínských i nemedicínských oborů. Podívejte se, koho hledáme, a přečtěte si základní požadavky, které na vás budeme klást.  U kandidátů nás zajímají nejen tzv. hard skills (například vzdělání, praxe a jazyková vybavenost), ale také tzv. soft skills (například flexibilta, schopnost vést tým a odolnost vůči stresu). Konkrétní požadavky k jednotlivým profesím najdete v profilu jednotlivých profesí:

2. Přečtěte si, co nabízíme

Dostávají naši spolupracovníci plat? Kdo zařizuje víza, letenky nebo očkování? Jak se na misi jí a spí? Přečtěte si následující stránky:

Máte další otázky? Možná odpověď najdete v seznamu často kladených dotazů. Pokud jste neuspěli ani tam, neváhejte nám napsat na hr@lekari-bez-hranic.cz.

3. Rozmyslete si, jestli je život na misi pro vás

Na základě zkušeností se situacemi, které můžou nastat na misi s Lékaři bez hranic, jsme připravili nejdůležitější otázky. Podívejte se na ně a odpovězte si, jestli je život na misi to, co opravdu chcete. Otázky najdete na samostatné stránce.

4. Seznamte se s procesem výběrového řízení

Co vás vlastně všechno bude čekat před cestou do terénu? Podívejte se na přehledný obrázek celého procesu.

5. Snažte se zjistit o práci s Lékaři bez hranic co nejvíce

Zprávy o naší práci na webu nebo sociálních sítích možná sledujete. Podívejte se ale ještě na mezinárodní výroční zprávy, které popisují práci Lékařů bez hranic podrobně a v celé šíři. Přečtěte si blogy našich pracovníků (zejména těch, kdo se věnují stejné práci jako vy). Přečtěte některou z knížek, které o nás vyšly.

Pokud budete dobře znát naši práci z různých úhlů, bude to pro vás výhoda.

6. Přihlaste se na informační večer

Prošli jste si všechno? Můžete pokračovat na informační večer. Ten je prvním krokem na cestě do práce v terénu s Lékaři bez hranic. Seznam informační večerů, které organizujeme v Praze, Brně, Bratislavě a také online, najdete zde.

 

Zjistili jste, že práce s Lékaři bez hranic není pro vás? Podívejte se na další možnosti, jak se zapojit.