Oslavte s námi deset let od založení české kanceláře a podívejte se na pět videí s příběhy našich spolupracovníků.

Poslední říjnovou neděli uplyne deset let od chvíle, kdy 30. října 2006 mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) získala registraci neziskové organizace v České republice.

Od té doby se s ní vypravilo na mise více než 125 zejména českých a slovenských spolupracovníků, mnozí opakovaně. Dosud pomáhali v 60 zemích světa, nejčastěji vyjížděli do Demokratické republiky Kongo, Jižního Súdánu a Afghánistánu.

S českou kanceláří Lékařů bez hranic vyjelo na mise přes 125 spolupracovníků z řad lékařů, zdravotních sester, psychologů, farmaceutů, laboratorních techniků, ale rovněž logistiků, HR koordinátorů, administrativních pracovníků a dalších profesí. Zapotřebí totiž nejsou pouze zdravotníci, důležití jsou také spolupracovníci, kteří zajišťují chod misí. Všichni dohromady strávili od roku 2006 na misích více než 112 let.

Zasahovali v různých situacích – ve válečných oblastech (například v Afghánistánu, Jižním Súdánu, Jemenu, Iráku či Sýrii), v místech postižených přírodními katastrofami (na Haiti, v Nepálu, na Filipínách), při dosud největší epidemii eboly v západní Africe. Pomáhají v mnoha zemích, kde se lidem z různých důvodů nedostává zdravotní péče.

K příležitosti blížícího se významného výročí české pobočky Lékařů bez hranic vám přinášíme krátká videa s našimi spolupracovníky a krajany. Poslechněte si s námi jejich příběhy a podívejte se na videa, kde popisují, jak vypadá čas strávený na misi.

Začíná zdravotní sestra Terezie Hurychová. V Burundi díky ní dnes možná žije chlapec jménem Tomáš

 

První ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic byl Richard Walker. Co mu účast na misích dala?

 

Lékařka Dora Jedličková si dokázala na misi poradit i bez znalosti místního jazyka

 

Jaké je základní poslání Lékařů bez hranic vám poví Ondřej Horváth, odborník na bezpečnost

 

Jak pomáháme? „Někdy je hlavní poslouchat,“ říká ředitelka komunikace Lucia Brinzanik

 

Co vše tedy obnáší práce Lékařů bez hranic?

 

Chcete nám popřát k desetiletému výročí? Udělejte to darem.

 

Přečtěte si také: